Курячий жир: відходи чи перспективний продукт реалізації
9 карток

Курячий жир: відходи чи перспективний продукт реалізації

3 грудня 2021, 13:00
14668
0

У компанії ‎МХП вже давно побічні продукти птахівництва — це не відходи. Те, що багатьма підприємствами сприймається як побічний продукт переробки та направляється на утилізацію компанія реалізує як окремі продукти. Причому експортні поставки цих продуктів щорічно зростають. 

Раніше ми вже писали про продукти переробки МХП, але ледве зачепили тему переробки курячого жиру. Начальник відділу експорту продуктів переробки МХП‎‎ Максим Гузєв та провідний менеджер відділу експорту продуктів переробки МХП‎ Ірина Воробйова розповіли нам про найпоширеніші приклади використання жирів, наприклад як паливо для вантажівок та літаків, чи то в кондитерській промисловості. А також географію поставок, потенціал використання продуктів переробки птахівництва, обсяги реалізації і не тільки. 

Сергій Герасименко, Latifundist.com

Фотограф — Валерія Волкова.

01

Обсяги реалізації курячого жиру

У 2020 р. компанією було реалізовано 10,5 тис. т курячого жиру, з яких 6,5 тис. т —  кормового призначення та 4 тис. т — технічного.

Станом на листопад, агрохолдинг МХП‎ реалізував 11,75 тис. т курячого жиру (9,15 тис. т —  кормового призначення; 2,6 тис. т — технічного), але до кінця року ця цифра збільшиться.

Читати по темі: Ни пуха ни пера: бизнес на отходах

02

Куди експортується курячий жир?

Експортні продажі курячого жиру переробних комплексів МХП‎‎ здійснюється у країни ЄС — Польща, Німеччина, Нідерланди, Австрія, Швеція, Литва, та країни Близького Сходу — Ізраїль, Туреччина.   

Дивитись по темі: МХП: География экспорта продукции переработки

03

Де використовують жири?

  • Нафтохімічна промисловість — виробництво біопалива: дизельного, авіаційного, реактивного, газотурбінного та котельного.    
  • Хімічна промисловість — виробництво гліцерину, пластмас, лакофарбова галузь, фармацевтична та косметологічна галузі використання.         
  • Кормова промисловість — виробництво кормів для домашніх улюбленців (Pet food індустрія), та кормів для с/г тварин.        
  • Харчова промисловість — кондитерське виробництво, хлібобулочна та олійно-молочна галузі, виробництво м'ясних напівфабрикатів.
04

У яких країнах використовують курячий жир?

Найпоширеніші приклади використання жирів — це кормова та біопаливна галузі. У цьому контексті країни ЄС, зокрема Польща, Нідерланди та Німеччина найактивніше ведуть та розвивають виробничу діяльність.

Туреччина сфокусована на виробництві кормів для домашніх улюбленців. На сьогодні цей ринок швидко збільшується: темпи зростання виробництва за останні 5 років б'ють всі рекорди. Зважаючи на це, курячий жир у Туреччині широко використовується в Pet food виробництві.

Нідерланди та Фінляндія особливо ретельно відстежують коефіцієнти викидів вуглецю в атмосферу і вже давно використовують технічні жири та олії у виробництві біопалива, а віднедавна — авіаційного та реактивного палива. Тому пошук та використання альтернативних різновидів сировини для мінімізації забруднення довкілля має велику цінність, особливо для країн ЄС та США.

Ірина Воробйова, провідний менеджер відділу експорту продуктів переробки МХП‎

На теренах України жир теж використовується на різних майданчиках і для різних цілей: кормовиробництво, миловаріння та виробництво компонентів для біодизельної промисловості. Переважною галуззю виступає кормовиробництво. 

05

Жир як паливо для вантажівок та літаків — міф?

5 років тому під час поїздки до Німеччини, на одному з рендерингових підприємств, представники МХП виявили, що вони використовують курячий жир для своїх вантажних автомобілів як паливо. Кожна вантажівка для логістики продуктів переробки була обладнана спеціальними установками, що дозволяють їздити тільки на курячому жирі.

Цікаво, що у Роттердамі (Нідерланди) планують збудувати найбільший завод з виробництва авіаційного та реактивного палива, основними сировинними компонентами яких стануть технічні олії та жири.

Корпорації Boeing та Airbus також дивляться у бік свідомого використання біоресурсів та зменшення забруднення навколишнього середовища. По-перше, нафторесурси —  вичерпні, по-друге, вуглецевий слід так чи інакше впливає на процес глобального потепління. Тому сьогодні ​​екосвідомість — критична потреба для кожної країни.

Читати по темі: Улетный бизнес, или Как МХП зарабатывает на переработке отходов

06

Курячий жир у кондитерській промисловості

ЄС продовжує відмову від використання пальмової олії у виробництві кондитерських виробів, про що свідчить і відповідне маркування на відомих кондитерських продуктах. Курячий жир харчового призначення за якісними показниками не просто не поступається пальмовій олії, а й значно перевершує його. За кольором він схожий на олію, а його подальша дезодорація дозволяє позбутися властивого йому запаху. Таким чином, можна отримати чистий продукт готовий до використання в кондитерському виробництві. 

Не варто забувати і про бульйонне виробництво. У виробництві сухих і рідких сумішей для бульйонів так само використовується курячий жир харчового призначення. 

Ірина Воробйова

провідний менеджер
відділу експорту продуктів переробки «МХП‎»

«Чистота такого продукту максимальна, адже позначка “For human consumption “ передбачає суворі вимоги з якості та регламентовані норми у виробництві, а також спеціалізовані методології дослідження і цілий перелік необхідних параметрів. У ЄС, поки що, не експортується жир харчового призначення з України, але в МХП вже активно працюють у цьому напрямку‎».

 

07

Які вимоги до якості?

Залежно від сфери застосування курячого жиру, продукція має різні вимоги за якістю. Наприклад, жир для технічних цілей повинен супроводжуватися GTH-маркером, який є своєрідним барвником, що забарвлює курячий жир, аби його було неможливо використати в кормових цілях. Усі види курячих жирів МХП належать до продуктів Категорії 3 (Cat 3), яка визначає їх подальше використання у різних галузях виробництва (технічної, кормової, харчової тощо).

Максим Гузєв

начальник відділу
експорту продуктів
переробки «МХП‎»

«Одним із визначальних факторів сортності жиру є кислотне число. Чим воно нижче, тим вищим є ґатунок і навпаки. Таким чином, жир з найменшим кислотним числом можна використовувати в харчовій або кормовій промисловості, а жир з високим кислотним числом буде підлягати використанню тільки в технічних цілях‎».08

Чи має потенціал використання продуктів переробки птахівництва?

Насправді потенціал використання продуктів переробки птахівництва невичерпний. Все залежить від глибини переробки та чистоти продуктів рендерингу. Так, у Великій Британії вже давно набирає популярності стартап з виробництва пакувальних матеріалів із пір’я птахів. У Голландії, Бельгії, Франції та Німеччині продукти переробки птахівництва використовують у фармацевтичній та косметологічній галузях: використання колагену (в т.ч. похідного з продуктів переробки птиці) для препаратів з догляду шкіри, використання креатину (з пера забійної птиці) для відновлення волосся, використання курячих гідролізатів для виробництва желатину, курячої плазми з крові у препаратах для відновлення аутоімунної системи, використання харчового жиру у бульйонах та м‘ясо-ковбасних виробах.

Максим Гузєв, начальник відділу експорту продуктів переробки МХП‎

В продовженні цього списку слід ще додати вже вищезгадані галузі з виробництва біопалива, корми для аквакультур, креветкових, а також — органічних добрив.

Світ розвивається у цьому напрямку.

09

МХП: напрямок на створення альтернативних рішень

Людство прогресує, ресурси вичерпуються, тому провідні компанії-виробники завжди у пошуках альтернативних рішень. Передовиками напрямів стануть не ті, хто працюватиме лише над удосконаленням наявних продуктів, а ті, хто пропонуватиме новаторські рішення щодо використання сировинних компонентів переробки в різних сферах промисловості. Нам необхідно навчитися користуватися наявними ресурсами. Тим паче, як нам відомо, вічних ресурсів не існує, тому вже зараз слід задуматись над тим, чим замінювати звичні Світу продукти. Наша компанія не тільки займається пошуком готових рішень на ринку, а пропонує свої напрацювання і ноу-хау в цьому напрямку, фундаментально опрацьовуючи кожен з нових продуктів.

Виконано за допомогоюDisqus