Перевезення вантажів Укрзалізницею: нові правила і що з цінами на зерновози
10 карток

Перевезення вантажів Укрзалізницею: нові правила і що з цінами на зерновози

9 грудня 2021, 12:00
14729
0

У серпні поточного року «Укрзалізниця» (УЗ) оголосила, що послуга перевезення вантажів вагонами-зерновозами буде розподілятися тільки через систему «Прозорро. Продажі». Таким чином підприємство розраховує ліквідувати можливі корупційні зловживання під час розподілу вагонів, а також отримати реальну ринкову вартість за їх користування.

Реакція ринку на таке нововведення була різною. Хтось привітав цю ініціативу і, пройшовши вперше через аукціон, побачив реальну вигоду для себе. Хтось, так і не розібравшись у питанні, — куди подати заявку і як її розмістити, —  вимушений вдаватися до послуг третьої сторони — експедиторів, які виставляють вагони вже зовсім за іншою ціною.

Ми вирішили з’ясувати, хто може прийняти участь в аукціоні, наскільки ця процедура проста і доступна та упродовж якого терміну відбувається поставка вагонів. А також розкажемо, коли краще приймати участь в аукціоні, щоб отримати максимальну вигоду, і що відбувається з цінами на зерновози.

01

Що таке «Прозорро. Продажі»?

«Прозорро.Продажі» — онлайн-система, створена у 2016 р. для проведення електронних торгів. Наразі вона об’єднує близько 50 майданчиків та забезпечує конкуренцію між ними. Ймовірність шахрайства під час аукціону у «Прозорро. Продажі» зведена до нуля. Правила торгів залишаються уніфікованими. Також перевагою системи є те, що аукціони проходять публічно, тому будь-яка людина може стежити за переліком учасників і ходом торгів.

02

Що таке англійський аукціон у «Прозорро. Продажі»?

Є два типи аукціонів — англійські та голландські. У системі «Прозорро.Продажі» торги за лотами «Укрзалізниці» проходять за класичною схемою англійського аукціону (English Forward). На відміну від голландського аукціону (ціна спочатку знижується, а потім підвищується), в англійському торги відбуваються з поступовим підвищенням ціни. Отже, перемагає той, хто запропонував найвищу ціну.

«Прозорро. Продажі»

03

Як прийняти участь в аукціоні від «Укрзалізниці»?

Щоб прийняти участь в аукціоні, агровиробнику потрібно підписати договір з «Укрзалізницею» й укласти договір з тим майданчиком, через який будуть проводитися торги.

Валерій Ткачов

заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці»

«Участь у торгах можуть приймати агровиробники, які відсутні в списку осіб, яким обмежено доступ до участі в електронних торгах. У такі списки потрапляють ті учасники, які виграли лот, але два чи більше разів відмовилися від виконання його умов. До наступних торгів вони вже не допускаються. Крім того, на аукціон виставляються вагони партіями. Мінімальна партія на аукціонах — 5 вагонів на 300-350 т зерна. Це також треба враховувати тим учасникам, які зацікавлені в аукціоні»

04

Як проходять торги на «Прозорро. Продажі»?

Взяти участь в аукціоні «Прозорро. Продажі» можуть лише акредитовані учасники. Тому перше, що потрібно зробити агровиробнику — зареєструватися на майданчику і сплатити символічний реєстраційний та гарантійний внески. Там же він зможе ознайомитися зі всією інформацією про лот (кількість вагонів, полігон навантаження, якою дорогою буде відбуватися поставка вагонів і строк поставки), а також стартом продаж. Якщо його зацікавив лот, то він через особистий кабінет подає заявку на участь. Далі правила проведення торгів виглядають таким чином:

  • учасник робить початкову ставку (вона має бути більшою за стартову ціну активу);
  • початкова ставка є закритою, тобто учасник не знає про початкові ставки своїх суперників;
  • якщо початкова ставка учасника виявиться найвищою, то він буде мати «перевагу останнього кроку» і в першому раунді ходитиме останнім; за результатами першого раунду участник з найбільшою ставкою матиме перевагу в наступному раунді зробити «останній крок»; 
  • торги складаються з 3 раундів (починає завжди учасник з найменшою ставкою);
  • для підвищення ціни учаснику дається 3 хв;
  • кожна наступна ставка повинна бути більшою за попередню + крок аукціону.
05

Лот виграний. Що далі?

Як пояснює заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов, на наступний день після торгів агровиробник підписує зі своїм торгівельним майданчиком протокол про те, що він є переможцем лота. Цей протокол потім отримує «Укрзалізниця».

Валерій Ткачов

заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці»

«Згідно з цим протоколом ми гарантуємо поставку вагонів точно у вказані строки. Також у нас є проміжок у 2-3 доби. Якщо ми у вказані строки не поставляємо вагони, то сплачуємо штраф. Аналогічно, якщо учасник торгів відмовляється від вагонів — сплачує штраф»

06

Що з цінами на зерновози?

Коли у серпні «Укрзалізниця» почала працювати з аукціонами, то строки поставки вагонів складали 7-9 днів. Це означало, що сьогодні учасник аукціону виграє лот, а вже через тиждень отримує вагони. 

Однак згодом цінове ралі на зерновози змусило керівництво виставити на аукціон лоти з більшим строком подачі. І ось чому: сьогодні парк «Укрзалізниці» нараховує 7 тис. зерновозів, а за добу інфраструктура підприємства дозволяє вантажити 2-2,4 тис вагонів.

«Враховуючи наші інфраструктурні обмеження, ми можемо протягом місяця перевезти 3,5-4,4 млн т зернових. У жовтні з’явилося відразу 40 млн т зібраної кукурудзи. Всі виявили бажання вивезти її якомога швидше. Відповідно з’явився ажіотаж на вагони. Вартість за 10 днів виросла з 1220-1250 грн до 5950 грн. Така ціна виникла через диспропорцію нашої перевізної здатності (близько 4 млн т на місяць) і рекордним врожаєм кукурудзи (близько 50 млн т). Тоді ми запитали себе: як заспокоїти ринок? Бо така ціна змусить агровиробників переходити на автотранспорт. А нам це не потрібно, бо 80-85% доходів «Укрзалізниця» отримує від тарифу провізної плати і тільки 15-20% доходів — це заробіток з використання вагонів. Ми не зацікавлені в спекуляціях», — розповідає Валерій Ткачов.

І додає, що вихід знайшли дуже швидко: вирішили виставляти лоти наперед — в листопаді з подачею на грудень. Тобто з терміном подачі вагонів в 1 місяць. Якщо 1 листопада ціна була 6 тис. грн за вагон, то після того, як почали виставляти вагони наперед, ставка плавно почала зменшуватися та вже в період 16-26 листопада складала 2200-2800 грн. Наразі на грудень продані лоти з маршрутними відправками (50 вагонів) у кількості 450 вагонів щодобово. У такий спосіб УЗ збила ціну і заспокоїла ринок.

 

Якщо спочатку основними учасниками торгів були експедитори (40%) й агрохолдинги, то, коли почали виставляти малі партії вагонів, коло учасників розширилося. У «бій» вступив малий і середній бізнес. Тому конкуренція за ці лоти була величезною, ставки були вищими, ніж на ті вагони, які продавалися маршрутами.

Також потрібно враховувати, що ціна на маршрутні відправки та повагонну відправку може відрізнятися. Деколи ця різниця досягає 1,5 тис. грн на добу. За словами Валерія Ткачова, підприємству вигідніше працювати з маршрутними вагонами, бо вони йдуть з точки А у точку Б без сортувальної роботи. Малі партії вагонів доїжджають до певної сортувальної станції і приєднуються до поїзда, який їх довезе до наступної сортувальної станції. Там їх приєднують до іншого поїзда. Тому і виходить, що затрати дещо відрізняються від маршрутних відправок.

Також на вартість впливають умови перевезення. Наприклад, ціни на поставку вагонів у Львівську область виходять вищими, бо більше охочих їхати саме у вагоні «Укрзалізниці». Приватний парк туди їхати не хоче через складний рельєф. Та й подати вагони в тому напрямку можна лише партіями по 5-15 вагонів через вагові обмеження мережі (складний рельєф місцевості).

07

Коли потрібно приходити на аукціон за вагонами?

Приймати участь в аукціоні вигідніше зараз, коли ціна стабільна. Адже, коли учасники одномоментно хочуть вагони «на завтра», зростає конкуренція і ціна на лоти піднімається у декілька разів.

Наразі в «Укрзалізниці» реалізують 100% власних вагонів через аукціони з різним горизонтом поставок вагонів під навантаження: поставка зерновозів через 7-9 діб після проведення аукціонів; через 1 місяць після проведення аукціонів, а також протягом 5 місяців після проведення аукціонів. Тобто купуєте лот сьогодні, а отримуєте його, наприклад, у травні.

Валерій Ткачов

заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці»

«Клієнтів ми розіб’ємо на декілька груп і кожній будемо пропонувати свій вид лоту. Тобто лоти будуть відрізнятися локацією, розміром добового навантаження, горизонтом і строком подачі вагонів. Адже є крупні маршрутні елеватори, є власники без елеваторів і є трейдери з портами і елеваторами»

08

Чи вчасно вагон прийде в пункт навантаження?

Вище ми зазначали, що якщо вагони будуть подані «Укрзалізницею» із запізненням, то на неї накладаються штрафні санкції.

Оперуванням вагонного парку «Укрзалізниці» займаються диспетчерський апарат та Центр транспортної логістики. Вони стежать, скільки вагонів вивантажено у портах, потім регулюванням направляють їх залізничними дорогами і заадресовують персонально для переможців аукціонів.

Вагони-зерновози

За словами Валерія Ткачова, підприємство знову починає працювати у програмі АС УППВ — автоматизованій системі управління підсилом порожніх вагонів. Вона була розроблена у 2019 р. і допомагає автоматизувати весь процес управління технопарком. В онлайн-режимі оператор бачить, на якій ділянці дороги знаходяться потрібні йому вагони, як швидко їх потрібно перенаправити і подати в пункт навантаження.

09

Куди найчастіше їдуть вагони-зерновози?

Перед тим, як розподіляти лоти, в «Укрзалізниці» піднімають статистику минулого року і дивляться, яку кількість зернових відвантажувала кожна область. Як розповідає Валерій Ткачов, спочатку не було розподілення вагонів за територіальною ознакою. Але потім довелося її ввести, щоб всі аграрії України мали доступ до аукціону — і на Львівській, і на Донецькій дорозі.

«Ми почали обмежувати навантаження полігонами і дорогами. Потім почали регулювати вагонопотік кількістю вагонів, які виставляються на аукціон. Це зробили для того, щоб вагонопотік був рівномірним і вся залізнична мережа була ефективно задіяна в роботі. Наприклад, у нас є проблема на припортових ділянках. Тому намагаємося розвести вагони із Південно-Західної, Львівської дороги, які  курсують через Вапнярську дільницю, та вагонопотік з інших доріг, щоб так само рівномірно їхали вагони з Придніпровської, Південної дороги», — зазначає заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці».

І додає, що найбільший об’єм перевезень припадає на Південно-Західну дорогу (35%), на другому місці — Південна дорога, а на третьому — Одеська.

10

Перевезення зерна залізною дорогою: рекордний 2021?

У серпні-листопаді 2021 р. «Укрзалізниця» перевезла 15,5 млн т зернових вантажів, що є найбільшим показником порівняно з аналогічними періодами за останні 10 років. Водночас рекордним було перевезення у листопаді  — 4,1 млн т, що на 1,2 млн т більше, ніж минулого року.

Однак картина за 11 місяців не така райдужна.

Як розповідає Валерій Ткачов, традиційно у вересні йде «просідання» перевезень, а цього року такого не відбулося. З серпня 2021р. підприємство працювало на межі своєї інфраструктурної можливості. Тому зараз вже задумалися над капітальними інвестиціями в залізничну інфраструктуру, щоб якомога більше перевозити зернових саме в період збору врожаю.

«Із серпня цього року почали системно проводити ремонт і думати про оновлення вагонного парку і локомотивів. Також у серпні нам нарешті дозволили (через 2,5 роки) підняти тарифи на перевезення до економічно-обґрунтованого рівня. Саме тому можемо займатися своєю інфраструктурою і підвищити зарплату нашим працівникам», — резюмує Валерій Ткачов.

Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus