Що таке надзвичайний стан? Як він може вплинути на роботу агробізнесу?
11 карток

Що таке надзвичайний стан? Як він може вплинути на роботу агробізнесу?

23 лютого 2022, 17:00
16843
0

Сьогодні на позачерговому засіданні депутати будуть голосувати за рішення РНБО про запровадження надзвичайного стану (НС). Все, що стосується НС, закріплено в Законі України «Про правовий режим надзвичайного стану». Latifundist.com вивчав, що таке надзвичайний стан і як він може вплинути на бізнес.

01

Що таке надзвичайний стан?

Надзвичайний стан — це особливий режим, який вводиться через велику небезпеку для людей, країни чи органів державної влади. У разі його введення органи державної влади, місцевого самоврядування та військове командування отримують додаткові повноваження для того, щоб подолати причини виникнення НС. 

02

Як вводиться надзвичайний стан?

Указ приймає президент, а Рада має протягом двох днів його затвердити. Для цього достатньо 226 голосів. У разі, якщо парламент відмовляється його затверджувати, — НС не введуть. 

Засідання Верховної Ради

03

На яку територію може бути поширений надзвичайний стан?

НС можна застосувати як у всій країні, так і в окремих областях, районах чи населених пунктах. Надзвичайний стан можна оголосити навіть в одному окремо взятому місті.

04

Скільки може тривати надзвичайний стан?

30 діб у разі, якщо він запроваджений в усій країні, і 60 діб — якщо в окремих місцевостях. У разі необхідності надзвичайний стан можна продовжити на 30 діб. 

05

Можливі проблеми з логістикою?

Так. Під час НС може бути обмежений рух транспортних засобів, введений його огляд. 23 лютого Державна прикордонна служба також ввела додаткові тимчасові режимні обмеження у районах, які межують з РФ, Білоруссю, тимчасово окупованою територією України, прилягають до морського узбережжя. Служба заборонила рух транспорту дорогами, що відсутні в реєстрі автомобільних доріг, та ведуть до державного кордону, і не забезпечують пересування до встановлених пунктів пропуску через державний кордон. Але обмеження не стосується військового транспорту та аграрної техніки.

Стоп-контроль

06

Чи можливе примусове відчуження майна підприємства?

Згідно з Законом України «Про передачу, примусове відчуження, або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» можливе примусове відчуження майна на користь держави.

«Це найбільший ризик для бізнесу. Але сподіваємося, що такі заходи не будуть вживатися, тому що введення надзвичайного стану передусім націлене на збереження безпеки для людей», — прокоментувала юристка адвокатського об'єднання UniMinds Марія Бутіна.

07

Хто приймає рішення про примусове відчуження майна в умовах НС?

Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування.

08

Чи передбачене відшкодування збитків юридичним особам?

Відшкодовується повна вартість майна й ресурсів юридичної особи, якщо ці ресурси використовувалися для ліквідації ситуації, що стала причиною введення НС. Якщо майно було примусово відчужене, власник має право вимагати його повернення або заміну іншим. 

09

Як захищені трудові права громадян в умовах НС?

Особам, яких залучили до ліквідації НС, гарантується оплата праці відповідно до чинного законодавства.

10

Чи є обмеження щодо виконання польових робіт?

Ні. Такі обмеження в законодавстві не передбачені. Тому аграрії та підприємства можуть виконувати всі заплановані польові роботи за графіком.

11

НС дорівнює форс-мажорним обставинам?

Взагалі НС не впливає на виконання контракту таким чином, щоб зробити його неможливим. Але все залежить від того, як це прописано в контракті.

Віталій Толстік

провідний юрист
Interlegal

«У більшості контрактів з англійського права НС може вважатися «форс-мажорними» обставинами. Стандартні контракти зазвичай включають таке положення. Все залежить від того, як прописаний контракт. Звичайно, деякі гравці можуть цим скористатися. Але поки що в нас не було запитів такого плану».

Водночас спеціалісти наголошують на правильному тлумаченні поняття форс-мажор.

Іван Касинюк

адвокат, партнер
AGA Partners

«Трейдери не повинні плутати поняття: форс-мажор — це неможливість виконати зобов’язання, а не складність їх виконання. Форс-мажор — це коли вже ніяк неможливо, але не те, що вам стало складно, страшно або незручно. Якщо ринок продовжує функціонувати, а компанія відмовляється виконувати зобов’язання за контрактом, то виникає питання: чому для когось ситуація не стала форс-мажором, а для когось стала?»

Виконано за допомогоюDisqus