6 карток

Allseeds vs АМПУ. Як працює черга в «зерновому коридорі» та чи можна проплисти «по блату»?

29 листопада 2022, 09:00
25290
0

Днями голова групи Allseeds В’ячеслав Петрище поскаржився на те, що завантажене компанією судно SUGAR з олією вже місяць стоїть у «зерновому коридорі» і ніхто «пальцем не поворухнув», аби його пропустити. Latifundist.com звернувся до АМПУ з питаннями, в чому причина таких тривалих заторів та чи можливе ручне втручання — які судна пропускати, а які — тримати в черзі.

Костянтин Ткаченко, Latifundist.com

01

Чи має вплив українська сторона на формування черги і пропуск суден на вхід в коридор?

Інспекційними групами в територіальних водах Туреччини не керує українська сторона, а тим більше ДП «АМПУ». Інспекції, як і Спільний координаційний центр (далі СКЦ), складаються з представників чотирьох сторін. Кількість щоденних інспекцій залежить від позиції всіх чотирьох сторін. Українська сторона, турецька сторона та ООН готові і можуть проводити  до 40 інспекцій на добу, про що неодноразово заявлялось на галузевих нарадах, в ЗМІ і на офіційних заходах.

На жаль, саме четверта сторона навмисно гальмує ефективну роботу BSGI (Black Sea Grain Initiative), скорочуючи кількість інспекцій з середини жовтня 2022 року. І всі учасники ринку знають, чому саме з цього часу збиралась черга в Босфорі, яка досягла понад 200 суден.

02

Чи збільшилась кількість перевірок, коли росія вийшла з зернової угоди на два дні?

Після того, як росія призупинила участь в ініціативі, три сторони за два дні провели понад 80 інспекцій і вирішили проблему, яку штучно створювали з жовтня. Наразі, кількість інспекцій, на жаль, знову не відповідає нашим очікуванням. Українська сторона неодноразово зверталась до сторін-підписантів BSGI — Туреччини та ООН, щодо недопустимості блокування рф роботи зернового коридору, та очікує їх сприяння у вирішенні проблеми.

Порт Південний

03

Яка роль АМПУ в роботі зернового коридору?

ДП «АМПУ» щоденно подає до СКЦ перелік суден, що очікують інспекції на вхід та вихід. 

Далі члени СКЦ письмово погоджують кількість інспекцій на наступну добу. Для кращого розуміння наводимо цифри. З 20 листопада українська сторона щоденно заявляє на вхід та інспекції більше 60 суден, що очікують, однак представники рф в СКЦ узгоджують прохід декількох суден на добу. Наприклад, за 5 днів було проведено лише 11 інспекцій, що є критично мало.

04

Як порти складають план роботи у коридорі?

План роботи портів на тиждень складається на підставі планів роботи терміналів і саме термінали визначають черговість обробки суден біля своїх причалів і передають цю інформацію філії ДП «АМПУ». АМПУ, в свою чергу, відображає це в щотижневому плані.

05

Перейдемо до судна SUGAR. В’ячеслав Петрище заявив, що одним суднам надають пріоритет, а інші, такі як SUGAR, стоять місяць в заторі. Чому?

Вантажовласник надав необ’єктивну інформацію та замовчав деякі деталі.

Вантажовласник не зазначив, що 24 жовтня балкер прибув до рейдової стоянки Чанаккале. Але лише 30 жовтня агент подав необхідний комплект документів на судно і на наступний день отримав підтвердження від ДП «АМПУ» та інформація була направлена до СКЦ.

Судно прибуло до Босфору лише 10 листопада 2022 р. З цієї дати і до сьогодні російською стороною в СКЦ погоджено 43 інспекції на вхід. З них 14 інспекцій на вхід до порту Південний. При цьому всі судна, що пройшли інспекцію на вхід до порту Південний за вказаний період, заплановані терміналом раніше т/х Sugar.

Акцентуємо ще раз: саме плани терміналів, а не АМПУ, визначають черговість суден у щотижневому плані. Таким чином, враховуючи деструктивну роботу російської сторони в СКЦ, черга до інспекції т/х «Sugar» відповідно до плану роботи порту Південний просто не дійшла.

Аналогічна ситуація в портах Одеса та Чорноморськ, де черговість суден у графіках також визначається терміналами і лише узагальнюється АМПУ.

06

Чи є судна, які приоритетно перевіряють інспекції?

Єдині судна, яким надається пріоритет при проведенні інспекцій — судна з гуманітарною допомогою найбіднішім країнам, що були зафрахтовані WFP (ООН). З перелічених автором суден BC Callisto і Rubymar — саме такі.

Ситуація з блокуванням росії роботи зернового коридору обговорюється на щоденних галузевих нарадах і щотижневих нарадах з учасниками агроринку. Закликаємо портових операторів брати в них участь. АМПУ готове розглянути та сприяти впровадженню будь-яких конструктивних пропозицій учасників ринку для підвищення прозорості планування та роботи зернового коридору в складних умовах.

Оперативна інформація щодо тижневого плану обробки суден портовими операторами та черговості проведення інспекцій СКЦ є у відкритому доступі та розміщена на офіційному сайті ДП «АМПУ» за посиланням: https://www.uspa.gov.ua/project/zvit-zerno.

Виконано за допомогоюDisqus