Як отримати кредит за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» під агро? Особливості, нюанси, можливості
Доступні кредити представникам аграріям надають вже 3 роки. Це основна категорія підприємців, які підпадають під дію держпрограми 5-7-9%. Але навесні 2023 умови надання доступних кредитів в черговий раз змінилися — Кабмін переписав держпрограму набіло. Розбираємось в нюансах і можливостях пільгового кредитування агро за новими правилами.
Валентин Хорошун, Latifundist.com
У чому суть державної програми «Доступні кредити 5-7-9%»?
Суть держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» незмінна з лютого 2020 року ― надання підприємцям доступних кредитів. Програма реалізується за класичною схемою держпідтримки ― часткової компенсації відсоткових ставок за кредитами. Аграрії укладають із банком-учасником програми звичайний договір про кредитування, але реально отримують кредит за пільговими ставками — 5%, 7% або 9%.
«Програма «Доступні кредити 5-7-9%» ― реально працююча масова програма. І при цьому — абсолютно прозора. Це її принципова відмінність від раніше діючих державних програм кредитування агробізнесу».
Яким документом регламентований порядок надання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»?
Порядок надання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» прописаний в постанові Кабміну №28 від 24 січня 2020 року, в яку вже 26 разів вносилися зміни. Важливо, що з 17 березня 2023 року цей порядок діє в повністю новій редакції. В оновленому порядку норми надання пільгових кредитів здебільшого прописані чіткіше, а можливості представників агро розширено.
Яка динаміка надання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» 5-7-9% за останній рік?
Фактично за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» кредитів зараз надається вдвічі більше, ніж раніше. Наприклад, за останній тиждень квітня підприємці отримали 899 доступних кредитів на 3 млрд грн, у той час, як за тиждень до вторгнення рф — на 1,5 млрд грн. Загалом в межах держпрограми кредитів 5-7-9% вже надано на 193,7 млрд грн.
Яка питома вага кредитування аграріїв у межах держпрограми?
Представники агро сьогодні отримують кожен третій кредит за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». І це саме на ведення сільськогосподарської діяльності, без урахування інших напрямків кредитування. За даними Мінфіну, з 23 лютого 2022 року по 1 травня 2023 року сільгоспвиробники отримали цільових пільгових кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на суму в 29,1 млрд грн.
Та насправді обсяги пільгового кредитування агроринку набагато вищі, оскільки в межах держпрограми аграрії отримують і інші кредити. Зокрема кредити, що виділяються на інвестиційні цілі, антикризові та антивоєнні кредити.
Скільки банків бере участь у держпрограмі «Доступні кредити 5-7-9%», і які з них найактивніше кредитують представників агро?
Станом на 1 травня 2023 року в держпрограмі «Доступні кредити 5-7-9%» беруть участь 45 банків. Однак левова частка підписаних кредитних договорів припадає на 10 банків — 55,8 тис. (91,9%).
Загалом, на 1 травня 10 топ-банків надали кредитів на 167,4 млрд грн (86,4%).
При цьому безумовним лідером кредитування за програмою 5-7-9% є «Приватбанк». Він підписав із підприємцями 26,6 тис. кредитних договорів на 35,9 млрд грн, з яких 9,3 млрд грн — кредити аграріям.
Тобто на частку «Приватбанку» припадає 43,8% підписаних кредитних договорів 5-7-9%, 18,5% від загальної суми виданих кредитів і 31,9% від загальної суми кредитів, наданих сільгоспвиробникам.
Для порівняння, інші банки з топ-10 надали аграріям кредити на суми від 0,3 до 3,5 млрд грн, тобто в рази менше. До того ж «Приватбанк» є лідером ще в одній агрономінації: кожний четвертий доступний кредит банк надає саме представникам агро.
Чи можна в межах програми «Доступні кредити 5-7-9%» профінансувати посівну кампанію-2023?
З березня 2022 року держпрограмою«Доступні кредити 5-7-9%» передбачене фінансування посівних кампаній. Наразі кредити для забезпечення сільськогосподарської діяльності, і зокрема проведення посівної кампанії, надаються на строк до 31 березня 2024 року.
Особливі умови встановлено для середніх і великих агрокомпаній, які у 2022 році отримали кредити на здійснення сільгоспдіяльності в межах програми «Доступні кредити 5-7-9%». Їм надано право продовжити кредитування за укладеними договорами до 31 березня 2024 року за умови погашення до 25% від суми отриманого кредиту.
Разом з тим, є і важливий нюанс. У 2022 році для цих видів кредитів було встановлено процентну ставку 0%. Однак навесні 2023 року Кабмін держпрограму оптимізував і для всіх одержувачів кредитів на здійснення сільгоспдіяльності встановив єдину ставку — 9%.
На яких умовах кредити на проведення агродіяльності і посівної кампанії-2023 надає «ПриватБанк»?
Наразі кредити на проведення сільгоспдіяльності «ПриватБанк» надає за двома програмами: «КУБ» під заставу для агроклієнтів і «Агросезон». Ключові параметри за обома програмами стандартні — кредити надаються за ставкою 9% до березня 2024 року.
«У 2023 році ми очікуємо значний потік заявок та збільшення портфелю кредитів на проведення сільгоспдіяльності і посівної кампанії. Умови для цього у «ПриватБанку» є. У нас обслуговуються і мають рахунки близько 40% всіх агрокомпаній і фермерів. Тому ми можемо собі дозволити спеціалізацію на агробізнесі, і нам це цікаво».
На що, окрім посівної, можна залучити кредити за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»?
Держпрограмою передбачено надання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для двох цілей: фінансування оборотного капіталу та інвестиційних проєктів. При цьому інвестиційні цілі Кабміном чітко регламентовані.
Зокрема, «ПриватБанк» наразі надає агроклієнтам доступні кредити на:
- поповнення обігових коштів;
- придбання самохідної та причіпної/навісної сільгосптехніки;
- придбання спецтехніки;
- придбання комерційного автотранспорту.
Разом з тим, отримати кредит можна лише для фінансування пріоритетних напрямків діяльності. Їх 5. Зокрема це:
- ведення сільськогосподарської діяльності;
- виробництво,переробка і реалізація борошна, круп, молока і молочних продуктів;
- відбудова зруйнувать, отриманих підприємствами під час війни;
- пролонгація кредитів, наданих підприємствам, які розташовані в зоні бойових дій чи на окупованих територіях.
Крім цього пріоритетним напрямком є також підтримка торговельних компаній.
Чи потрібна застава для отримання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»?
У більшості випадків для отримання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» застава необхідна. Але взагалі умови для підприємців значно м’якші, ніж при отриманні звичайних кредитів, а в деяких випадках застава зовсім не потрібна.
Зокрема, кредити для поповнення обігових коштів на суму до 7 млн грн, які надає «ПриватБанк» представникам мікро- і малого бізнесу, не потребують твердої застави. Вони надаються за порукою та під забезпечення державною гарантією 50%.
Для «обігових» кредитів на більшу суму передбачено 50% покриття держгарантією і 50% — заставою сільгосптехніки та/або транспортних засобів з коефіцієнтом покриття 1,5.
Пільгові кредити на інвестиційні цілі забезпечуються рухомим і нерухомим майном та порукою власника бізнесу. Якщо на кредит за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» купується майно або сільгосптехніка, гроші можна отримати під їхню заставу.
Від чого залежить ставка кредитування в межах держпрограми?
Кредити на фінансування оборотного капіталу всі підприємці отримують на однакових умовах — 9%.А ось ставки кредитів на інвестиційні цілі диференційовані — від 5% до 9%.
Для представників мікробізнесу та малого бізнесу базова ставка кредиту — 7%, для представників середнього та великого бізнесу — 9%. При цьому базова ставка знижується за умов прийняття підприємством на роботу нових співробітників. Максимальна знижка — 2%, тобто до 5% для представників малого і мікробізнесу, і до 7% — для представників середнього/ великого бізнесу.
Який максимальний розмір кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» встановлений для представників агро?
Для агропідприємств максимальна сума кредиту встановлена в розмірі 90 млн грн. Однак це сукупна сума, з урахуванням усіх пов'язаних із підприємством контрагентів із сільськогосподарської діяльності.
Підприємцям-фізичним особам «ПриватБанк» надає кредити в розмірі до 60 млн грн — під тверду заставу.
Для торговельних компаній гранична сума кредиту — 1 млрд грн. В усіх інших випадках — 60 млн грн.
Але конкретні ліміти кредитування кожен банк-учасник держпрограми встановлює самостійно.
На який термін надаються доступні кредити за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»?
Для аграріїв Кабміном встановлено три максимальні строки кредитування:
- за кредитами на здійснення сільськогосподарської діяльності ― до 31 березня 2024 року;
- за кредитами на фінансування оборотного капіталу ― до 3 років;
- за кредитами на інвестиційні цілі ― до 5 років.
Крім того, порядком надання державної фінансової підтримки передбачено надання відстрочки зі сплати кредитів — на строк до 12 місяців.
У яких регіонах України можна отримати кредити за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»?
Кабміном встановлено лише одне обмеження ― доступні кредити не надаються на тимчасово окупованих територіях України та територіях активних бойових дій. Таким чином, кредити за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» можна отримати в більшості областей України. Так, за даними Мінагрополітики, на березень 2023 року найбільше кредитів отримали представники агро з центральних областей України — Київської, Кіровоградської, Вінницької. Разом з тим, активну участь у держпрограмі беруть представники агро з Дніпропетровської, Одеської та інших областей України.
Після поновлення умов надання кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» у 2023 році більше можливостей для участі в держпрограмі з'явилося і в аграріїв із деокупованих регіонів — Харківської, Сумської, Полтавської областей. «ПриватБанк», наприклад, наразі активно кредитує аграріїв у рамках держпрограми в усіх цих областях.