Неконтрольований ріст цін на зерно — головна проблема ринку комбікормів. Максим Недашківський

Максим Недашківський, головний спеціаліст напрямку реалізації комбікормів агрокомерційного департаменту МХП
Джерело фото: Latifundist.com

Ринок комбікормів дзеркально відображає ситуацію у тваринництві та птахівництві та впливає на ціноутворення в галузі. За останні 8 років вартість кормів в Україні зросла в 5 разів. Підвищення цін на зернові в нинішньому МР також суттєво позначилося на українському тваринництві. Про ситуацію на ринку Latifundist.com дізнавався в найбільшого виробника комбікормів в Україні та Східній Європі компанії МХП. Ми розпитали головного фахівця напрямку реалізації комбікормів Агрокомерційного департаменту МХП Максима Недашківського про те, як відреагував ринок на подорожчання зернових, як змінилася структура ринку, чому МХП став розвивати роздрібні продажі комбікормів та ін. 

Latifundist.com: Як давно Ви працюєте в МХП і пов’язані з комбікормовим напрямком? 

Максим Недашківський: У МХП почав працювати у 2013 р. на Катеринопільському елеваторі менеджером зі збуту. Мені поставили завдання — створити мережу фірмових магазинів. Тоді існував магазин при заводові-виробникові, ми відкрили ще один. Обставини склалися так, що за півроку я перейшов у дистриб’юторську компанію, яка також займалася продажем Катеринопільских кормів. За 2,5 роки я повернувся в МХП для відновлення мережі фірмових магазинів, яка вже була безпосередньо підпорядкована центральному офісу компанії. Так з 2017 р., можна сказати, що вдалося створити окремий маленький бізнес із роздрібної торгівлі комбікормами в МХП. 

Latifundist.com: Чому в компанії прийшли до того, що потрібно розвивати роздрібну мережу? 

Максим Недашківський: Щоб стати ближчими безпосередньо до кінцевого споживача. Сьогодні наша роздрібна мережа вже налічує 4 магазини. У цьому маркетинговому році плануємо відкрити ще декілька. 

Latifundist.com: Тобто, у компанії є надлишки комбікормів, щоб реалізувати їх на роздрібному ринку? 

Максим Недашківський: Так. Хоч, наприклад, у 2019 р. продукції не вистачало для власних птахофабрик. Тоді ми тимчасово припинили продажі гуртовим клієнтам. Але наразі в компанії достатньо комбікормів і для власного споживання, і для продажу на ринок. У МХП три комбікормових заводи: найбільший у Ладижині Вінницької області, другий — у Миронівці Київської області, третій завод знаходиться у смт. Єрки Черкаської області. 

Latifundist.com: Скільки комбікормів виробляє МХП в останні роки? 

Максим Недашківський: Взагалі, МХП — найбільший виробник комбікорму в Україні та Східній Європі. Компанія виготовляє понад 2 млн т кормів на рік і займає понад 30% ринку в Україні. Щороку нарощуємо продажі продукції як уроздріб, так і гуртовикам. 

Latifundist.com: З загального об’єму скільки кормів реалізуєте на ринок? 

Максим Недашківський: Понад 10 тис. т на рік. Левова частка корму йде на власне споживання, тобто нашим птахофабрикам. 

Максим Недашківський, головний спеціаліст напрямку реалізації комбікормів агрокомерційного департаменту МХП

Latifundist.com: Скільки комбікормів виробляється в Україні щорічно? Хто є гравцями цього ринку? 

Максим Недашківський: В Україні виробляється понад 6 млн т комбікормів на рік. Як уже говорив, третину цього об'єму випускає МХП. Друга третина ринку також у вертикально інтегрованих агрохолдингів, які займаються вирощуванням ВРХ, свиней, птиці, мають власні землі, сировину для виробництва комбікормів. Ще третина — дрібні комбікормові заводи, цехи, які закуповують сировину, виробляють корми і продають їх. Це товарне виробництво, комерційна ніша. 

Для порівняння: наш завод у смт. Єрки за добу може виробляти 1,5-2 тис. т кормів. А невеликі локальні підприємства виготовляють 20-40 т продукції в день. Такі гравці займають певну нішу на ринку. На жаль, товар у них може бути нижчої якості, тому що не завжди є контроль походження сировини. 

Latifundist.com: Скільки таких невеликих гравців? 

Максим Недашківський: Їх може бути 2-3 сотні. Проблема в тому, що, на відміну від великих гравців, вони «грають» не в правовому полі, де потрібно платити податки, а на тіньовому ринку, тому й можуть дозволити собі реалізацію продукції за цінами нижче середньоринкових. Однак такі гравці — реальна частина ринку, з якою доводиться конкурувати. 

Latifundist.com: Але покупці комбікормів стають більш освіченими, чи для них головний критерій — щоб дешевше? 

Максим Недашківський: Рівень споживачів дійсно підвищився. Навіть дідусі-бабусі, які годували курей фуражним зерном, сьогодні починають розуміти, що краще купити дорожчий якісний комбікорм. При цьому вони менше часу витрачають на годування й мають кращий результат — більший приріст м’яса. 

До речі, ми постійно спілкуємося зі споживачами в наших пунктах продажу, роз’яснюємо, навчаємо технології годівлі. Люди сприймають це з розумінням і навчаються. Ми регулярно підтримуємо зворотній зв’язок з населенням, якщо потрібно, коригуємо, аналізуємо помилки споживачів. 

Latifundist.com: Яка в компанії структура збуту? Яку частку займає сільське населення, що вирощує птицю? 

Максим Недашківський: Третину об’єму компанія продає через мережу власних магазинів. Дві третини — дрібним фермерським господарствам, так званим гуртовим клієнтам-дистриб’юторам, які вже далі його розповсюджують. Серед споживачів приватні домогосподарства займають приблизно 50%, і 50% — дрібні фермери, які утримують 20-40 тис. голів птиці. 

Latifundist.com: Чи змінювався ринок за останні роки? Як? 

Максим Недашківський: Змінилася структура виробництва кормів: 70% — для птиці і 30% — для ВРХ та свиней. Зараз у свинарстві взагалі критична ситуація, оскільки ціна на зернові цьогоріч зросла на 40-50%. А купівельна спроможність населення не піднялася. Корми займають майже 100% собівартості тушки свині. 

Latifundist.com: А в собівартості птиці? 

Максим Недашківський: Річ у там, що у свинарстві вища конверсія корму. У птахівництві трошки інша ситуація. 

Latifundist.com: Постачальники обладнання кажуть, що останніми роками фермери зацікавлені у будівництві власних комбікормових цехів. Ви спостерігаєте таку тенденцію? 

Максим Недашківський: Так. Середні господарства намагаються побудувати власні комбікормові заводи, щоб ні від кого не залежати, зменшити плече логістики по доставці, що суттєво вплине на ціноутворення. 

Комбикормовые заводы: дополнительная опция или насущная необходимость
ЧИТАТЬ ПО ТЕМЕ

 

Latifundist.com: Як буде змінюватися ринок комбікормів? 

Максим Недашківський: Головними виробниками залишаться вертикально інтегровані агрохолдинги, які мають великі земельні банки, щоб вирощувати зерно й виробляти комбікорми. Можливо, дрібні фермерські господарства будуть створювати кооперативи за європейським зразком, коли одні фермери займаються вирощуванням зерна, інші — виробництвом кормів, треті — тваринництвом та птахівництвом. 

Latifundist.com: Ви згадали про зростання цін на зернові. Як зросли ціни на комбікорми за останній рік? 

Максим Недашківський: У 2013 р. 1 т комбікорму коштувала в середньому 3 тис. грн, у 2021 р. — близько 14-15 тис. грн За 8 років ціни виросли у 5 разів. Вони залежать від світових цін на зернові й білкові компоненти. 

Latifundist.com: Як відреагували покупці? 

Максим Недашківський: Певно, що є наслідки. Дрібні фермери трохи зменшили об'єми посадки птиці. Також зменшилося поголів’я птиці в домашніх господарствах. І це зрозуміло. Коли мішок комбікорму (25 кг) коштував 280 грн, а став коштувати 380 грн — це дуже відчутно для пенсіонерів, що тримають птицю. Оскільки ціна на комбікорми зростає, люди швидше купуватимуть курятину, аніж триматимуть власне господарство. До речі, цього року в Україні також був дефіцит інкубаційних яєць, тобто менше інкубували птиці. 

Latifundist.com: Чому? 

Максим Недашківський: Через коронакризу, закриття кордонів. Україна взагалі багато інкубаційних яєць імпортує з Південно-Східної Європи. Цього року об'єми були менші, що також вплинуло на загальне поголів’я. Крім того, якщо минулого року добове курча бройлера коштувало 12-14 грн, сьогодні — 20-22 грн. Це також призвело до зменшення посадки. 

Максим Недашківський, головний спеціаліст напрямку реалізації комбікормів агрокомерційного департаменту МХП

Latifundist.com: У зв’язку з подорожчанням компонентів, як виробник комбікормів може оптимізувати витрати? Змінити рецептуру? 

Максим Недашківський: Можливо, наприклад, замінити кукурудзу на сорго. Додати пшеницю, щоб на виході процент поживних речовин відповідав потребам. Але це суттєво не вплине на собівартість.

Latifundist.com: Ви вважаєте, що це реально? Були ж спроби… 

Максим Недашківський: Треба шукати можливості. Для мене в житті й у бізнесі головне «правило трьох П»: Порядність, Професійність і Патріотизм. Вважаю, те, що в Україні виробляється, повинно тут і перероблятися.

Неконтрольоване зростання цін на зернову продукцію — це основна проблема ринку комбікормів. Коли є стабільна ціна, виробникові легше планувати роботу, кількість поголів’я. А зараз помітив, що середні виробники просять кредитування, відтермінування платежів, тому що не спроможні відразу викупити певні об'єми комбікорму. 

Latifundist.com: Які в компанії плани щодо розвитку роздрібної торгівлі? 

Максим Недашківський: 4 магазини — це тільки початок. Ще в першому півріччі плануємо відкрити 2 магазини, а до кінця року довести кількість торгових точок до 10. Взагалі плануємо збільшити продажі в 2-3 рази. Будемо збільшувати кількість магазинів безпосередньо в радіусі 100-150 км від заводів-виробників, щоб зменшити логістику. Це магазини в невеликих містах, де населення 10-20 тис. людей.

Наразі ми продаємо левову частку фасованих комбікормів ТМ «Катеринопільські корми». У 2014 р. на Катеринопільському елеваторі побудували окремий цех фасування потужністю 4 тис. т комбікормів на місяць. 

Latifundist.com: Плануєте встановити такі лінії на інших заводах? 

Максим Недашківський: Поки що ні, але я не заперечую такої можливості. 

Latifundist.com: Які види кормів випускає підприємство? 

Максим Недашківський: Звісно, для курей-бройлерів. Корми, що використовуємо для власних потреб, пропонуємо й на продаж. Також виготовляємо комбікорми для перепілок, свиней та ВРХ. Крім того, можемо працювати й за індивідуальними рецептами замовника.

Якщо детально, то комбікорми для курей-бройлерів поділяються на 4 види: «Старт», «Ріст», і 2 види «Фінішу». Зрозуміло, що «Старт» — для маленьких курчат, «Ріст» — для зростання, «Фініш 18-25» або «Фініш 26-42» використовуються на останньому етапі відгодівлі. 

Latifundist.com: Взагалі, яка рентабельність виробництва комбікормів? 

Максим Недашківський: На рівні 7-10%. Якщо брати в цілому по компанії, то цей наш окремий бізнес приніс у 2020 р. понад  $500 тис. чистого прибутку. Цьогоріч плануємо досягти $1 млн.

Latifundist.com: Які вимоги до комбікормів? 

Максим Недашківський: Дуже жорсткі. Спочатку відбувається контроль вхідної сировини, потім — готової продукції. На підприємствах працюють лабораторії, оснащені сучасними приладами, аналогів яким немає в Україні. Кожен зразок залишається на підприємстві на весь термін придатності комбікорму. 

Latifundist.com: Важко будувати окремий бізнес-напрям у великій компанії? 

Максим Недашківський: Ні. Я в цьому бізнесі вже понад 8 років, знаю його специфіку. А компанія завжди підтримує. Намагаємось брати приклад з топменеджменту компанії в тому, як вони будують бізнес. Наприклад, зараз МХП трансформується в кулінарну компанію — стає «ближчою до тарілки споживача». Ми у своєму напрямі займаємось реалізацією комбікормів — готового продукту для кінцевих споживачів. 

Latifundist.com: Якби Ви працювали не в агро, то де? 

Максим Недашківський: У машинобудуванні. Або займався б ландшафтним дизайном. У мене є досвід роботи на Львівському автобусному заводі. У 2004-2005 роках брав участь у виробництві перших жовтих тролейбусів, цих «гармошок», що курсують у Києві. Тому цей напрям мені також подобається. Ландшафтний дизайн — для душі.

Latifundist.com: Дякуємо за розмову! Успіхів у розбудові нового напрямку — роздрібних продажів комбікормів.

Алла Силивончик, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus