В Україні спостерігається плавне та стабільне винищення тваринництва — думка

Коли західні країни фіксують високий рівень споживання м'яса серед свого населення, українцям його починає бракувати.

Про це повідомляє керівник комунікаційної платформи «Агрополітичний діалог «Аграрна рада» Інна Метельова.

За її словами, статистика справді критична, за останні 10 років поголів'я великої рогатої худоби в Україні скоротилося на 40%, дрібної (вівці та кози) — на 38%. Це при тому, що у світі за останні десятки років, як свідчать дані The Food and Agriculture Organization (FAO), обсяги м'ясовиробництва збільшилися в рази: з 70 млн т до більш ніж 330 млн т.

«Основна причина, чому аграрії сьогодні не хочуть займатися вирощуванням ВРХ  це збитковість. Так, останніми роками рентабельність виробництва м'яса зменшилася з 20,6% до -24,2%. Подібна ситуація і з дрібною рогатою худобою. У 2020 р. її окупність зафіксовано на рівні -39,4. Для порівняння, в1993 р. було 119%», — прокоментувала експерт.

За її словами, аграріям зараз невигідно вирощувати рогату худобу через зашкалюючі ціни на корм, відсутність території для випасу, площі пасовищ з кожним роком стають меншими, а для м'ясних порід вони є визначальним фактором.

Інна Метельова наголосила, що зараз спостерігається плавне та стабільне винищення тваринництва в Україні. Вона також додає, що виробництво м'яса свиней теж поступово опускається до негативного значення, якщо 1990 року це було на рівні 20,7%, то 2020 року — вже 2,6%.

«Які ризики перед нами сьогодні вже є. Насамперед, залежність від іноземного виробника це утопія для економіки. Без власного виробництва м'яса та без роботи залишається безліч людей, які задіяні як у вирощуванні, так і у виробництві та збуті м'ясної та молочної продукції», — пояснює Інна Метельова.

Серед основних першочергових кроків, які потрібно зробити, наголошує «Асоціація тваринників України», це оптимізація митної політики. Йдеться про те, щоб скасувати мито на ввезення ВРХ та ДРС усіх вагових категорій. Не менш важливим фактором є скасування ПДВ при імпорті товарної ВРХ та МРС, запровадження довгострокової державної підтримки, до якої слід додати:

  • відшкодування вартості об'єктів із виробництва кормів для худоби;
  • виділення достатньої суми коштів на відшкодування витрат сільгосптоваровиробникам;
  • встановлення спеціальних бюджетних дотацій на вирощування рогатої худоби.

«Всі ці кроки потребують негайної реалізації, нам фактично доведеться відновлювати галузь, яка занепала. Інакше ми ризикуємо як національною продовольчою безпекою, так і економічною», — наголосила Інна Метельова.

Нагадаємо, що статус АЧС-позитивної країни ускладнює відкриття нових ринків для української свинини, проте не унеможливлює цього. Україна продовжує переговори з низкою країн щодо експорту.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus