Фахівець розповів, чому фокус на експорті врожаю зменшує прибуток аграріїв
Ринок невблаганний — що більше товару, то він дешевший. І чим більше агровиробники акцентуються на експорті сировини, тим менший заробіток отримують.
Таку думку висловив керівник проєктами Hard Skills Consulting Віктор Шульга в матеріалі: «Підтримка аграрного сектору в умовах воєнного стану: що варто знати?» на LigaZakon.
На думку фахівця, логістичні можливості з вивезення зернових і до війни були незадовільними, а із закриттям портів і поготів. За його словами, найбільш доцільним способом нарощувати і виробництво, і доходи — не експортувати сировину, а переробляти її.
«Для прикладу, кукурудзу, якої країна вирощує з надлишком, можна переробляти на пальне. Паливний етанол з кукурудзи в якості домішку до палива суттєво знижує викиди СО2 в атмосферу, а його ринок оцінюється в десятки мільярдів доларів на світовому рівні», — наводить приклад експерт.
Водночас Віктор Шульга акцентує, що для початку варто орієнтуватись на підтримку власних потужностей, адже нормативна база переробки кукурудзи в етанол на законодавчому рівні ще не готова і наразі перебуває на розгляді.
«Нема головного — стратегічного плану модернізації економіки та механізму переходу від експорту сировини до її глибокої переробки на місцях в аграрному секторі», — підсумував фахівець.
Разом з тим, Віктор Шульга зазначив, що яскравим прикладом агропереробки є соняшник. Після запровадження експортного мита розпочалася переробка соняшнику всередині країни і, замість сировини, почали експортувати продукт переробки — олію.
Читайте також: «Як на дріжджах, або Які можливості приховує у собі агропереробка бурякової меляси»
Сергій Герасименко, Latifundist.com, 2022 р.