Для багатьох агрохімічних компаній вивчення фітотоксичного впливу препаратів на рослини — це теми-табу — науковець
Вивчення фітотоксичного впливу різних препаратів на рослини — це теми-табу для багатьох агрохімічних компаній. Про це в інтервʼю SuperAgronom.com розповів доктор сільськогосподарських наук, головний науковий співробітник Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва Сергій Авраменко.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
«Ну, наприклад, якщо взяти тему протруйників, то практично будь-який протруйник погіршує схожість та енергію проростання рослин. Це прямо протилежне і суперечить тому, чому навчали нас в університеті. Що протруйники необхідні для забезпечення захисту рослин від хвороб та шкідників, покращується схожість… На практиці все навпаки. Тобто хімія протруйника впливає на рослину як ретардант, і пригнічує схожість, і в результаті в багатьох випадках знижується врожайність культури», — сказав він.
За словами Авраменка, коли він піднімав це питання ще перед захистом своєї докторської, то йому заборонили такі питання до неї включати, бо це суперечило загальним уявленням.
«Ми тоді розгорнули широкомасштабні дослідження з різними протруйниками. Перші результати опублікував на одному з семінарів для аграріїв. Там був представник однієї з агрохімічних компаній, і коли він почув назви своїх протруйників, які знижували врожайність, то я багато цікавого в свою адресу почув (сміється — ред.). А через 2,5 роки та сама компанія запросила мене на консультації», — зазначив науковець.
Він вже декілька років разом з командою розвиває тематику протруйників різних хімічних груп від різних компаній, висівають після різних попередників, в різні строки сівби, на різних фонах удобрення, з різними дозами.
«Визначаємо як вони впливають на рослину, і як запобігти цьому ретардантному впливу, бо якщо ми знайдемо цей механізм, а ми вже близькі до розв'язання, то це в масштабах України буде величезний плюс для кожного аграрія», — додав Авраменко.
Читайте також: Ukravit: Аграрії не притримуються сівозміни, обираючи економічно вигідні культури. Результат — дефіцит мікроелементів
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2024 р.