В Мінагро планують збільшити середню вартість тонни експорту до $1000. Коваль: На це потрібно від пʼяти років

Середня вартість тонни експортованої агропродукції торік склала лише $315. В Польщі цей показник — $1560, в Італії — $2670, тобто різниця в п'ять і вісім разів відповідно. Про це в інтервʼю delo.ua розповів міністр агрополітики України Віталій Коваль.

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

«Так, маємо працювати з нашою експортною стратегією, орієнтованою на продаж сировини. Вона діє і заводить валюту в країні, але ще є над чим працювати. Україна торік експортувала 78,3 млн тонн продовольчих продуктів на $24,5 млрд: зерна, борошна, олії, курятини тощо. Середня вартість тонни експортованої продукції склала лише $315. В Польщі цей показник — $1560, а в Італії — $2670, тобто різниця в п'ять і вісім разів відповідно», — сказав він.

За словами Коваля, цей показник треба підняти «хоча б до $1000/тонна» і це треба робити в горизонті планування від п’яти років. Польща збільшила цей показник завдяки потужній підтримці з бюджету ЄС у 2012-2014 роках, зауважив міністр. Тоді вони побудували агропереробні заводи, і через десятиріччя отримали результат. 

«Дійсно, питому вартість агроекспорту піднімати складно. За 2023-2024 рр. цей показник виріс лише на $6 з тонни, тобто змінився в межах статистичної похибки. Для росту треба докорінно змінювати підхід до агровиробництва. Мені подобається приклад європейців: вони спочатку забезпечують внутрішнє споживання через конверсію фуражного зерна в корми, м'ясо, молоко і інші продукти переробки. Тобто першочергово забезпечують своє тваринництво, а експортують залишки агросировини», — додав Коваль.

Читайте також: НБУ назвав зниження врожаїв однією з причин збільшення інфляції в країні

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.

Виконано за допомогоюDisqus