«Ми стратегічно заклали бомбу під власними позиціями на світовому ринку». В росії заявляють, що можуть втратити лідерство в експорті пшениці
Російська зернова спілка переглянула прогноз експорту зерна з росії в бік зниження. За підсумками сезону очікується, що обсяг експорту складе 47-48 млн т, що значно менше від попередніх оцінок у 52 млн т.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
«Ми знижуємо прогноз щодо експорту. Виходячи з поточної ситуації, всього з зернових не вдасться виконати те, про що говорили влітку — 52 млн т. Знижуємо нижче 50 млн т — десь 47-48 млн т буде загальний експорт, з яких 41-42 млн тонн максимум буде пшениці», — заявив Аркадій Злочевський, президент російської зернової спілки.
За його словами, у січні 2025 року експорт зерна впав удвічі порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Географія експорту також зазнала змін. Єгипет залишається найбільшим покупцем російського зерна, а ось Туреччина втратила другу позицію, поступившись Саудівській Аравії. Далі серед основних імпортерів йдуть Бангладеш та Ізраїль, який цього сезону реанімував свої закупівлі.
«Картина світу змінюється рік у рік, але вона змінюється за межами трійки лідерів, яка досить міцна», — зазначив Злочевський.
На його думку, зниження експорту зумовлене як зовнішніми факторами, так і внутрішньою політикою рф, зокрема експортними митами на зерно.
«Коли ми плануємо виходи на інші ринки, ми повинні враховувати вплив власних рішень на те, що відбуватиметься на цих ринках», — наголосив президент спілки.
На думку Злочевського, ситуація докорінно змінилася порівняно з 2021 роком, коли світ не міг обійтися без російської пшениці.
«Світ додав 1,5% площ під пшеницею. І в результаті ми стикаємося з тим, що світ може прожити без нашої пшениці. Він не міг у 2021 році прожити без неї взагалі», — сказав віню
Цей факт підтверджує і відсутність реакції цін на ринку на прогнози скорочення експорту з росії.
«Експерти, в тому числі і USDA, дають зниження (прогнозу — прим. ред.), а ціна не зростає — ніхто не реагує на цей фактор, бо це вже не проблема. 2021 року це була проблема. Ось чого ми досягли: ми стратегічно заклали бомбу під власними позиціями на світовому ринку», — резюмував Злочевський.
Читайте також: Єврокомісія запропонувала ввести мита на всю агропродукцію та азотні добрива з росії і білорусі
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.