Перспективи експорту української пшениці до Єгипту та Туреччини у другій половині сезону залежать від експортних квот в росії — ASAP Agri
У другій половині сезону попит на українську пшеницю в Єгипті та Тунісі залишатиметься стабільним, а постачання до Єгипту можуть зрости, якщо росія запровадить квоти на експорт пшениці. Про це повідомляють аналітики ASAP Agri.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
«Ми очікуємо збереження попиту з боку Єгипту та Тунісу. Більше того, постачання до Єгипту можуть зрости, якщо Росія запровадить квоти на експорт своєї пшениці», — зазначив Михайло Литвин, генеральний директор швейцарської торгової компанії MVE PROSPERA AG.
У період липень-листопад 2024 року частка росії в імпорті Єгипту зросла до 73%, порівняно з 58% у минулому сезоні. Водночас частка України скоротилася з 13% до 10%, а ЄС також зазнав зниження. Головною перевагою російських експортерів залишається агресивна цінова стратегія, яка ускладнює конкуренцію для інших постачальників.
Тим часом у Туреччині українська пшениця стикається з ще більшими труднощами, зазначають аналітики. Незважаючи на скасування заборони на імпорт пшениці 3 жовтня 2024 року, попит на українську продукцію з боку турецьких покупців залишається слабким. Частка України на турецькому ринку обвалилася з 12% у минулому сезоні до 3% у 2024/25 МР, що зумовлено жорсткими державними обмеженнями та конкуренцією з боку росії.
Таким чином, перспективи експорту української пшениці до Єгипту та Туреччини у другій половині сезону залежать від політики росії щодо експортних квот. Будь-які зміни у квотуванні можуть безпосередньо вплинути на конкурентоспроможність України. Водночас непрозорість ринку в Єгипті та жорсткі державні обмеження в Туреччині ускладнюють навігацію для експортерів, а російське домінування та ціновий тиск створюють додаткові виклики.
«Водночас Україна може посилити свої позиції на ринках Алжиру та Тунісу у другій половині сезону. Попит на українську пшеницю у цих країнах вже виявився суттєво вищим, ніж торік, оскільки імпортери переорієнтувалися з європейського зерна. Алжир також збільшив закупівлі російської пшениці, однак якщо експортні квоти росії будуть обмежені, Україна може отримати шанс розширити свою присутність у Північній Африці», — додали аналітики.
Читайте також: Український експорт пшениці у цьому сезоні суттєво змістився в бік Азії, але домінувати там у другій половині сезону буде складно — аналітики
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.