Неможливо було придумати гіршого моменту для запровадження 10% мита на експорт сої з України — ASAP Agri

Експортний сезон сої з України розпочався зі збоїв і падіння цін. Запровадження 10% мита без чіткого механізму звільнення поставило експортерів у глухий кут — контракти зірвались, довіра покупців похитнулася, а ціни на внутрішньому ринку пішли вниз. Лише після затвердження урядового механізму ситуація почала поступово стабілізуватися, але з бюрократичними перепонами. Про це в коментарі Latifundist.com розповіла керівниця редакційного контенту та аналітики ASAP Agri Вікторія Блажко.

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

«Неможливо було придумати гіршого моменту для запровадження 10% мита на експорт сої з України. Наприкінці сезону, коли пропозиція скоротилась, ціни на сою злетіли — і саме тоді були укладені дорогі контракти. Імпортери з Туреччини, Єгипту та Італії якраз чекали на ці дешеві вересневі човни. Тож 10% мито стало для них фактично «нахабною» відмовою — невиконанням або перенесенням строків контрактів з боку українських експортерів. Це знову вдарило по довірі до України як постачальника», — коментує CEO ASAP Agri Христина Серебрякова.

У вересні поставки сої впали до 77 тис. т проти понад 240 тис. т роком раніше.

3 жовтня уряд затвердив механізм звільнення від мита, однак ринок отримав нову бюрократичну пастку. Для отримання висновку потрібно вказати обсяг партії та подати транспортні документи, які можна оформити лише після завантаження судна. Завантажити ж його без відкриття ПМД неможливо, а ПМД не відкривається без резервування 10% мита. У результаті гроші експортерів фактично «заморожуються» до 30 днів.

За словами Блажко, попри це, сам факт ухвалення механізму змінив настрої: пропозиція сої зросла, і ціни просіли. На базисі CPT порт закупівельні ціни знизилися з 405 до 390 $/т, а на ринках призначення:

  • CIF Marmara — з 437 до 428$/т,
  • CIF East Med — з 441 до 432$/т.

Ціни повернулися до рівнів середини липня, хоча на зовнішніх ринках і далі очікується зниження на 5–7$/т.

Наприкінці вересня ASAP Agri знизила прогноз виробництва сої в Україні до 5,8 млн т (проти 6,2 млн т місяцем раніше), що на 1,4 млн т менше, ніж торік. Проте світовий ринок цього майже не відчуває — США та Бразилія формують глобальний профіцит.

ЄС може скоротити імпорт української сої до 800–850 тис. т — удвічі менше, ніж торік. Основні причини — менший врожай і вплив мита. Додатковий тиск створює і внутрішня ситуація в ЄС: попит на сою зменшується, оскільки переробка бобів стала менш рентабельною, в порівнянні з ріпаком. Менше переробки — менше імпорту, насамперед у Нідерланди, Німеччину та Італію, які торік були серед головних покупців української сої.

«До того ж, на ринку зараз дуже привабливо виглядає аргентинський соєвий шрот — і саме цим фактом європейські покупці найчастіше користуються, щоб тиснути на ціни українських шротів — соняшникового, ріпакового та соєвого», — додає Христина Серебрякова.

Читайте також: 10% мита на сою і ріпак: як експортери застрягли між ТПП і митницею

  • Станом на 9 жовтня в Україні зібрали 2,7 млн т сої або 56% площ.

Євгенія Ткаченко, Latifundist.com, 2025 р.