Агрометеорологи розповіли про стан озимих наприкінці січня
У третій декаді січня озимі культури по всій Україні, як і раніше, перебували у стані глибокого зимового спокою. Агрометеорологи оцінюють умови їх перезимівлі як загалом задовільні, повідомляє Укргідрометеоцентр.
Температура ґрунту на глибині вузла кущіння (близько 3 см) знижувалася до –1…–6 °C, а в окремих районах Кіровоградської, Полтавської, Черкаської, Миколаївської, Одеської та північних областей — до –7…–10 °C. Ці показники залишалися вищими за критичні рівні, за яких озимі можуть вимерзати.
За розрахунками агрометеорологів, критична температура вимерзання для озимої пшениці становить –12…–16 °C залежно від фази розвитку, для озимого жита –15…–17 °C, а для озимого ячменю та ріпаку –11…–12 °C.
Водночас через перепади температур і дощі на частині полів сформувалася притерта льодяна кірка. Її зафіксували в Кіровоградській, Полтавській, а також на окремих полях Миколаївської, Дніпропетровської та Харківської областей. Товщина кірки коливалася від 3 до 14 мм, а поширення на окремих полях сягало 80–100% площі.
Читайте також: Морози до –30 °C і ризики для озимих: польові оцінки аграріїв
- За словами керівниці відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяни Адаменко, різке похолодання до –30 °C створює реальну загрозу для озимих культуру низці регіонів України, насамперед на півдні та в центрі країни через недостатній сніговий покрив. Водночас говорити про масштаби можливих втрат поки зарано, оскільки вони залежатимуть від тривалості морозів і подальших погодних умов.
Євгенія Ткаченко, Latifundist.com, 2026 р.