Спадкування бізнесу: які складнощі? Як убезпечити себе і своїх нащадків від «віджиму»? — Анатолій Косован, Віталій Желінський
«Ми й раніше регулярно зустрічалися з питаннями контролю бізнесу зі сторони власників в процесі спадкування. Але після початку повномасштабного вторгнення таких ситуацій істотно побільшало. Тільки за останній рік у нас чотири компанії, в яких неочікувано не стало одного з засновників чи єдиного», — каже керуючий партнер юридичної фірми «Kosovan Legal Group» Анатолій Косован.
Які підводні камені існують при спадкуванні бізнесу? Які ризики? Які інструменти є для убезпечення себе від рейдерства чи недружніх дій конкурентів? Про це йшлося на семінарі Аграрної освітньої платформи «Культиварій» «Контроль у бізнесі», на якому побував і Latifundist.com.
Складні ситуації, які можуть виникати в управлінні бізнесом
1. Юристи сходяться на думці, що однією з найскладніших ситуацій для управління бізнесом є його поділ 50 на 50. 50% не достатньо для прийняття будь-якого рішення. В умовах, коли хтось з партнерів перебуває за кордоном, не глибоко занурюється в операційну частину бізнесу, але хоче брати участь в прийнятті рішень, нерідко виникають сварки і непорозуміння. І в такій ситуації нічого неможливо зробити, тому що 50% — це блокувальний пакет кожного з партнерів.
![]()
Анатолій Косован
керуючий партнер «Kosovan Legal Group»
«За таких обставин дуже складною є ситуація, коли одного з партнерів не стає. Як мінімум півроку, які законом передбачені на вступ у спадок, не буде з ким домовлятися. Поки спадкоємці не оформлять спадщину, неможливо прийняти будь-яке рішення», — каже Анатолій Косован.
Що робити в таких випадках? Якщо бізнес поділений 50 на 50, і власники не можуть прийняти рішення через блокування своїми частками, за законом, бізнесом керує директор. В українських реаліях це або власник частини бізнесу, або довірена людина когось з власників. В цьому, на думку юристів, є певна проблема, адже він може діяти, всупереч інтересам спадкоємців.
«Директор може блокувати доступ до даних чи дивідендів іншим власникам. Більше того. Він може просто прийняти рішення і всі активи перейдуть до інших юридичних осіб», — каже Анатолій Косован.
2. Коли співвідношення часток 20/80, 30/70 і т.і., існують інші загрози. Мажоритарний власник уповноважений приймати рішення майже по всіх питаннях, які стосуються діяльності бізнесу. Досить часто інвестори, які просто вкладають кошти і не хочуть брати участь в операційній діяльності, заходять саме в міноритарну частку.
![]()
Анатолій Косован
керуючий партнер «Kosovan Legal Group»
«Такий інвестор може опинитися в ситуації, коли його просто відсторонять від бізнесу. Він не зможе забрати гроші, йому можуть заблокувати видачу дивідендів і доступ до фінансової звітності», — попереджає експерт.
Проблеми, які можуть виникати зі спадкуванням
1. Неочікуване спадкування. Мінімум на 6 місяців, поки спадкоємці не отримають офіційні права на спадок, бізнес втрачає управління.
2. Суперечки між спадкоємцями.
«Не зачаровуйтесь. За 25-річну практику я бачив величезну кількість ситуацій, коли люди на певному етапі, коли їм нема чого ділити, при обговоренні про розподіл майбутніх прибутків чи майбутнього управління, легко про все домовляються. Коли ж стає питання про конкретні кошти, процеси, майно, відповідальність, прийняття рішень, починаються різні нюанси», — попереджає Анатолій Косован.
І додає, що всі попередні домовленості між спадкоємцями, які ніде не зафіксовані, нікого ні до чого не зобов'язують.
3. Недієздатність одного з співвласників. Тяжка хвороба може на невизначений час поставити ефективне управління бізнесом під питання.
Що робити?
![]()
Віталій Желінський
ексзаступник директора Департаменту нотаріату Мінюсту
«Будь-який конфлікт між спадкоємцями можна вирішити тільки тоді, коли всі сторони хочуть чути один одного і прагнуть вирішити проблему. Інакше у виграші не залишиться ніхто», — переконаний ексзаступник директора Департаменту нотаріату Мінюсту Віталій Желінський.
Як власник бізнесу може убезпечити його від занепаду і некерованості після смерті? Заповіт не є панацеєю, оскільки, по-перше, його можна оскаржити в суді. По-друге, законом передбачена обов'язкова частка у спадщині для неповнолітніх, малолітніх, недієздатних спадкоємців тощо (½). Тобто на етапі поділу майна, корпоративних прав їх левова частка передбачувано може перейти третім особам.
Як спадкоємці можуть можуть перестрахуватися від втручання третіх осіб, а власник бізнесу самостійно призначити правонаступника?
Юристи радять укладати спадковий договір.
![]()
Віталій Желінський
ексзаступник директора Департаменту нотаріату Мінюсту
«Він може заблокувати вступ у спадщину іншим особам. Тому що за спадковим договором особа стає власником одразу після смерті відчужувача. Нотаріусом на основі посвідченого спадкового договору реєструється обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Маючи на руках свідоцтво або повторне свідоцтво про смерть та договір спадкування, ви звертаєтеся до нотаріуса з заявою про зняття обтяження, робите заяву про вступ і на підставі цього автоматично отримуєте свою частку до завершення 6 місяців, передбачених законодавством на вступ у спадок».
До речі, майно, яке вказане у спадковому договорі, не входить до складу спадщини і не спадкується. Але за умови, якщо воно є спільною власністю одного з подружжя, на укладання спадкового договору потрібна згода чоловіка чи дружини.
Якщо майно було подароване, або отримане у спадщину чи придбане до шлюбу, згода «другої половини» не потребується.
«Якщо буде спадковий договір щодо майна, але потім вирішили зробити заповіт, то цей заповіт буде нікчемним», — попереджає Віталій Желінський.
Спадкування частки бізнесу. Як оформити права?
ТОВ є найкращою організаційно-правовою формою при спадкуванні, вважають юристи, оскільки з 2018 року вона є досить досконало врегульованою. Ані фермерські господарства, ані приватні підприємства не дають власникам часток такої свободи дій.
Отримавши свідоцтво про спадщину, спадкоємці частки у ТОВ йдуть до державного реєстратора з двома документами: копією свідоцтва на право на спадщину і заявою про вступ. На підставі цієї заяви, без усіляких протоколів і зборів співвласників, спадкоємець стає учасником ТОВ. Навіть якщо Статутом товариства передбачена згода інших членів.
«Таких статутів безліч. Але закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» прямо каже, що з 17 червня 2019 року положення Статуту ТОВ/ТДВ, які протирічать закону про ТОВ/ТДВ, не застосовуються», — пояснює Віталій Желінський.
Якщо підприємство має іншу організаційно-правову форму — фермерське господарство, приватне підприємство тощо — отримавши свідоцтво про право на спадщину, спадкоємець має пройти узгодження з іншими членами товариства. Зазвичай, це прописано в статутах підприємств. Тобто потрібно зібрати збори, щоб вони протокольно прийняли рішення про прийняття спадкоємця до товариства. При цьому партнери мають право як зробити це, так і відмовити заявнику.
Підводні камені
Віталій Желінський рекомендує отримавши свідоцтво на частку в ТОВ чи ТДВ, відразу внести її до реєстру. Це може зробити в нотаріуса,який видав свідоцтво. Але — і це важливо — якщо цей нотаріус працює в тій самій області, де зареєстровано товариство. Інакше реєстрація буде визнана недійсною.
«Важлива деталь: в період між отриманням свідоцтва від нотаріуса і походом до державного реєстратора можуть з'явитися те, що я називаю «забори». Якісь ухвалки про заборону реєстраційних дій тощо. Тому порада: коли є протисила, намагайтеся оформити спадщину максимум за півтора року з моменту смерті. Інакше, незалежно від того, чи є у вас на руках свідоцтво, вас можуть виключити з числа учасників», — попереджає Віталій Желінський.
Якщо між спадкоємцями йдуть судові процеси, юристи рекомендують написати нотаріусу заяву про те, щоб зупинити видачу будь-яких свідоцтв про право на спадщину у зв'язку з тим, що питання вирішується в суді. Це буде підставою для нотаріуса відмовляти іншим кандидатам на отримання свідоцтва про право на спадщину.
Хто керуватиме бізнесом до оформлення спадщини?
Якщо у складі спадщини є корпоративні права, для управління ними, нотаріус, а в сільських населених пунктах — посадова особа органу місцевого самоврядування, призначає управителя спадщини з числа спадкоємців або виконавців заповіту. В разі їх відсутності — з іншою особою. Хоча нотаріуси неохоче йдуть на укладання угоди про призначення управителя, але власники бізнесу мають знати, що така норма є.
Будь-хто із спадкоємців може звернутися до нотаріуса із заявою про призначення управителем до 6 місяців з дня відкриття спадщини. При цьому закон не вимагає згоди інших спадкоємців.
![]()
Віталій Желінський
ексзаступник директора Департаменту нотаріату Мінюсту
«Свідоцтво для управителя видає нотаріус, який веде спадкову справу, незалежно від того, де майно знаходиться. Це як довіреність від померлого. Я не знаю жодного судового рішення, яке б визнало свідоцтво для управителя недійсним», — каже Віталій Желінський.
До вступу всіх спадкоємців у спадщину управитель має право виконувати усі управлінські функції, крім відчуження, та передачі в заставу.