В «Асоціації виробників молока» серед причин скорочення виробництва молока називають багаторічну відсутність ефективної державної підтримки молочного скотарства, помножену на реалії війни.

«Скорочення поголів’я прискорилось після початку повномасштабного вторгнення росії. Типовою ситуацією для прифронтових регіонів є загибель певної кількості ВРХ внаслідок обстрілів російських окупантів. Частина фермерів залишили корів на окупованих територіях. Ці тварини не підлягають обліку. Корів, які отримали поранення, фермери відправляють на вибраковку, що також сприяє зменшенню поголів’я», — каже аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.
Деякі господарства зі Сходу країни намагаються релокуватися на більш безпечні території, але через дефіцит підходящих приміщень мають змогу перевезти лише частину поголів’я.
Та й загалом аграрії страхуються і не хочуть вкладати гроші під час війни в такі складні і затратні проєкти як виробництво молока.
В присадибних господарствах скорочення поголів'я відбувається через те, що молоде покоління в більшості не хоче займатися молочним скотарством. Хоча поки що співвідношення ВРХ, яке утримується у приватних господарствах, до індустріального 58%/42% на користь домогосподарств. Пішла у минуле і практика закупівлі молока в населення, а там, де вона залишилася, за молоко-сировину пропонують ціни, які не дозволяють вийти на рівень рентабельності.

«Причин є дві. Перша — це вік тих людей, які раніше утримували корів. Молодь нині не хоче їх утримувати. Біля корови дуже багато роботи. Її треба три рази на день подоїти, хоча б два рази погодувати і два рази прибрати гній. Друга — це економічна складова», — пояснює Володимир Слободян, голова Асоціації фермерів в Івано-Франківській області.
На 1 травня 2025 року в Україні налічувалося 2,18 млн голів великої рогатої худоби, з яких 1,15 млн — корови, що на 8% менше, ніж на аналогічну дату минулого року. Про це інформує Комітет з питань аграрної та земельної політики.