В Україні скоро може лишитися менше мільйона корів, але молока буде більше

Великий спецпроєкт про молочну ферму майбутнього
Лого Сій добро
Ферма «ТАС Агро» на Північному кластері
Поголів'я дійного стада в Україні з року в рік скорочується і якщо так піде далі, то не виключено, що у 2026-2027 рр. у нас залишиться менше мільйона корів. Загальний вал молока (принаймні, той, що обліковується офіційно) також перетнув психологічну межу зі знаком мінус — тепер в нас виробляється щороку менше 7 млн т.
Водночас, в українському молочному виробництві спостерігаються тектонічні трансформації. І знову руба стоїть питання: яким шляхом нам іти — європейським, який гармонує з нашими євроінтеграційними прагненнями чи американським, який в наших реаліях виглядає більш бізнес-обґрунтовано?
Latifundist.com дослідив ситуацію: чому одні розширюють і модернізують виробничі потужності, а інші закривають ферми? Що кажуть у галузевій асоціації? Дотації — стимул чи ведмежа послуга? Як далі розвиватиметься напрямок? Спецпроєкт підготовлений у партнерстві з компанією «Сій Добро».

Причини скорочення виробництва молока

В «Асоціації виробників молока» серед причин скорочення виробництва молока називають багаторічну відсутність ефективної державної підтримки молочного скотарства, помножену на реалії війни.
аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.
«Скорочення поголів’я прискорилось після початку повномасштабного вторгнення росії. Типовою ситуацією для прифронтових регіонів є загибель певної кількості ВРХ внаслідок обстрілів російських окупантів. Частина фермерів залишили корів на окупованих територіях. Ці тварини не підлягають обліку. Корів, які отримали поранення, фермери відправляють на вибраковку, що також сприяє зменшенню поголів’я», каже аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.
Деякі господарства зі Сходу країни намагаються релокуватися на більш безпечні території, але через дефіцит підходящих приміщень мають змогу перевезти лише частину поголів’я.
Та й загалом аграрії страхуються і не хочуть вкладати гроші під час війни в такі складні і затратні проєкти як виробництво молока.
В присадибних господарствах скорочення поголів'я відбувається через те, що молоде покоління в більшості не хоче займатися молочним скотарством. Хоча поки що співвідношення ВРХ, яке утримується у приватних господарствах, до індустріального 58%/42% на користь домогосподарств. Пішла у минуле і практика закупівлі молока в населення, а там, де вона залишилася, за молоко-сировину пропонують ціни, які не дозволяють вийти на рівень рентабельності.
Володимир Слободян, голова Асоціації фермерів в Івано-Франківській області.
«Причин є дві. Перша — це вік тих людей, які раніше утримували корів. Молодь нині не хоче їх утримувати. Біля корови дуже багато роботи. Її треба три рази на день подоїти, хоча б два рази погодувати і два рази прибрати гній. Друга — це економічна складова»,  — пояснює Володимир Слободян, голова Асоціації фермерів в Івано-Франківській області.
На 1 травня 2025 року в Україні налічувалося 2,18 млн голів великої рогатої худоби, з яких 1,15 млн — корови, що на 8% менше, ніж на аналогічну дату минулого року. Про це інформує Комітет з питань аграрної та земельної політики.

Тваринництво: за і проти

Війна змусила аграріїв багато що переосмислити. Обрізані логістичні шляхи спонукали подивитися на тваринництво як на спосіб переробки. Економічні труднощі — ставати ефективнішими.
Олег Заплетнюк, гендиректор «ТАС Агро»
«Чому до 2022 року ніхто не заморочувався, скільки в нього проходів по полю, скільки в нього людей працює на 1 тис га (точніше не так активно і масово, як це відбувається нині)? Тому що ринок пробачав. Кукурудза по 300 доларів дозволяла мати хороший рівень доходу», — пояснює гендиректор «ТАС Агро» Олег Заплетнюк.
За його словами, нині ринок саморегулюється і буде надалі саморегулюватися. Закриваються неефективні старі ферми. Але й в нові МТФ не багато бажаючих вкладатися. По-перше, у молочне скотарство досить висока точка входження. За підрахунками фахівців, інвестиції в одну корову складають близько $10 тис., 1000 голів — $10 млн. На ці гроші можна купити 2,5 тис. га земельного банку і мати зрозумілу дохідність свого бізнесу на відміну від тваринництва. Тобто заходити з нуля у виробництво молока — досить затратно і ризиковано.
Зовсім інша справа, якщо йдеться про агропідприємство, яке має достатній земельний банк, досвід у тваринництві, кормову базу, персонал.
Олег Заплетнюк, гендиректор «ТАС Агро»
«Якщо у вас є база, ви можете обрати оптимальну для себе модель, проінвестувати в генетику, прогнозовано отримати вал, мати відходи у вигляді органічних добрив, чому б цього не використовувати? Чому не використовувати напрямок, який генерує виручку?», — запитує Олег Заплетнюк.
Але для того, щоб ефективно розвивати тваринництво він вважає за необхідне чітко відмежувати його від рослинництва. Насамперед, створювати ринкове ціноутворення для кормів, аби не перекидати кошти з рослинництва у тваринництво і навпаки. Такий висновок було зроблено, виходячи з власного досвіду, адже історично так склалося, що в «ТАС Агро» тваринництво було в структурі кластерів. Фактично за результати і тваринництва, і рослинництва відповідав директор кластеру.
Олег Заплетнюк, гендиректор «ТАС Агро»
«Ми відходимо від даної моделі, тому що дуже часто із кормами працюють по залишковому принципу, люди з рослинництва були оформлені в тваринництві. Намагалися штучно показати привабливість цього бізнесу. А нам треба правильно оцінювати його результати, щоб показати варто чи не варто ним займатися. Ним займатися однозначно варто», — вважає Олег Заплетнюк.
Виокремивши тваринництво як напрямок, частину неефективних ферм у «ТАС Агро» закрили. Тепер працюють над покращенням умов утримання дійного стада, генетикою та якістю кормів, адже саме вони займають левову частку у структурі надоїв. В результаті, якщо в сезоні 2023 року напрям молочне тваринництво був збитковим, то сезон-2024 закінчили з рентабельністю 18%. І це без капітальних інвестицій, лише із вкладеннями в селекцію, якісну сперму, корми. Плюс допомогла цінова кон'юнктура і інвестиції в персонал.

Як оптимізувати витрати?

Інвестиції у тваринництво можна значно скоротити, відмовившись від надто дорогих систем на користь дешевших або вживаних. Все залежить від того, яку мету ставить перед собою власник. 30 л добового надою з корови, яких достатньо для виходу на прибутковість молочного бізнесу, можна мати, забезпечивши «базову» комплектацію ферми, вважає Олег Заплетнюк.
Як приклад можна навести агропідприємство «Червоний маяк» (земельний банк 18 тис. га) на Чернігівщині. Молочне стадо господарства 530 голів, в найближчій перспективі його планують збільшити до 700 голів. Коли підприємство придбало ферму, надій становив 6-7 л на добу, зараз вийшли на 32-33. Аби запобігти втратам через відключення електроенергії, почали будівництво сонячної електростанції. Купили близько 10 генераторів. Ферми оснащують сучасним обладнанням, але підходять до цього дуже ощадливо.
Ферма підприємства «Червоний маяк», Корюківський район на Чернігівщині
Олександр Левицький, «Червоний маяк», Чернігівщина
«Ми пішли по шляху не супервеликих інвестицій, тому що все робимо за свої гроші. Розбираємо все зсередини, бо стійло-місця не були розраховані на Голштинську породу. Замість досок ставимо мати. Робимо кондиціювання: по всьому сараю стоять датчики, які вимірюють температуру, вологість і насиченість аміаком. Комп’ютер все це рахує. Стоїть вентилятор і з трьох сторін водяні штори. Це дозволяє знижувати температуру, прибирати аміак і насичувати повітря вологою. Коровам дуже комфортно. Відчуття, що ви стоїте під водоспадом. Запаху ферми зовсім немає. Це відносно невеликі інвестиції. Ми не кажемо про мільйони доларів, це десятки мільйонів гривень», — каже керівник господарства Олександр Левицький.
Директор компанії «Сій Добро», яка з 2014 року займається монтажем та обслуговуванням обладнання для тваринницьких комплексів, Микола Демчак каже, що за останні 15 років в Україні вдалося майже вдвічі збільшити продуктивність дійного стада (з 4,5-5 тис. літрів молока на рік від однієї корови до більш ніж 8 тис. літрів) саме завдяки покращенню умов утримання поголів'я та якості кормів.
Директор компанії «Сій добро» Микола Демчак
«В Україні ще дуже багато молочних підприємств, які використовують корівники старого зразка. В них дуже важкий мікроклімат. Тому власники встановлюють системи вентиляції, розтуманювання тощо. Інвестиції в такі кліматичні системи дуже швидко себе окуповують тільки за рахунок відсутності «літнього провалу» у надоях. Тому що, коли спекотно, тварини починають більше пити і менше їсти, в результаті чого сильно падають надої. Тільки за рахунок того, що ці надої зберігаються, якісна система вентиляції себе окуповує», — каже Микола Демчак.
Встановлення сонячних панелей дозволяє економити ще й на електроенергії. В літні місяці сонце дає більшу генерацію енергії, яка якраз іде на якісну вентиляцію корівників.
Ще однією важливою складовою для зростання рентабельності є якість кормів. За молоко екстра-ґатунку переробники платять більше, а жирність молока напряму залежить від породи корів та складання раціонів. В свою чергу, високопродуктивні породи корів треба забезпечувати високоякісними кормами з додаванням мікроелементів — солі, соди, крейди. Тоді вони зможуть віддавати молоко не дві лактації, а 4-5 і більше. Чим більше вони можуть доїтися, тим більше вигоди матиме підприємство.
При цьому мати власний цех з виробництва кормів завжди вигідніше, аніж купувати готові корми. І не лише з фінансової точки зору, але й з огляду на якість.
На питання, з якої кількості поголів'я треба задуматися над власним комбікормовим цехом, експерти відповідають, що оптимальне технологічне рішення можна знайти для будь-якої кількості корів.
Директор компанії «Сій добро» Микола Демчак
«Для того, щоб знайти ідеальне рішення для кожного окремого підприємства, необхідна постійна комунікація замовника і виконавця. Ми вже запустили більше 35 заводів, але двох однакових об'єктів практично немає. Дуже багато рішень індивідуальних і вони розраховані на кожного окремого замовника», — каже Микола Демчак.
Він наголошує на важливості присутності на ринку компанії-постачальника обладнання, оскільки виникають поточні питання, відбувається заміна рецептів, укрупнення підприємств.
Директор компанії «Сій добро» Микола Демчак
«Рішення, які вони використовували раніше, дуже часто себе вже фізично віджили, або вони просто не справляються з продуктивністю, яка потрібна. Було таке, коли існуючий завод, який вже довгенько пропрацював, ми укрупняли з 5 до 9 тонн на годину. Є такі, які дооснащуються системами грануляції. Ті знання, які має материнська компанія — виробник Buschhoff — присутні і в нас. Крім того, в роки війни компанія почала нас ще більше підтримувати своїм людським ресурсом», — каже Микола Демчак.
Виробництво кормів на обладнанні від «Сій добро» у ПСП Плешкані
Виробництво кормів на обладнанні від «Сій добро» у ПСП Плешкані
За словами генеральної директорки «Асоціації виробників молока», Анни Лавренюк, в Україні близько 50% ферм потребують модернізації, яку потрібно зробити максимально швидкими темпами, аби бути конкурентоздатними на тлі існуючої цінової пропозиції.
Якщо ще кілька місяців тому через дефіцит молока-сировини і хорошу експортну кон'юнктуру переробники готові були пропонувати більше 19 грн за молоко екстра-гатунку, то протягом останніх двох місяців ціни коливаються в межах 16 грн. Для великої кількості малих і середніх підприємств, які мають 200-400 голів дійного стада, і які тільки починають свій шлях до модернізації, така ціна вже є питанням про виживання.

Що дає молочне тваринництво, крім молока?

Саме по собі молочне тваринництво при надоях 30 літрів плюс вже є прибутковим напрямком, вважають учасники ринку. Нині для багатьох господарств це вже не є недосяжною метою. Але є ще органіка, яку треба враховувати під час розрахунків рентабельності молочної ферми.
Олег Заплетнюк, гендиректор «ТАС Агро»
«Органіка — це і якість продукції, і вологоутримання, і структура ґрунту тощо. Всього цього дуже часто не рахують. І це насправді важко порахувати. Але зниження собівартості рослинництва при використанні органіки порівняно з мінеральними добривами теж треба закладати в цю модель. А у вертикальній моделі інтеграції, разом з біогазом, біоетанолом це може бути ще цікавіше. Тому що на кожному етапі створюється певний синергізм. Ви отримуєте побічну продукцію виробництва біоетанолу, якою ви можете годувати тварин. Гній у вас іде в біогаз», — каже Олег Заплетнюк.
Важливим є і соціальний аспект, адже тваринництво, попри автоматизацію, потребує більше робочих рук, ніж інші галузі сільського господарства. Це робочі місця, додатковий дохід для пайовиків.
Андрій Санагурський, CEO «Гадз-Агро»
«Тут було тваринництво, куди його подіти? Як-не-як це робочі місця. Вийти з тваринництва, коли в тебе 4700 корів дійного стада, 300 працівників — це нереально», — каже Андрій Санагурський, СЕО «Гадз-Агро».
Ферма, «Гадз-Агро»«Гадз-Агро», нове обладнання для ферми«Гадз-Агро», корівникФерма, «Гадз-Агро»
Ферма «Гадз-Агро»
«Гадз-Агро», до речі, з тих компаній, які зараз активно нарощують поголів'я. Тут планують збільшити молочне стадо до 6 600 голів.

Збільшення промислового поголів'я

Попри війну і скорочення поголів'я, експерти висловлюють стриманий оптимізм щодо подальшого розвитку молочного тваринництва в Україні. У відносно безпечних регіонах спостерігається збільшення кількості молочно-товарних ферм. Замість непродуктивних МТФ старого зразка, будуються нові тваринницькі комплекси, оснащені сучасним обладнанням. За підрахункам АВМ, станом на тепер не менше 40 господарств модернізуються і розширюються.
У промисловому секторі поголів'я молочного стада за рік збільшилося на 0,8% — до 382,4 тис. голів. В той час як у присадибному секторі скоротилася на 12% — до 770,9 тис. голів.Найбільше за рік поголів’я корів наростили сільгосппідприємства Львівської (9%), Тернопільської та Волинської (по 7%), Хмельницької (5%), Миколаївської, Вінницької й Київської (по 4%), Черкаської (2%), Полтавської та Чернігівської областей (по 1%).
Завідувач відділу податково-бюджетної політики «Інституту аграрної економіки» Леонід Тулуш свідчить, що за 10 років молочна карта України суттєво змінилася. Відбувається концентрація молочного скотарства.
Леонід Тулуш, Інститут аграрної економіки
«Ми втратили статус країни, яка щорічно виробляє 7 млн тонн молока. Але попри це підприємства стабільно ростуть, вже вийшли на 3 млн т виробництва промислового молока минулого року. Цього року прогнозується 3-3,2 млн т», — каже науковець.
За даними «Інституту аграрної економіки», з початку року щомісяця промислове поголів’я зростає майже на 1% (+0,8% у травні). Найкраще справи йдуть у Волинській, Миколаївській, Тернопільській областях.

Як нарощують поголів'я великі компанії

Цілий ряд великих компаній протягом року заявили про плани нарощування потужностей з виробництва молока.
Наприклад, середнє поголів’я великої рогатої худоби в агропромхолдингу «Астарта-Київ», частка якої у внутрішньому промисловому виробництві молока становить 4%, у І кварталі 2025 року зросло на 6%, якщо порівняти з попереднім роком. На сьогодні дійне стадо холдингу налічує 29 тис. голів.
Середній удій молока на корову зріс до 28,9 кг на день. Загальне виробництво молока сягнуло 32 тис. т (+1% до січня-березня минулого року). Виручка сегменту тваринництва за перші три місяці 2025 року зросла на 26%, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року, — до 17 млн євро.
Компанія «Агропродсервіс», що на Тернопільщині, наразі має 6 молочних ферм. Дійне стадо наростили із 130 до 5200 фуражних корів голштинської і джерсейської породи. Упродовж 2024 року вийшли на добовий валовий надій 150 т у фізичному вираженні та продаж більше 165 т у заліку. За словами, економіста галузі ВРХ ПАП компанії Оксани Пелих, ще одна молочнотоварна ферма сьогодні повністю готова до запуску, але через карантинні обмеження, пов'язані із спалахом ящуру у Європі, її запуск відтерміновується. Група компаній Vitagro має 5,5 тис. голів дійного стада. Наприкінці минулого року вона розпочала будівництво нової ферми на 1,2 тис. голів у Хмельницькій області. Таким чином поголів’я сягне 6,7 тис. Про це повідомив генеральний директор ГК Vitagro Петро Лабазюк. Будівництво планують завершити до осені 2025 року.
Петро Лабазюк, гендиректор групи компаній VITAGRO
«Ми бачимо перспективу у молочному скотарстві. Молочні продукти — це ті продукти, які завжди будуть на столі українців. А в нас через війну багато втрачено молочних ферм у східній та південно-східній частинах України. Хоча споживання молочної продукції там теж є. Тому ми плануємо і далі розширювати цей напрямок», — каже генеральний директор Петро Лабазюк.
У власне виробництво молока пішли і відомі переробники. Компанія «Волошкове поле» наприкінці минулого року оголосила про початок проєкту з будівництва власної ферми. Як раніше говорив гендиректор компанії Андрій Табалов, якісного молока-сировини завжди не вистачає.
Забезпечувати себе хоча б частково сировиною самостійно вирішили і в компанії «Провіант», до складу якої входить «Ічнянський молочно-консервний комбінат». Там планують збудувати потужності для утримання 4000 голів дійного стада.
Вячеслав Запорощук, президент групи компаній Провіант
«В 2025 році плануємо вийти десь на 1000 голів. Поки що зробили оновлення того поголів'я, що маємо, та реконструкцію існуючих ферм. В цьому році також будуємо нову ферму. І так кожен рік десь по 500 голів будемо додавати», — поділився планами президент групи компаній Вячеслав Запорощук.

Малі фермери

Експерт із ефективного управління тваринництвом і власник «Велесової ферми» з Чернігівщини Михайло Травецький каже, що за останні два роки, близько половини дрібних ферм пішли в тінь або припинили існування. Частково через те, що багато людей виїхало за кордон, скоротилася клієнтська база. На його переконання, нині єдиний шлях бути ефективним для невеликого фермерського господарства — це створювати додану вартість шляхом переробки
Михайло Травецький, Велесова ферма (Джерело - Фейсбук)
«Для того, щоб продати молоко, є три напрямки. Перший — це реалізація на бочку, коли перекупщик приїхав від молокозаводу, купив молоко. Сьогодні середня ціна по Україні близько 10 грн. Другий варіант — це коли ви продаєте перекупам, що стоять на базарі. Тоді ви можете продати за 15-20 грн. І третій — коли ви B2B, коли ви молоко виробили, переробили на сир, вершки, масло. Коли ви генеруєте додану вартість у себе, у вас шанси на виживання максимальні», — каже Михайло Травецький.
Математика проста: за середньої собівартості виробництва одного літра молока близько 10 грн і середньої продуктивності дійної корови у присадибному господарстві 15-20 л, сільська корова заробляє на день всього 150-200 грн. Аби отримувати прибутки, на глибоке переконання, Миколи Травецького маленькі фермери повинні зайняти свою нішу — виробляти ексклюзивний крафтовий продукт. Сам він вже постачає свою моцарелу з молока породи сірої української (за його словами, їх молоко жирніше навіть за молоко джерсейських корів), до ресторанів і навчає колег-невеликих фермерів, як ефективно займатися переробкою і шукати клієнта.
Михайло Травецький, Велесова ферма (Джерело - Фейсбук)
«Це я називаю просто — каструльний бізнес. Але каструльний бізнес, який вже має оберти, який сьогодні фактично присутній як ніша. Через що тут досить серйозний пул роботи над доданою вартістю і привабливістю. От через що тут є над чим працювати», — каже Михайло Травецький.
Зріють сири з Велесової ферми Михайла ТравецькогоФірмова моцарела Михайла ТравецькогоМасло з Велесової ферми. Корови породи української сірої дають молоко з високим вмістом жируМолоко з Велесової ферми Михайла Травецького
Сири, фірмова моцарела, масло та молоко з Велесової ферми Михайла Травецького.

Дотації: стимул чи навпаки?

Дуже суперечлива історія із дотаціями. З одного боку, власники корів кажуть, що якби держава більше заохочувала селян гривнею, то це пішло б на користь молочному тваринництву.
фермер з Шацької громади Петро Бруско
«На мою думку, є люди, які б тримали по 3-4 корови і не їхали до Польщі, якщо б держава трішечки допомагала», — каже фермер з Шацької громади Петро Бруско.
У 2022 році Постановою Кабміну № 918 була передбачена спеціальна бюджетна дотація для селян, які утримують від 3 до 100 корів. У 2025 році за цією програмою фермери можуть отримати 7 000 грн на одну корову, крім тих, хто вже скористався грошовою допомогою у 2024 році. Існують і обласні програми фінансової підтримки фермермерських господарств. Наприклад, у Чернівецькій області, за словами заступника начальника обласного управління ОДА Богдана Бойчука, за утримання трьох і більше тварин передбачено 2000 грн фінансової допомоги, яку можна отримати раз на два роки. Крім того, в Україні працюють міжнародні донорські програми.
На думку гендиректорки АВМ Анни Лавренюк, це дало поштовх для створення сімейних ферм або невеликих фермерських господарств, які реорганізуються з присадибного сектору вже в організований.
гендиректорка АВМ Анна Лавренюк
«Якщо раніше господарство працювало неофіційно і мало кілька корів, то тепер, аби мати можливість отримати дотацію, додатковий ресурс, вони починають реєструватися», — каже Анна Лавренюк.
На її думку, це не буде мейнстрімом, не зможе замінити промисловий сектор, але з'явиться деяка частина більш продуктивних невеликих підприємств.
А от Михайло Травецький вважає, що дотації, навпаки, заважають розвитку.
Михайло Травецький, Велесова ферма (Джерело - Фейсбук)
«Як показує мій досвід, дуже багато бізнесів в даному в сегменті згортаються через рік – через два, якщо вони зроблені на дотаційні кошти. Якщо ти прагнеш рости і з маленького стати великим — це одна історія. А якщо ти плануєш триматися на 10-15 головах — зовсім інша. Вільні кошти або додаткові кошти — це ок, але без них теж можливо існувати. Якщо ти не отримав 100 000 грн дотації, придумай такий продукт, який зможеш продати і получити 200 000», — каже експерт.
Олег Заплетнюк також проти безкоштовного фінансування, оскільки воно заважає бути ефективним.
Олег Заплетнюк, гендиректор «ТАС Агро»
«Я вважаю, що дотаційний бізнес взагалі не має існувати. Мають бути дешеві гроші для того, щоб інвестувати в цей напрямок. Але воно точно не має бути дотаційним. Дотаційність нівелює ефективність. Тому що люди дуже часто намагаються утриматися на якомусь рівні прибутку для того, щоб отримати дотацію і їм, в принципі, цього вистачає», — каже Олег Заплетнюк.

Європейський шлях чи американський?

Розвиток молочного скотарства в Україні дуже схожий на розвиток американського молочного сектору і за чисельністю корів на одну ферму, і за структурою молочних ферм, вважають в «Інституті аграрної економіки».
Леонід Тулуш, Інститут аграрної економіки
«Тому ми вважаємо, що європейська модель нам не дуже підходить. Чому? Кількість молочно-товарних ферм у Європі суттєво знижується. Але це загальний тренд. Водночас  в нас вже в середньому 300 плюс голів на одну ферму, 35% у загальному поголів'ї відноситься до ферм з поголів'ям більше тисячі. Частка МТФ в загальному обсязі минулого року була 40%, а через два роки ми прогнозуємо 50% на 50%» — каже Леонід Тулуш
Ганна Лавренюк звертає увагу на те, що останніми роками єдина категорія молочних ферм, які зростають у кількості і в частці утримуваного поголів'я в Україні, — це ті, які «виросли» з невеликих, мультиплікувалися і мають нині понад 1000 корів. Саме з за таких об'ємів починається більш-менш стабільна робота і менша залежність від волатильності ринку.
гендиректорка АВМ Анна Лавренюк
«Така сама ситуація в Сполучених Штатах і — о диво! — така сама ситуація в Європейському Союзі. Це те, що озвучили нещодавно аналітики IFCN на міжнародній конференції у Нідерландах. Це той шлях, куди буде рухатися весь світ», — каже Анна Лавренюк.
Співзасновник компанії «Тернопільський молокозавод» Віталій Ковальчук зізнається, що не вірить у масовий розвиток невеликих сімейних ферм як основи молочного бізнесу.
Співзасновник компанії «Тернопільський молокозавод» Віталій Ковальчук
«Окремі господарства можуть існувати, але перетворення цього напряму на масштабний і стійкий бізнес виглядає нереалістичним», — каже він.

Про матеріальне і нематеріальне

Молочне тваринництво — надзвичайно складний напрямок. Воно вимагає значних інвестицій, досвіду, взамін не обіцяючи швидких і великих прибутків. Натомість, через високий рівень волатильності змушує виробників молока постійно бути «в тонусі». Тому, на думку учасників ринку, далеко не лише ринкова кон'юнктура спонукає одних йти у виробництво молока, а інших відхрещуватися від нього за будь-яких умов. Михайло Травецький вважає, що багато чого залежить від власника тої чи іншої компанії, його особистої історії.
Михайло Травецький, Велесова ферма (Джерело - Фейсбук)
«Знаєте, тваринництво потрібно любити. Коли в тебе от горить серце до цієї худобини — корови, свині, курки — тоді все живе і працює. У молочному скотарстві залишаться найкращі. Тому що коли корова — це чисто бізнес, ця модель не працює», — каже Михайло Травецький.
Корови з Велесової ферми на вільному вигулі
Корови з Велесової ферми на вільному вигулі
Скорочення поголів'я молочного стада не повинно лякати, адже визначальним критерієм стану будь-якої галузі є продуктивність, вважають в «Асоціації виробників молока»
гендиректорка АВМ Анна Лавренюк
«Підвищення продуктивності у молочному скотарстві — це збільшення надоїв. Ми бачимо, що навіть в умовах війни, виснажливого блекауту 2024 року (деякі ферми п'ять місяців поспіль працювали по 20 годин на добу без електрики, на генераторах), постійних обстрілів, безпекових ризиків, за останні три роки наші молочно-товарні ферми наростили продуктивність тварин на 20%. Ми побили власний рекорд зростання продуктивності надоїв — маємо за оновленими даними Держстату станом на кінець травня 8 167 кг. Топові українські виробники молока доять до вже 13 000», — каже Анна Лавренюк.
За її словами, підвищення продуктивності — це саме той шлях, по якому має рухатися Україна в унісон з іншими передовими країнами-виробниками молока: США, Ізраїлем, Німеччиною…
гендиректорка АВМ Анна Лавренюк
«З меншою кількістю корів — більша кількість молока, менша кількість викидів — вища сталість бізнесу», — підсумовує гендиректорка АВМ
Спільний проект: