Три стовпи успіху Агрофірми Чумак: сім'я, взаємоповага і любов до землі
У північно-західній частині Дніпропетровської області, серед безкраїх степів, порізаних балками і ярами, розташувалося невелике містечко Верхівцеве. Саме тут знаходиться підприємство «Агрофірма Чумак». Свою історію воно веде з 1995 року. Починали з кількох голів дійного стада, а сьогодні на фермі налічується 400 голів і на цій цифрі зупинятися на збираються. Молоко виробляють екстра-класу і продають на переробний завод французького концерну Danone. На площі в 2,1 тис. га вирощують кукурудзу, пшеницю, ячмінь, соняшник і багаторічні трави. А ще компанія пропагує серед місцевого населення моду на екологічні товари і планує йти в переробку продукції з ізраїльтянами. Але про все по порядку. Команда Latifundist.com вирушила в подорож по Україні в рамках проєкту «Агрошлях».
Сімейний бізнес
На підприємстві нас зустрічає його керівник — Максим Кульба. З розмови дізнаємося, що засновник підприємства Анатолій Чумак,його тесть. «Так виявляється у вас сімейне підприємство !?», — здивовано запитуємо ми. За словами Максима, з Анатолієм Григоровичем він працює з 13 років. Починав з роботи пастухом. Потім вивчився на газозварника. Допомагав йому на місці фермерського комплексу. який залишився від радянської спадщини, побудувати нову ферму. Далі пішов вчитися на економіста в Верхньодніпровський аграрний коледж. Почав вникати в аграрний бізнес і, крок за кроком, прийшов до посади директора.
«Мої батьки працювали на гірничо-переробному комбінаті, тому я ніколи не планував пов'язувати себе з агросектором. А зараз не бачу себе в іншому бізнесі. Я займаюся улюбленою справою. Мені цікаво інвестувати в розвиток господарства, хочеться, щоб з часом ми прийшли до замкнутого циклу виробництва і, щоб все було на вищому рівні », — розповідає Максим Кульба.
І додає, що зараз його головним натхненником є дружина, з якою познайомився під час роботи в господарстві. А ще його надихає сама робота і ... Анатолій Чумак, який є драйвером всіх процесів в агрофірмі.
«Мені дуже хочеться виконати всі задумки Анатолія Григоровича і зробити сучасну ферму, яка б нічим не відрізнялася від європейської. А ще він мріє, щоб агрофірма стала сімейним підприємством. Тому хочеться, щоб мій син продовжив її розвивати, працювати на цій землі. Будемо їсти корисну, здорову їжу, вирощену на українській землі українськими фермерами — заживемо краще», — зазначає директор підприємства.
Різні культури важливі
Нині компанія орендує 2,1 тис. га землі. Вирощує пшеницю, ячмінь, кукурудзу і соняшник. У сівозміні переважає пшениця, тому що її використовують для соломи й виробництва хліба у власній їдальні. Для тваринництва вирощують багаторічні трави: люцерну, еспарцет.
У 2020 р. отримали непоганий урожай пшениці: 5-5,5 т/га. Якщо брати до уваги витрати, то витратили до 15 тис. грн на 1 га. По соняшнику цифри були не такими оптимістичними. Отримали 2 т/га. Але витрати вдалося відбити завдяки високій ціні на цю культуру. Щодо кукурудзи ситуація була плачевною через посуху: вона не дала качана.Довелося більшу частину площі скосити на силос. Урожайність ячменю була на рівні 3-3,5 т/га. Його використовують для соломи й годування поголів'я. Раніше вирощували ріпак, але в минулому році через посуху виключили його із сівозміни.
За словами Максима Кульби, ріпак дуже клопіткий в вирощуванні. Хоча і зізнається, що для аграрія головна перевага цієї культури в тому, що вона дозволяє отримати перші гроші: весна, нестача фінансів, а продав ріпак — ситуація покращилася.
«Ріпаком потрібно займатися і потрібно його любити. Якщо правильно підібрана технологія і гібриди, то можна отримати непоганий урожай. Ми в цьому році хочемо купити самохідний обприскувач і тоді спробуємо ще раз з ріпаком працювати», — зазначає Максим Кульба.
На питання про зрошення, він відповів, що господарство планує хоча б частину полів зрошувати, але для цього потрібні великі інвестиції. В цьому році поки такі інвестиції не передбачаються, тому всі надії на те, що буде волога і урожай зберуть нормальний.
Читати по темі: Воды полям! Системы орошения Украины
Коли варто покладатися на інтуїцію
Зібраний урожай зберігають у двох ангарах на 100 і 120 м. На території господарства є ще 50-метровий ангар, де зберігають насіння і добрива. Що стосується продажу зерна, то стежать за ціною на ринках, курсом долара і прислухаються до своєї інтуїції. І таким чином приймають рішення: продавати або притримати зерно.
«В минулому році продали насіння не в піковий період. Потрібно було почекати трохи, тоді б були у виграші. Але все одно, ми коли продаємо, то відразу закуповуємо добрива і ЗЗР. Та й техніку купили нову за ті гроші: кормороздавальник, телескопічний навантажувач Manitou, без якого сьогодні, як без рук. Тобто гроші ми не зберігаємо, а відразу інвестуємо в проекти», — зазначає наш співрозмовник.
Для транспортування зерна в господарство придбали два автомобілі. До слова, одним з покупців є місцевий млиновий комплекс, якому подобається сировина через високу якість.
Тест-драйв для трактора
Агрофірма поступово оновлює свій автопарк. Зараз він складається з чотирьох тракторів і комбайна John Deere, одного трактора Fendt, телескопічного навантажувача Manitou. Також є сівалки Vaderstad Tempo і Rapid, плуг LEMKEN. Цього року планують купити самохідний обприскувач, комбайн і оновити Manitou.
У Максима Кульби свій підхід до вибору техніки. Якщо його зацікавила якась модель трактора, то він спочатку вивчить всі її технічні характеристики, яке сервісне обслуговування надається, а потім ще з'їздить в господарства і подивиться агрегат в роботі.
Знаючи про те, що директор «Агрофірми Чумак» цікавиться брендом Fendt, представник «Агроспейс» в минулому році запропонував йому влаштувати демо-показ таких тракторів. І пригнав в господарство два Fendt.
«Це була весна, а у нас вже все поля оброблені. Я запропонував загнати трактор на цілину, подивитися, як себе покаже. Тест обидва трактора пройшли. Хоча я в цьому і не сумнівався. Але на той момент ми купили вже новий трактор в господарство, а так хотілося ще і Fendt. Та й механізатори почали говорити, що хотіли б спробувати в роботі такий агрегат. По-перше, машина швидкісна (60 км / ч), по-друге, комфортна. Цей трактор, як машина класу Mercedes», — розповідає Максим Кульба.
Екзамен пройшли
Але не тут-то було. Спочатку потрібно переконати Анатолія Чумака в доцільності покупки. Тривалий час він був прихильником одного бренду тракторів. Тому, коли Максим запропонував спробувати придбати Fendt 936 Vario, Анатолій Григорович не поступався: його влаштовує той бренд, який є в господарстві.
За словами нашого співрозмовника, йому довелося ходити до Анатолію Григоровичу як на іспит: розповідати про характеристики трактора. У підсумку переконав. У свою чергу Анатолій розповідає, що вирішив поступитися молоді та подивитися, що з цієї затії вийде. Головним критерієм при виборі була продуктивність трактора і істотна економія на паливі: 2-3 л на 1 га.
«Брали в мінімальній комплектації. Не брали тільки підкачування. Головне, щоб трактор працював на полі, приносив радість і прибуток», — відзначає Максим Кульба.
На момент нашого приїзду в господарство трактор використовували на полі разом з сівалками Vaderstad Tempo і Rapid. Директор господарства відзначає хорошу швидкість трактора.
«Не кожен трактор потягне сівалку з такою швидкістю як нам потрібно: 14-16 км /год, а іноді і 18 км/год. На полі є ухили і техніка в автоматичному режимі регулює, на яких потужностях двигуна працювати. В цьому плані Fendt на висоті», — розповідає Максим Кульба.
І додає, що хоча Fendt 936 Vario і високотехнологічний трактор, але він легкий в управлінні. У нашого співрозмовника на те, щоб розібратися у всіх функціях трактора, пішло всього 20-30 хв. А їзда на новому тракторі в одне задоволення: кабіна комфортна, є клімат-контроль, гарний огляд для механізатора, ну і система, яка покаже і розповість, чи є якісь неполадки в коробці передач.
«Купівлею задоволений. Не шкодую ні про що і думаю, що трактор мене не підведе. Зараз придивляємося до комбайнів цього бренду», — резюмує Максим Кульба.
Молочне виробництво
Крім рослинництва, «Агрофірма Чумак» розвиває тваринництво. Наш співрозмовник не приховує, що хотів би зробити ферму більш технологічною. І вже на півдорозі до реалізації своєї мрії. У реконструкцію корівників інвестували 2,5 млн грн і ще 15 млн грн планують витратити на установку вентиляції, щоб і тваринам, і працівникам було комфортно знаходиться в приміщенні.
Зараз в стаді 400 голів дійних корів, але 2025 р. планують збільшити цю цифру до 800 голів. Виробляють молоко екстра-класу і відправляють на переробний завод Danone. В добу відправляють близько 7,5 т. З нашим зауваженням про те, що тваринництво сьогодні в Україні не прибутковий бізнес, Максим Кульба категорично не згоден.
«Наша ферма не приносить зараз прибутку, тому що ми розвиваємося і всі гроші вкладаємо в купівлю устаткування, в м'ясну і молочну переробку. Але я бачу, що зараз ця сфера на піку, і, думаю, через рік-два вона буде прибутковою. Тваринами потрібно займатися», — зазначає Максим Кульба.
Про смачну і здорову їжу
Про те, що «Агрофірма Чумак» планує займатися в тому числі і переробкою, розповів засновник компанії Анатолій Чумак. За його словами, по переробці молока компанія зараз працює з ізраїльтянами. У планах випуск більш 20 видів різної молочної продукції: білих сирів, молока, вершків. Вся продукція буде екологічна, без консервантів і гормонів. Для цього планують обладнати невеликий цех, де можна буде на добу переробляти 10 т молока. В майбутньому мріють вийти і на закордонні ринки зі своєю продукцією.
Також в планах виробництво м'ясної продукції: сосисок, ковбас, м'яса, напівфабрикатів. До слова, напівфабрикати вже виробляють: вручну працівники роблять пельмені та вареники, які потім продають місцевому населенню або використовують для власної їдальні. При цьому велику увагу приділяють якості продукції. Максим Кульба визнає, що такий смачної продукції в окрузі не знайдеш. Причому за контролем якості особисто стежить Анатолій Григорович. Він навіть по запаху може визначити, коли борщ недосолена. Його зять досі дивується, як він це робить.
Своїх співробітників компанія годує в їдальні тільки тими продуктами, які виробляє сама. Спеціально для цього почала вирощувати курей і свиней.
«Хочеться, щоб наші діти їли екологічну продукцію. Це основа основ. Адже зараз дуже мало продуктів, які можна спробувати, а вони будуть смачними і екологічними», — зазначає Максим Кульба.
Принципи в роботі
Про те, що головне в роботі вислухати і знайти спільну мову з персоналом, Максим Кульба в розмові згадував не один раз. За його словами, головними принципами в роботі для нього є гідна заробітна плата для працівників і хороші умови праці. Це те завдання, яке керівництво компанії поставило собі в пріоритет і наполегливо до нього рухається.
«Ми дуже щільно спілкуємося з начальниками цехів, розповідаємо і показуємо, яка наша подальша стратегія роботи, як вона поліпшить умови роботи. Адже, чим більше ми будемо заробляти, тим швидше покращимо і умови роботи, і зарплату для персоналу», — розповідає директор підприємства.
Думки про ринок землі
Максим Кульба розповідає, що нині його найбільше турбує ринок землі. Він зазначає, що без землі господарство не зможе прогодувати тварин. Тому купувати землю будуть, але якщо вона не коштуватиме нечуваних грошей. Хоча з пайовиками в господарстві налагоджені добрі стосунки. Ціна орендної плати безпосередньо залежить від того, скільки років з ними працюють пайовики. Тим, хто працює 20 років — платять одну орендну плату, а тим, хто більше — іншу. Таким чином стимулюють орендодавців працювати з ними в довгу.
Успіх бізнесу — згода в родині
Обидва керівники агрофірми сподіваються, що їх бізнес в майбутньому залишатиметься сімейним. Вся надія на підростаюче покоління. Хоча і констатують той факт, що сучасних дітей складно зацікавити сільським господарством.
«Головне, щоб було кого вести за собою. Коли я не зможу йти далі сам, то вони підуть. Це і є моя найголовніша мета. Сьогодні нас гроші не цікавлять. Гроші — це папір, який викинуть. А виробництво — це те, що ти зможеш передати дітям, внукам, і правнукам. Тому ми вкладаємо у виробництво гроші», — підсумував Анатолій Чумак.
А ще наші герої відзначають, що в розвитку бізнесу їм допомагає те, що обидва завжди готові йти на компроміс. Головне для них, щоб в сім'ї була дружба і згода.
Игор Мирончук, Наталія Родак, Latifundist.com