Кукурудза не пробачає помилок. Юрій Лисак про тонкощі посіву

Юрій Лисак, головний агроном компанії «Агро-Регіон»
Юрій Лисак, головний агроном компанії «Агро-Регіон»
Джерело фото: agro-region.com

Що роблять аграрії, коли зібрали урожай? Так, думають про наступну посівну. Кукурудзу сіють теплою весною. Але час летить так швидко, що не встигнеш обернутися — вже квітень. Саме зараз доречно говорити про посів, оскільки до кінця календарного року компанії підбивають підсумки минулого сезону, формують плани щодо кількості посівних площ, підбирають постачальників насіння, формують лінійку гібридів тощо.

Сьогодні Latifundist.com вирішив поговорити про посів кукурудзи. Наш спікер — головний агроном групи компаній «Агро-Регіон» Юрій Лисак. На ринку знають Юрія Лисака не просто як агронома, а як людину з репутацією аграрного інноватора та математика. Його називають диф-агрономом за звичку все робити диференційовано, виважено та прагматично. Це агротехнолог із фінансовим мисленням.

Про особливості посіву кукурудзи він розповів на навчальному курсі «Цариця полів» освітньої платформи Культиварій. Курс охоплює весь операційний цикл вирощування кукурудзи від насінини до порту. За словами Юрія Лисака, посів кукурудзи — найбільш відповідальний процес, де виправити допущені помилки буває вкрай важко. Тому будьмо особливо уважні… 

Строки посіву 

Відомо, що США є лідером у світі з вирощування кукурудзи, тому багато ідей наші агрономи черпають в американських спеціалістів. Цікавими є розрахунки вчених зі штату Вісконсин про те, які агрономічні рішення можуть впливати на ефективність вирощування кукурудзи. 

За їхніми даними, найголовніше — це гібрид. Від його вибору залежить: втратить чи заробить аграрій мінімум $120 на 1 га. Також важливі оптимальне внесення добрив, контроль шкідників, бур'янів і хвороб. На наступному місці — строки посівів. Якщо неправильно вибрати строк посіву, аграрій може втратити $100 на 1 га.

Світовий ринок кукурудзи 2021 і українські реалії: від глобального до локального
ЧИТАТЬ ПО ТЕМЕ

Відомо, що кукурудза не росте за температури +8°С і нижче. Навіть при +13°С треба буде довго чекати сходів. При +15-17°С сходи будуть дружніми, і рослини з'являться на поверхні ґрунту вже через 7-10 днів. Був випадок, коли ми сіяли кукурудзу на початку травня, коли надворі було більше +20°С, то рослини з’явилися вже на 5 день. 

Зважаючи на те, що температура протягом доби змінюється, дуже важливо її правильно вимірювати. Із власного досвіду та досвіду колег раджу міряти температуру ґрунту між 8 і 9 годинами ранку на глибині 5 см (глибині посіву). Бажано зробити заміри протягом декількох днів, щоб побачити показники в динаміці. 

Посіви кукурудзи

Коли вирішуємо, з яких полів починати посів, треба брати до уваги те, що ґрунт, вкритий рештками, гірше прогрівається. Південні схили прогріваються раніше. З таких полів краще і починати сівбу. 

Взагалі я прихильник раннього строку посіву. У нашій компанії кукурудза займає великі площі (17 тис. га), тому починаємо сіяти, коли температура дозволяє. У цьому сенсі невеликим господарствам, що можуть впоратися за 2 дні, легше вибрати свій оптимальний час. 

Чому ще ми притримуємось ранніх строків посіву? Тому що так ефективніше використовуються весняні запаси вологи, і рослини можуть максимально розкрити свій потенціал. Багато важить і дотримання рекомендацій виробників насіння. Відомо, що є кременисті гібриди кукурудзи і зубовидні. Перші можна висівати раніше.Також важливо, щоб ґрунт був фізично зрілим (не залипав). Інакше будуть проблеми з кореневою системою рослин. 

Які є ризики раннього посіву? За останні 6 років у нас було 2 роки з приморозками в квітні. Але, якщо побачили на ґрунті 2 пожовтілих від низьких температур листки, не треба відразу панікувати і пересівати культуру. У цей період точка росту рослини знаходиться під землею, тому не обов’язково приморозок зашкодить рослині. Треба її розрізати і подивитись. Всередині вона може бути живою і спокійно відрости. 

Крім того, коли рослина повільно росте (2-3 тижні при ранньому посіві), у хвороб є більше часу, щоб її пошкодити. Тому, якщо компанія націлена на ранній посів, насіння повинно бути оброблене інсектицидами (можна використовувати гранульовані). 

Норми висіву та диференційований посів 

Норма висіву кукурудзи залежить від властивостей гібриду, регіону вирощування, запасів продуктивної вологи в ґрунті, кількості опадів протягом вегетації, лабораторної енергії та схожості насіння, рельєфу поля, потенціалу ділянки та якості ґрунту. 

Тепер про кожен чинник більш детально. На нашому ринку існує близько 1,5 тис. гібридів кукурудзи. Зрозуміло, що аграрна компанія не має можливості протестувати всі гібриди щодо норм висіву. Частіше ми спираємося на рекомендації компаній-виробників, бо вони тестують свої продукти. На тестування іде 2-3 роки, а нормальний гібрид «живе» у виробництві максимум 5 років. 

Аграрії пам’ятають 2019 р. як найбільш посушливий. Але цього року в деяких регіонах і конкретних ділянках ситуація була ще гірша. Ми в компанії ведемо статистику показників продуктивної вологи ґрунту і робимо коригування норм висіву. Якщо запаси вологи менші, то знижуємо норму висіву на 3-5 тис., а можливо, і на 10 тис. насінин на га.

Коли визначились з нормою, все одно треба обов’язково перевірити якості насіння (енергію проростання, схожість) в лабораторії. У будь-якому разі витрати на дослідження будуть компенсовані кращими показниками врожайності. 

Насіння кукурудзи

Що стосується рельєфу поля, у вологіших зонах доцільно висівати більше норми (80-85 тис. п.о.), а на невеликих схилах — менше (60-65 тис. п.о.). Ми зафіксували, що в ярках, долинах, де більше вологи, урожайність складає 16-17 т/ га, а на горбочках, які продуваються, — 11 т/ га. 

Можливо, хтось недооцінює необхідність робити агрохімічний аналіз ґрунту. Але це дуже важливо. Наприклад, дослідження ґрунту одного поля нашої компанії показало, що причиною зниження врожайності кукурудзи на окремих ділянках був низький показник органічної речовини і більший вміст піску в ґрунті. Останнє виявили завдяки механічному, або гранулометричному аналізу ґрунту. Тобто, коли ви знаєте, які ділянки на полі менш продуктивні, можна використовувати менше добрив і висівати меншу норму насіння. Це економить ресурси.

Топ агрохімічних лабораторій. Як зробити аналіз ґрунту в Україні
ЧИТАТЬ ПО ТЕМЕ

Сьогодні на 95% площ ми в групі компаній «Агро-Регіон» використовуємо диференційований посів. Можливо, старші агрономи пам’ятають, як колись стандартом було 80-85 тис. п.о. на 1 га. Тепер наша компанія в середньому притримується норми 70-72 тис. п.о. на 1 га, таким чином економимо $15 на кожному гектарі. А при наших об’ємах (17 тис. га під кукурудзою) — це $255 тис. економії.

Припосівне внесення добрив

Коли приймаємо рішення про внесення стартових добрив, треба зрозуміти, чи цей захід збільшить врожайність, наскільки він буде ефективним. Стосовно цього питання серед агрономів дуже багато дискусій, тому однозначної відповіді немає. Хтось каже, що ефективність стартових добрив видно в більш прохолодні роки. Хтось просто перестраховується. Американські вчені взагалі стверджують, що це марно витрачені гроші, тому що високої ефективності ці добрива не демонструють.

Юрій Лисак

Крім того, обговорюється, які добрива кращі: сухі чи рідкі. Якщо у вас більш посушливий регіон, напевно, краще підійдуть рідкі добрива. Хоча я вважаю, що вони невиправдано дорогі. Наша компанія частково використовує стартові добрива. Рекомендував би використовувати їх, якщо в ґрунті низький вміст фосфору і високий рН (більше 7,5, при такому рН фосфор стає недоступним). 

Читати по темі: ТОП-15 міфів про дослідження і збагачення ґрунтів 

Якість посіву за різних способів обробітку ґрунту 

Взагалі я прихильник мінімізації обробітку ґрунту. Рештки — це дуже добре, але вони є і основною проблемою під час посіву. Чому іноді мінімальний обробіток ґрунту, чи No-Till, програє оранці? Тому що на поверхні залишаються рослинні рештки. Потрапивши в них, насіння не дає нормальних сходів… У цьому сенсі оранка кращий варіант: всі свої «гріхи» переорав, сховав, зробив дві гарних культивації — все просто. Якщо ж використовуєте мінімальний обробіток ґрунту, то під час посіву важливо правильно поводитися з рештками. 

Взагалі аграрії часто інвестують у потужні агрегати для більш інтенсивного обробітку ґрунту, але можуть забувати про додаткові опції, які не так багато коштують, але дають можливість управляти рештками на полі. 

Складові якісної сівби. Замість висновків 

Коли говоримо про посів, часто забуваємо про таку річ, як підготовка сівалки. Взагалі її готувати треба відразу після закінчення посіву. Щоб сівалка не підвела, треба провести ряд «ритуалів»: помити, почистити, розгрузити (познімати цепки, щітки), поставити під накриттям. Бо якщо залишите надворі, то навесні треба буде міняти підшипники. Перед використанням обов’язково потрібно перевірити, як кажуть, готовність усіх систем агрегату, щоб не витрачати цінний час на ремонт, налагодження сівалки.

Складовою якісного посіву є отримання рівномірних дружніх сходів. Але цього не досягти, якщо не перевіряти і не налаштовувати сівалку на кожному полі. Це займає час, але повторюсь: посіяне неможливо виправити. 

На наших полях проводимо тестування сівалок вже близько 4 років. Був випадок, коли на одному полі тестували декілька сівалок, і найкраща, найбільш інноваційна з них найгірше посіяла. Проблема була у тому, що люди, які налаштовували сівалку, не знали її. Тобто важливо, щоб аграрій добре знав техніку, з якою працює. Тоді він отримає найкращий урожай.

Кукурудза — цариця полів — досить примхлива культура, яка вимагає багато уваги і не пробачає помилок. Бажаю всім легкої посівної, рясних дощів та високих врожаїв.

Юрій Лисак, головний агроном групи компаній «Агро-Регіон»

Це лише частина корисного практичного досвіду, яким в рамках навчального курсу «Цариця полів» будуть ділитися експерти. Зустріч зі спікерами курсу відбудеться 22 грудня. Набір учасників на курс триває, поспішайте на реєстрацію.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus