Політ нормальний, або Як почуваються озимі культури

Політ нормальний, або Як почуваються озимі культури
Політ нормальний, або Як почуваються озимі культури
Джерело фото: Latifundist.com

Поки що стан озимих дає можливість аграріям розслабитися і трохи відпочити перед початком нового сезону. На першу декаду грудня більша частина посівів «добре почувалася». Там, де було запізно посіяно і де не вистачало вологи, озимі в задовільному стані. Про більш детальну ситуацію за компаніями і регіонами читайте далі. 

Добре та задовільно

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, цієї осені в Україні посіяли такі озимі культури: 6,25 млн га пшениці (93,8 % до прогнозу), 924,4 тис. га ячменю (90,5% до прогнозу), 1 млн га ріпаку (99,4% до прогнозу), 158,5 тис. га жита (98,7% до прогнозу). І все посіяне в непоганому стані. Принаймні до середини грудня. 

Аналізуючи ситуацію останніх років, начальниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко сказала, що пізні посіви озимих стали вже традиційними в сільському господарстві країни. Багато аграріїв сіють їх у другій половині жовтня, у листопаді і навіть на початку грудня, розраховуючи на продовження осені й теплу зиму. Тому кожен рік 30-40% посівів озимих слаборозвинені. Але нинішньої осені їхній стан, на відміну від минулого року, кращий, тому що не було масштабної осінньої посухи. 

Тетяна Адаменко

начальниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України

«Незважаючи на те, що восени опадів випало значно менше норми, прохолодні періоди з низькими або помірними температурами не дали розвинутися засусі на більшій частині території країни. І на середину грудня ситуація з озимими загалом нормальна».

За її словами, з другої половини вересня і до кінця листопада було мало опадів (переважно лише трохи більше половини норми — 60-70 мм), а в жовтні дощі не змочили землю взагалі ні в одній області.

На відміну від минулих років, на Заході дефіцит опадів був навіть більший, ніж на Півдні України. Проте вологість залишалася на нормальному рівні. Завдяки тому, що тумани й рясні роси підтримували зволоження верхніх шарів ґрунту. Тому сходи отримані на більшості посівних площ.

Тетяна Адаменко

начальниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України

«Загалом стан сходів добрий. Хоча порівняно з минулим роком рослини занизькі — їм не вистачає 5-10 см. Але прогнози досить оптимістичні, і поки що небезпеки для озимих не передбачається».

Зрозуміло, є і винятки — дуже пізні посіви, на яких сходи так і не утворилися. За оцінками експертів відділу агрометеорології Гідрометцентру, близько 10% озимих — дуже слаборозвинені посіви, які зійшли взимку. Але початок грудня важко назвати зимою, тому що температура коливається від невеликих морозів до досить високих для цього місяця температур — і це сприятливі умови для початку перезимівлі. Взагалі перепади температури від +10-12°С вдень до -2-6°С вночі загартовують рослини.

Висновки спеціаліста Гідрометцентру переважно підтверджують і представники аграрних компаній. Група компаній «Агро-Регіон» цього року посіяла 2,5 тис. га озимого ріпаку, 2 тис. га жита і 6 тис. га пшениці в Київській, Чернігівській, Житомирській областях. За даними головного агронома «Агро-Регіон» Юрія Лисака, стан посівів озимого ріпаку гарний, озимих пшениці і жита — задовільний і добрий. 

Юрій Лисак

головний агроном
«Агро-Регіон»

«Пшениця, що посіяна по ранніх попередниках, в гарному і доброму стані. А на тих полях, де попередником був соняшник і сіяли трохи пізніше, — задовільний стан посівів пшениці».

Він сказав, що на початок грудня на Київщині запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту були дуже низькі — менше 60 мм. У Житомирській і Чернігівській областях — 60-90 мм.

Читайте також: Кукурудза не пробачає помилок. Юрій Лисак про тонкощі посіву

«Епіцентр Агро» цього року посіяв 19,6 тис. га озимої пшениці у Київській, Вінницькій, Хмельницькій та Черкаській областях. Як зазначив заступник керівника агробізнесу «Епіцентр К», директора з виробництва «Епіцентр Агро» Богдан Черемха, 15% посівів знаходяться у фазі кущіння, 30-35% — на початку кущіння, у фазі 2-3 листка – 45%. У межах 3% площ посівів на південному сході регіонів, на полях Вінницької області отримано сходи у фазі шильця, решта — набубнявіння насіння. На 10% площ попередником був ріпак і 90% — соняшник.

В групі компаній «Агрейн» посіяли 16 тис. га озимої пшениці, 7 тис. га ріпаку і 1,5 тис. га ячміню. Основний масив озимої пшениці (8 тис. га) і весь ячмінь — в Бессарабії (Одеська обл.). Заступник головного агронома Групи компаній «Агрейн» Тарас Корнієнко сказав, що стан посівів в цьому регіоні добрий. На відміну від попередніх сезонів, вологи достатньо, рослини гарно розвиваються, добре розкущуються. А в Харківській області, де посіяно 6 тис. га озимої пшениці, ситуація складніша. Тут під час сівби і отримання сходів практично не було опадів. Тому на більшості площ рослини перебувають у фазі 1 листочка. Фаза кущення рослин — тільки на тих ділянках, де хоч трохи були опади.

Тарас Корнієнко

заступник головного агронома Групи компаній «Агрейн»

«Загалом ми були готові до такої ситуації, бо багаторічні спостереження свідчать, що в регіоні ризики посух саме в осінній період підвищуються. Але сіємо в рамках наших планів і сівозміни, а далі будемо дивитись по ситуації навесні — як розвиватимуться проблемні посіви».

Підприємство «Ілліч-Агро Донбас» агрохолдингу HarvEast у Донецькій області посіяло озиму пшеницю на 38,5 тис. га. Як сказала заступниця директора із виробництва «Ілліч-Агро Донбас» Людмила Шпак, 25 тис. га посівів знаходяться у нормальному стані, а 13,5 тис. га — поки що у стадії шильця. 

Людмила Шпак

заступниця директора із виробництва «Ілліч-Агро Донбас»

«Цього року посіяли озимий горох на площі 13,5 тис. га. У перший тиждень грудня він знаходився у фазі сходів. Нас це загалом влаштовує. Нехай він буде краще таким, ніж як торік, коли у рослини була досить розвинена вегетуюча маса, яка може підмерзати, коли вдарять морози. Наразі стан гороху поки задовільний».

Також підприємство посіяло 2 тис. га озимого ріпаку, з яких 1,5 тис. га у гарному стані. А на 500 га рослини ще не сформували кореневу шийку бо сходи були доволі запізнілими. 

Взагалі, за словами Людмили Шпак, у Донецькій області погода досить сприятлива для озимих. Заморозків ще не було, і ті посіви, що знаходяться у фазі шильця за такої температури зможуть продовжити вегетацію та покращити свій стан. 

Людмила Шпак

заступниця директора із виробництва «Ілліч-Агро Донбас»

«Зараз відбувається накопичення вологи. Днями (початок грудня — прим. ред.) у нашому регіоні випало близько 50 мм опадів, і це дуже гарно як для озимих культур, так і для ярих, що будуть посіяні весною».

В одному із структурних підрозділів A.G.R. Group, власником якого є Місак Хідірян, посіви озимої пшениці зосереджені на півдні Херсонської області. Головний агроном кластера «Бровари» A.G.R. Group Іван Войко сказав, що наразі загальний стан посівів задовільний. Більше ніж 90% посівів озимої пшениці знаходяться у фазі BBCH-21. Інші 10% — у стадії розвитку BBCH-2, через відсутність продуктивних опадів з 20 вересня до 10 листопада. Крім того, недостатня кількість вологи посилювалася постійними суховіями.

Іван Войко

головний агроном кластера «Бровари» A.G.R. Group

 «Врятувало те, що озима була висіяна по чорному пару, а також те, що згодом почалися опади і зараз тримаються переважно плюсові температури. Це позитивно впливає на розвиток відстаючих посівів озимої пшениці», — пояснив Іван Войко. 

Чи хворіють? Хто шкодить? 

За даними аграріїв, критичних проявів хвороб на посівах немає. Але деінде є передумови для розвитку «захворювань». Протягом осінньої вегетації на посівах озимих зернових культур подекуди виявлено личинки шведської і гессенської мухи та злакові попелиці, а також незначні прояви септоріозу.

Взагалі погодні умови третьої декади листопада та першої декади грудня були мало сприятливими для розвитку та поширення хвороб. Подальший розвиток хвороб у посівах озимих культур відбуватиметься у разі встановлення теплої вологої погоди. Пониження температури знизило активність шкідників на посівах озимих культур. 

Іван Войко розповідав, що на деяких ділянках кластера «Бровари» A.G.R. Group агрономи спостерігали розвиток популяції гризунів, тому проводили відповідні заходи для їх контролю.

Читайте також: Посевная кампания 2021: проблемы и ожидания сева озимых культур

Захист і підживлення 

Традиційно підживлення озимих відбувається ближче до весни. Проте деякі компанії, керуючись своїм досвідом та необхідністю, вносили добрива восени. Також проводили захисні процедури. 

Богдан Черемха розповів, що весь посів озимої пшениці в компанії проводили одночасно з внесенням РКД (рідких комплексних добрив — прим. ред.) з нормою 50 кг/га. Крім того, у другій половині осінньої вегетації (на фазі 2-3 листків), після опадів на 70% посівної площі в «Епіцентр Агро» зробили підживлення озимих КАС-ом (карбамідо-аміачною сумішшю) у розрахунку 80-100 кг/га. 

Богдан Черемха

заступник керівника агробізнесу «Епіцентр К»

«Не перший рік практикуємо такий агроприйом, щоб дати хороший старт для розвитку кореневої і вегетативної системи рослин. З практичного досвіду побачили, що на слабких посівах, які підгодовані в пізньоосінній період, відбувається добре продуктивне весняне кущення».

Іван Войко повідомив, що в кластері «Бровари» A.G.R. Group підживлення озимих не робили, тому що в цьому не було потреби. Підкормку озимих в компанії планують здійснювати ближче до лютого 2022 р. 

Що стосується захисту рослин, то в  «Епіцентр Агро», за даними Богдана Черемхи, на окремій частині посівів (3,5 тис. га) восени внесли регулятори росту рослин, інсектициди в баковій суміші з гербіцидами. В «Ілліч-Агро Донбас», як сказала Людмила Шпак, у жовтні обробили 13 тис. га озимої пшениці гербіцидами від бур’янів, щоб вони не гнітили сходи. 

Отже, все йде своєю чергою: аграрії контролюють посіви озимих і сподіваються на подальші сприятливі погодні умови. 

Алла Силивончик, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus