Нововведення 5600: хто має платити податок на землю і який його розмір?

Нововедення 5600: хто має платити податок на землю і який його розмір?
Нововедення 5600: хто має платити податок на землю і який його розмір?
Джерело фото: visnuk.com.ua

З 1 січня 2022 року набрав чинності «славнозвісний» Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» № 1914-ІХ (законопроєкт 5600), який має на меті вдосконалити врегулювання питань адміністрування податків, податків на прибуток підприємств, доходів фізичних осіб, доданої вартості, акцизного та екологічного податків, рентної плати, плати за землю, умов перебування на спрощеній системі оподаткування.

Закон приносить значні зміни в різні сфери життя простих громадян. Давайте розглянемо  питання, що стосуються аграрного сектору України.

Перше «нашумівше» питання законопроєкту 5600 — це податок на землю, який мають платити ВСІ (точніше власник або орендар).

Отже, з початку 2022 року власники або землекористувачі зобов’язані один раз на рік сплачувати так зване мінімальне податкове зобов'язання за землю, розмір якого на 2022-2023 роки становить 4% від НГО земельної ділянки, а надалі він буде збільшений до 5%.

Наприклад, якщо у вас є  земельна ділянка розміром 2 га із НГО  40 тис. грн, тоді вам держава щороку нараховуватиме податок за неї, розмір якого складатиме 1600 грн в рік. І це розрахунок лише за 2022 рік, надалі сума податку буде збільшена.

З логіки закону виходить, що держава хоче отримувати податок з кожного гектара землі наших громадян. Водночас не має жодного значення обробляється ваша земля чи ні, податки за неї потрібно буде платити.

Динаміка до потенційного зростання

Для прикладу, сільськогосподарські підприємства сплачують сукупну кількість податків, які складають близько 7% цього податку (за аналогією).

Також, найімовірніше, в перший рік громадяни самостійно не будуть квапитися сплачувати цей податок, Тому кількість судових процесів і примусових стягнень коштів податковою службою може збільшитись. Звісно, громадян, які мають рахунки в банку та майно, швидко можна буде «змусити» сплатити податок, як мінімум через арешт майна. Але будуть і ті, котрих неможливо буде знайти чи нічого буде арештовувати. Це непоодинокі випадки — а отже, дохід в бюджет буде, та не повною мірою. 

Оскільки бюджет не наповниться в достатній кількості, і кошти державі потрібні, вірогідно, надалі розмір цього податку лише зростатиме.

Верховна Рада України

Кого це може не стосуватися або хто звільняється від сплати податку

Звільняються від оподаткування наступні землі:

  1.       Дачні та садівничі (городницькі) землі.
  2.       Землі запасу.
  3.       Невитребувані земельні частки (паї).
  4.       Земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що знаходилися в межах населених пунктів (так звані людські городи).
  5.       Земельні ділянки передані в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування (так звані паї).

.

Отже, оподатковуватися будуть земельні ділянки, які знаходяться за межами населеного пункту і не передані в офіційну оренду.

Грубо кажучи, це звучить так: «Маєш пайову землю — обробляй і плати податок, якщо  не хочеш — здай в оренду і податок буде платити орендар».

Читайте також: Ще раз про 5600: чому мінімальне податкове навантаження нікого не виведе з тіні 

Пропоную також розібратися, що ж змінилося з оподаткуванням при купівлі-продажу земельних ділянок.

Внесені зміни законопроєкту 5600 до ст. 172 Податкового кодексу говорять нам про нові правила оподаткування при здійснені операцій з відчуження земельних ділянок.

  • По-перше, законопроєкт 5600 звільняє нас від оподаткування (5% та 1,5% від експертної вартості землі) при здійсненні першої купівлі-продажу земельної ділянки.
  • У разі купівлі-продажу другої земельної ділянки протягом року  одним і тим самим власником ставка податку становитиме ті самі 5% ПДФО та 1,5% ВЗ від експертної вартості землі.
  • А в разі відчуження протягом календарного року третьої і більше земельної ділянки ставка податку законопроєктом 5600 встановлюється значно вищою (так, як у нерезидентів), а саме — 18% ПДФО та 1,5% ВЗ від експертної вартості землі.

Ігор Лісецький, заступник керівника відділу земельних та майнових відносин «Захід-Агро МХП»

Однак, не для всіх все так плачевно та дороговартісно. Для спадкоємців земельних ділянок законопроєкт 5600 пом’якшив та зменшив ставку податку (до 5% ПДФО та 1,5% ВЗ від експертної вартості землі) при відчуженні протягом календарного року третьої і більше земельної ділянки набутої шляхом спадкування.

Отже, аналізуючи законопроєкт 5600 у частині ст. 172 ПК, можна зробити висновок, що ці зміни мають на меті все ж більше активізувати ринок землі в України. Станом на сьогодні при здійснені першої купівлі-продажу земельної ділянки нотаріуси ініціюють оподаткування (5% та 1,5%), а з 1 січня завдяки цьому закону ставка податку складатиме 0%.

Однак, зміни розміру податку (до 18% та 1,5%) при відчуженні третьої і більше земельної ділянки, які нам теж несе цей законопроєкт, говорять, що законодавець все ж таки хоче зменшити ажіотаж на землю для так званих спекулянтів, котрі мають на меті нажитися на зміні вартості землі («купи подешевше — продай дорожче»). Скупити 100 га землі з оподаткуванням 5% можна буде, а от одразу вигідно продати їх дорожче не вийде — доведеться вже з оподаткуванням 18%.

Тому цією нормою права законопроєкт 5600 робить землю не дуже ліквідним товаром.

Ігор Лісецький, заступник керівника відділу земельних та майнових відносин «Захід-Агро МХП»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus