Де взяти добрива? Може цього року внесу менше, або Як ринок добрив переживає війну

Ринок добрив в України ввійшов в період міжсезоння. Зниження попиту спостерігається в усіх сегментах мінеральних добрив.

А на світовому ринку панує тренд на зниження цін. Більшою мірою в сегменті азотних добрив, меншою мірою в сегменті фосфатних і комплексних. На жаль, для України це не означає автоматичного зниження цін на внутрішньому ринку. Зростання вартості логістики і обмеженість імпорту визначає поточну цінову пропозицію на ринку. Не говорячи про те, що дефіцит пального лімітує не лише торгівельні операції, але і внесення добрив.

Слід зазначити, що на ціни мінеральних добрив продовжують діяти суб’єктивні фактори. Виходячи з особистих обставин, торгівельні компанії можуть надавати цінові пропозиції, як вище так і нижче середньо ринкових цін. Але це не змінює загальної тенденції. Порівняно з аналогічними періодами попередніх років, попри очікування, ціни на азотні добрива залишаються відносно стабільними. Ціни на фосфатні і комплексні добрива суттєво зросли. В останньому випадку, ціновий коридор підтягується в гору ще і через вимивання залишків товарної продукції з складів постачальників.

Сергій Рубан, директор з маркетингу компанії «Українські мінеральні добрива (UMF)»

Експерти розходяться в думках про перспективи дефіциту добрив в сезоні 2022-2023 рр.. З одного боку, очевидним є скорочення пропозиції, як імпортної так і вітчизняної продукції. Негативні фактори, які впливають на це скорочення не можуть бути ефективно вирішені в середньо терміновій перспективі. З іншого боку, очевидним є також скорочення споживання добрив.

І тут мова не лише про прямі втрати посівних площ, техніки і людей в результаті бойових дій. Падіння ефективності торгівельних операцій значно скорочує можливості аграрних підприємств отримати нормальне фінансування і сподіватися на достойний прибуток. Без державної підтримки агарний сектор може опинитися за межею виживання.

Наразі найбільш вірогідним сценарієм залишається дефіцит добрив восени 2022 р. і навесні 2023 р. Але він буде менше очікуваного. Визначальною буде роль державної підтримки аграріїв. Адже скорочення дефіциту за рахунок скорочення ділової активності — найгірший з можливих сценаріїв.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus