Огляд причіпного культиватора Poettinger Terria: комплектація, опції та як ефективно використовувати для внесення добрив
Причіпний культиватор Poettinger Terria має широкий спектр налаштувань, комплектацій та опцій. Більше про це — в новому огляді від «Пьотінгер Україна».
Спектр застосування культиватора
Суцільне інтенсивне рихлення без обороту пласта дає зразу цілий спектр переваг для агронома:
- суцільно зрихлений та аерований шар ґрунту як після оранки, а значить оптимізовано структуру ґрунту для акумуляції опадів та створено умови для розвитку аеробної мікробіоти;
- хвороби та бур’яни заорані в попередні роки лишаються на глибині та втрачають життєздатність;
- шар пожнивних решток контактує з ґрунтом, мінералізується та гуміфікується, але значною мірою залишається на поверхні попереджуючи вітрову та водну ерозії.
Культиватор Terria від Poettinger розроблено для робочої глибини від 5 до 35 см. Він має гідравлічне налаштування глибини в базовій комплектації, може працювати як з котком так і без нього. Якщо за культиватором в скорому часі буде проводитись якась операція, то зворотне ущільнення є бажаним. Обробіток на зяб краще проводити без котка.
Спектр застосування культиватора варіюється від передпосівного обробітку та неглибокого лущення стерні до повноцінного глибокого основного обробітку.
Terria доступна з робочою шириною 4, 5 або 6 м і в трибалковому чи чотирибалковому виконанні. Трибалкові моделі коштують дешевше та мають вищу маневреність. Чотирибалкові характеризуються вищою прохідністю. В залежності від моделі, відстань між лапами становить 29 чи 31 см. Тобто, ця машина проводить не смугове, а суцільне інтенсивне рихлення по всій робочій ширині.
Приєднання до трактора
Для приєднання до трактора потрібно три гідравлічних з’єднання подвійної дії:
- для розворотів на краю поля;
- для складання/розкладання та налаштування сили спрацювання гідравлічного захисту;
- для налаштування робочої глибини та розблокування транспортного замка.
Якщо виходів на тракторі не вистачає, то в роботі є необхідним лише перша пара. Пари гідравліки позначено різними кольорами, а наклейка на тримачі шлангів пояснює який колір за що відповідає. Також на тримачі шлангів розміщено три крани за допомогою яких перенаправляються потоки мастила та змінюється функція пари гідравліки. Дишло приєднується до нижніх тяг та потребує категорії ІІІ (опційно можна встановити IV).
Налаштування глибини
Регулювання робочої глибини гідравлічне та безступеневе.
Після розблокування транспортного замка та розкладання машини потрібно перемістити кран в положення налаштування робочої глибини. Спочатку мастило надходить в циліндри, що забезпечують опору на коток. Ці циліндри мають з’єднання з тими, що забезпечують опору на передні копіювальні колеса. Таким чином забезпечується однакова глибина спереду та ззаду машини, гарантується горизонтальність рами.
Після налаштування глибини цей контур фіксується краном. Це робить неможливим ненавмисну зміну робочої глибини в процесі роботи. На рамі розміщена велика шкала робочої глибини, яку добре видно з трактора.
Транспортне шасі та опорні колеса
На транспортному шасі є ще одна шкала робочої глибини. У випадку роботи без котка, задня опора здійснюється на транспортне шасі. На цій шкалі є позиція для транспортування. Це не позиція з максимальним кліренсом, а позиція в якій шасі добре амортизується та машина надзвичайно зручна в транспортуванні.
Транспортна ширина — 2,92 м. Транспортне шасі інтегровано в раму і це робить машину надзвичайно маневреною як в розкладеному стані на краю поля, так і в транспортному положенні.
Шини 15,5/80-24 мають великий діаметр що знижує супротив коченню та збільшує пляму контакту. В роботі колеса піднімаються високо і їх розміщення в робочій зоні не впливає на прохідність культиватора. Передні опорні колеса 11,5/80-15,3 цілком справляються з своїм завданням на середніх та важких ґрунтах. Для регіонів з легкими піщаними ґрунтами Poettinger рекомендує подвійні передні колеса. Збільшення плями контакту в два рази попереджує прогрузання та гарантує чітке дотримання робочої глибини.
Циліндр дишла
В стандартній комплектації дишло оснащено верхнім циліндром. В плаваючому положенні він дає можливість культиватору копіювати поверхню поля незалежно від трактора. Його можна заблокувати відкидними скобами. На полі з рівним рельєфом таким чином можна довантажувати задню вісь трактора та знижувати відсоток буксування.
Якість роботи
Для роботи на глибину до 15 см використовують долота з боковими крилами. За допомогою всього одного болта ви можете змінити кут атаки бокових крил 25 чи 30 градусів, або ж зняти бокові крила.
Це дає вибір між кращим перемішуванням та рівнішим підґрунтям. Окрім того, стійка може фіксуватися зрізним болтом в двох різних положеннях — для рихлення з більшою чи меншою інтенсивністю перемішування. За використання бокових крил та налаштування максимально рівного підґрунтя, система копіювання поверхні забезпечує якісну роботу з повним підрізанням вже на глибині 4-5 см.
Для роботи на глибину понад 15 см бокові крила варто демонтувати. Кріплення одним болтом роблять демонтаж швидким. На стійці залишається направляюча та стандартне долото шириною 80 мм.
Poettinger пропонує на вибір три варіанти стандартного долота: Classic, Durastar та Durastar plus. Відрізняються вони наявністю зносостійких пластин з карбідвольфраму та терміном служби. Налаштування кута атаки стійки Дає можливість і без бокових крил регулювати який відсоток пожнивних решток залишити на поверхні, а який — заробити в ґрунт. В залежності від потреби ґрунту в захисті та можливостей наступних машин це регулювання може бути дуже помічним.
Для роботи на важких ґрунтах та великих глибинах стандартне долото шириною 80 мм та направляючу замінюють на вузьке шириною 40 мм. Воно закриває всю стійку в робочих межах стандартного долота з направляючою. Таке долото менше закручує та перемішує верхній шар ґрунту. Важкі ґрунти інтенсивніше рихляться поза зоною долота, тому, не зважаючи на меншу ширину, ви однаково отримуєте суцільне, а не посмугове рихлення. Зменшення ширини долота знижує навантаження на трактор.
Потужна рама перерізом 100х100х8 мм. Враховуючи значні навантаження при роботі на глибину до 35 см, лапи мають обов’язково бути оснащеними системою захисту. Poettinger на вибір пропонує механічну та гідравлічну системи. Якщо ви зустрінете в полі справді гігантську глибу і амплітуди відхилення лапи не вистачить, то додатковий захист дає зрізний болт кріплення лапи.
Внесення добрив
Якщо добрива розкидати перед культиватором, то більшість добрив так і залишаться у верхніх 0-10 см. В посуху цей шар просохне і не буде доступний рослинам. Добрива внесені під лапу потрапляють глибше і довше доступні рослині.
В поєднанні з фронтальним бункером Amіco, культиватор Terria стає справді універсальним знаряддям. Ця комбінація дозволяє за один прохід з обробітком внести два компоненти в стартовий та депозитний горизонт. Це може бути як два види добрив, так і добрива з сидератами чи дві різні фракції сидератів з чітким дотриманням пропорції по всьому полю.
Бункер Amіco може працювати в системі точного землеробства — за двома картами техзавдань вносити змінні норми двох компонентів (наприклад, окремо фосфорні та окремо калійні). Amіco справді універсальний агрегат і може працювати не лише з культиватором Terria, а й з широким спектром машин Poettinger.
Вирівнювальні диски та коток
Вирівнювальні диски кріпляться на стійку попарно. Захистом від перевантажень виступають гумові демпфери. Диски регулюються за висотою з опорою на коток. Таким чином, при зміні робочої глибини культиватора, додатково переналаштовувати диски не потрібно.
Poettinger пропонує на вибір чотири варіанти котків. В залежності від важкості ґрунту, забезпеченості вологою, наявністю та кількістю каміння вибір правильного котка забезпечить оптимальний результат роботи. Новинкою цього сезону є подвійний U-профільний коток. Профіль заповнюється ґрунтом, і це забезпечує гарний привід обертання та дбайливе ущільнення.
Опційно, за котком можна встановити штригельну борінку. Це рекомендовано на ґрунтах схильних до утворення кірки.
Як підсумок
Terria має широкий спектр налаштувань, комплектацій та опцій. Це дозволяє виконувати велике різноманіття робіт (від поверхневих до глибоких) практично на всіх ґрунтах (від піску і до глини). На перший погляд в культиватора немає нічого складного — це просто рама з лапами. Однак, кожна дрібниця важлива. Poettinger більше як пів століття вивчає ґрунти аби в найрізноманітніших умовах отримати найвищу якість роботи. Poettinger Terria — це культиватор, якому terra cognita (відомо все про землю).