10 карток

Готуємося до посівної-2024. Як обрати гібриди соняшника та кукурудзи

27 лютого 2024, 09:00
1666
0

Зазвичай компанії, які займаються продажем насіння кукурудзи та соняшника, радять аграріям звертати увагу на придатність гібрида до технології вирощування, яка наявна в господарстві, і до адаптивності гібриду під різні кліматичні умови.

Останні цю пораду нерідко ігнорують: беруть на Південь інтенсивні гібриди соняшника, які не витримують посуху і згорають, а на Північ — гібриди кукурудзи з високим ФАО. Потім мають проблеми з вологовіддачею, бо культура не встигла набрати необхідну суму ефективних температур.

То як правильно обрати посівмат? На що ще звернути увагу при виборі гібридів для посівної-2024, щоб не накоїти помилок і отримати стабільний врожай? Розібратися з цими всіма питаннями нам допоміг агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС) Юрій Нагорний.

01

Як обрати гібрид кукурудзи за групою стиглості?

Спочатку спеціаліст радить визначитися, на які саме потреби буде вирощуватися кукурудза: для продажу на зерно, на силос, для виробництва біоетанолу або біогазу.

Далі дивимося на групу стиглості. Орієнтовним умовним показником є група стиглості в систематиці ФАО. В Україні вирощують ранні гібриди — ФАО 100-199, середньоранні — ФАО 200-299, середньостиглі — ФАО 300-399 і середньопізні — ФАО 400-499.

Більш ранні гібриди представлені в основному кременистими та кременисто-зубовидними формами. Вони раніше дозрівають та швидше віддають вологу, що важливо при плануванні структури посівів кукурудзи. Пізні гібриди представлені зубовидними формами. Їм для дозрівання потрібна більша кількість активних температур, тому також підходять не для всіх регіонів.

Кукурудза

02

Як обрати по попереднику на полі, або Чим відрізняються інтенсивні та екстенсивні гібриди кукурудзи?

Актуальним питанням є вибір гібрида кукурудзи для вирощування в монокультурі чи по іншим попередникам. Кращими попередниками для кукурудзи вважаються злакові та бобові культури. Гіршими — соняшник, кукурудза.

Також потрібно підбирати гібриди по стійкості до посухи та здатності «відгукуватися» на достатнє мінеральне живлення. Тільки після відповіді на дані питання ми можемо визначитися: нам потрібні екстенсивні гібриди, чи інтенсивні. Чим же вони відрізняються?

Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«Екстенсивні гібриди менш вибагливі до умов вирощування. Вони краще переносять короткочасну посуху, показують кращі результати при мінімальному живленні. Інтенсивні  потенційно більш врожайніші, але потребують більше догляду, більше вологи, кращого агрофону. Тільки при таких умовах ми можемо реалізувати їх потенціал».

Найчастіше на інтенсивні гібриди ставку роблять виробники з тих регіонів, де немає проблем з вологозабезпеченістю. За словами Юрія Нагорного, з інтенсивних гібридів у портфоліо «ВНІС» — Парадіз, Тор, Гран 6, Амарок 290 і Тесла.

Світова селекція переходить в лабораторії. Маніпулюючи одним геном, можна підвищити урожайність ГМ-кукурудзи до 10% — Мирослав Парій
Читати також

З них Амарок 290 (ФАО 320) — толерантний до посухи та адаптивний до вирощування в різних ґрунтово-кліматичних умовах, однак весь свій потенціал  проявляє при гарній вологозабезпеченості. У минулому році в Кіровоградській області його збирали з врожайністю 5-6 т/га, а у Київській — 15 т/га. Цей гібрид ідеально підходить як для зернового, так і для силосного напряму використання.

А ось Гран 6  (ФАО 300) — стабільний за різних умов вирощування і має надзвичайно швидку вологовіддачу. У Миколаївській області показував врожайність 6,5 т/га, а у Київській — 14,8 т/га.


Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«Ще один наш гібрид — Тесла — можна висівати по всій території України. Класний, пластичний гібрид, який дуже полюбився аграріям. Хоча він і має ФАО 350, але дуже гарно віддає вологу. На Кіровоградщині його збирали з врожайністю 8,5 т/га, а на Київщині — 15,2 т/га з вологістю 18%. Його можна використовувати для зернового, силосного та біогазового напрямів».

Екстенсивні гібриди частіше беруть аграрії на Півдні, бо вони більш посухостійкі і дають хоч і меншу, ніж інтенсивні, але стабільну врожайність. У портфоліо «ВНІС» до них відносяться Гран 310, ВН 63, Мантікора, ВН6763.

03

Вологовіддача та посухостійкість гібридів кукурудзи — чому треба звертати на це увагу?

Компанії-виробники насіння часто при описі гібридів кукурудзи у своїх каталогах зазначають рівень їх вологовіддачі. Навіщо? Бо цей показник — це властивість гібрида віддавати вологу у період дозрівання. Звісно, що краще обирати такий гібрид, який би достиг природним чином за кілька днів до похолодань та збору врожаю. Тоді б підприємство збирало менш вологе зерно і не витрачало кошти на сушіння.


Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«ВН 63 (ФАО 280) за рахунок тоненького стержня качана віддає вологу просто феноменально. Я навіть не побоюся сказати, що на ринку України з такою потужною вологовіддачею сьогодні дуже мало гібридів».

Також він додає, що в останні роки основним лімітуючим фактором під час вирощування кукурудзи є волога. Тому він рекомендує обирати гібриди, які будуть давати стабільну урожайність навіть за недостатнього зволоження. Високою посухостійкістю характеризується гібрид Тесла, а також гібриди ВН 6763, ВН 63 та Мантікора.

Кукурудза

Клімат по всій Україні став як в Одесі та на Півдні — Тетяна Адаменко
Читати також

І ще одна властивість, на яку слід звертати увагу, гортаючи каталог виробників насіння, — стійкість до вилягання. Хоча сучасні гібриди і показують гарну стійкість і якість стебла, однак погодні сюрпризи ніхто не відміняв. Та й збирання стійких до вилягання гібридів можна розтягнути у часі, наприклад, якщо погода не дозволяє вчасно зайти у поле.

04

А як щодо гібридів кукурудзи, стійких до хвороб?

Основними хворобами кукурудзи є пухирчаста сажка, фузаріозна коренева гниль, фузаріоз качанів, каже агроном «ВНІС».


Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«Пухирчаста сажка підступна хвороба. Основним методом боротьби з нею буде підбір стійкого до цієї хвороби гібрида. Якщо не буде погодних катаклізмів, наприклад, граду, то вона проявлятися не буде. Побороти фузаріозні кореневі гнилі допоможуть протруйники плюс вибір стійкого гібриду».

05

Я займаюся No- till, а сусід Strip-till. Які гібриди порадите?

Підбирати треба гібриди, які мають потужну кореневу систему. За словами Юрія Нагорного, всі гібриди «ВНІС» підходять для вирощування за технологією Strip-till. А ось за технології нульового обробітку ґрунту гарно себе зарекомендували гібриди ВН 63, Гран 6, ВН 6367 та Тесла.

Поле з кукурудзою

06

Яких помилок найчастіше допускаються аграрії під час вибору гібридів кукурудзи?

По-перше, неправильно підбирають групу стиглості, про що ми зазначали ще на початку матеріалу.  По-друге, господарства часто думають, що якщо візьмуть інтенсивні гібриди, то отримають захмарну врожайність. А це так не працює. Бо взяли інтенсивний гібрид, не мали змоги дати йому все, що він потребує — мінеральне живлення, вологу — і він «просів» по врожайності.

Третя, досить поширена помилка — висів в одному господарстві гібридів з однаковим ФАО.


Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«Коли мене запитують, як підібрати гібрид, я завжди рекомендую висівати в одному господарстві гібриди з різним ФАО. Одного сезону спрацьовують одні, у другий — «вистрілюють» інші. Усе залежить від опадів у критичний момент для кукурудзи. А так по осені фермер вийде на середній позитивний результат для себе. Тому гібрид з одним ФАО — ну це як лотерея».

Юрій Нагорний рекомендує виділяти 25% площі для гібридів із ранньою групою дозрівання, 50% — для гібридів, що найбільше відповідають умовам у регіоні, а інші 25% полів відвести під посіви культур із вищим ФAO та пізнішими термінами дозрівання.

Агроном також звертає увагу, що кукурудза теплолюбна та вологолюбна культура, і щоб отримати гарні сходи, температура ґрунту на глибині залягання насіння повинна бути +10˚С, на крайній випадок +8˚С (але тенденція повинна йти до підвищення температури). Багато хто нехтує цим правилом і потім отримує слабкі сходи або взагалі їх не отримує.

07

За якими критеріями обирати гібриди соняшника?

Група стиглості. Це показник, за яким господарство може вибрати гібрид,  в залежності від наявності в регіоні певної кількості сум активних температур. Простими словами, чи встигне гібрид в умовах господарства висохнути, чи ні.  А ще, чи встигне фермер зібрати соняшник до посіву наступної культури. Наприклад, якщо після соняшника буде сіятися кукурудза або інша яра культура, то можна брати гібриди з більшим вегетаційним періодом. Якщо озимі культури — з меншим, щоб аграрій міг вчасно зібрати соняшник і підготувати поле до посівної.

Соняшник

В Україні існує п’ять груп стиглості соняшника:

  •   ранньостиглі — з періодом вегетації 70-105 днів;
  •   середньоранні — 105-110 ;
  •   середньостиглі — 110-115;
  •   середньопізні — 116-120;
  •   пізньостиглі — більше 121 дня.

Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«Ще раз повторюся: аграрій повинен завжди розраховувати свої сили та технічні можливості, а також враховувати кліматичні особливості. Якщо, наприклад, це Північ і Захід України, де сума активних температур менша, то пізньостиглий соняшник туди аж ніяк не підійде. Сніг випаде, а він стоятиме зеленим у полі. Краще брати в ці регіони гібриди з малим вегетаційним періодом».

Також потрібно враховувати, що є гібриди соняшнику інтенсивного типу, які потребують гарного агрофону і достатнього рівня зволоження, та екстенсивного типу — посухостійкі, які дають хороший врожай навіть за несприятливих умов.

08

А що з хворобами соняшника?

В останні роки в нашій країні збільшилися площі посіву соняшника. Відповідно збільшилася кількість хвороб на даній культурі. 

Приміром, 10 років тому про фунгіциди на соняшник тільки починали говорити і в більшості випадків мало хто їх вносив, а якщо і вносили, то один раз. На даний момент ситуація кардинально змінилася — зі збільшенням площ посіву, збільшилася кількість хвороб на культуру (як писалося вище). І без внесення хорошого фунгіциду інколи не можна отримати гарні врожаї. А в даний момент так взагалі на соняшник потрібно мінімум дві фунгіцидні обробки.

Також ми повинні не забувати про стійкість гібридів до різних збудників хвороб. Адже є такі хвороби як, наприклад, переноспороз (несправжня борошниста роса), різні форми склеротинії — це хвороби, які важко контролюються фунгіцидами. Селекція компанії «ВНІС» працює над створенням гібридів соняшника, які мають генетичну стійкість до різних хвороб. І в портфоліо уже є такі гібриди. Це Мастак, Магнум, Карлос 105, Фолк, Вегас, Альмера та інші.

Несправжня борошниста роса

09

Я хочу вирощувати високоолеїновий соняшник? Як підібрати гібрид?

Принцип підбору такий самий, що і у класичного соняшника: група стиглості, гербіцидна технологія, стійкість до вовчку, інтенсивність гібриду. Але перевагу потрібно віддавати сертифікованим виробникам і дивитися на вміст олеїнової кислоти — цей показник повинен бути вище 82%. Ну і пам’ятати, що для вирощування  високоолеїнового соняшника потрібна просторова ізоляція — хоча б 300 м від поля зі звичайним соняшником, щоб не відбулося перезапилення.

Соняшник

10

Яких найпоширеніших помилок припускаються аграрії при виборі гібридів соняшника?

Неправильний підбір гібриду для своєї ґрунтово-кліматичної зони. Юрій Нагорний радить консультуватися з виробниками насіння, які допоможуть підібрати правильно гібрид. Бо знову-таки, інтенсивні гібриди «горять» на Півдні, а пізньостиглі не встигають висохнути на Заході.

Стійкість до вовчку. Аграрії впевнені, що якщо на їх полях 10 років не було соняшника, то й вовчка у них немає. Насправді соняшника на полі може і не бути, а от вовчок вже давно є. Адже він здатний паразитувати на бур’янах, переноситися вітром і технікою.

Неправильно підібрана технологія вирощування. Якщо поле заражене багаторічними бур’янами, то класична технологія вже не допоможе. Страхових і селективних гербіцидів для класичних гібридів дуже мало. Тому потрібно підбирати технологію соняшнику в залежності від грунтово-кліматичних особливостей господарства, а також, від різновиду бур'янів на полі.


Юрій Нагорний

агроном «Всеукраїнського наукового інституту селекції» (ВНІС)

«Ще одна поширена помилка — занадто ранній посів. Чомусь аграрії думають, що якщо соняшник більш холодостійка культура, ніж кукурудза, то і висівати його треба як тільки сніг зійшов. Це можуть дозволити собі аграрії в Одеській області, ті, які займаються агровиробництвом в Ізмаїльському, Білгород-Дністровському районі, у яких вже у березні +10-15˚С. А ось аграріям Півночі та Заходу рекомендую все ж діждатися тепла».

Отже, правильно обрати гібрид для свого господарства не така легка справа і підходити до неї треба з ясною головою. Як бачимо, враховувати потрібно не тільки генетичний потенціал гібрида, а й свої грунтово-кліматичні умови, агрофон поля та технічні можливості.

Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus