
Зерно до Південного дешевше на 2-3$/т, ніж до Чорноморська: Укрзалізниця каже, що нема ніяких преференцій для портів. Розбираємось, що змінилося в тарифах
Сьогодні перевозити зерно залізницею до Південного дешевше, ніж до Одеси та Чорноморська — приблизно на 2–3 $/т. Бізнес вважає, що це вбиває конкуренцію та стримує інвестиції в порти з менш вигідною логістикою. «Укрзалізниця» запевняє: жодних преференцій окремим портам немає. Розкладаємо ситуацію по поличках.
Що змінилося в тарифах «Укрзалізниці»?
«Укрзалізниця» переглянула тарифні відстані між транзитними пунктами в напрямку портів Чорноморськ і Одеса, що призвело до зростання вартості залізничних перевезень.
Раніше основний маршрут для вантажів у напрямку портів України пролягав через дільницю Помічна-Колосівка, розповідає генеральний директор «Трайгон-Експорт» (Agromino A/S) Любомир Чебан. Після його проходження потяги розділялися у напрямках портів і різниця між Південним та Чорноморськом/Одесою складала 1-1,5$.
На початку березня 2022 року залізничний міст був підірваний, коли на Вознесенськ наступали війська рф, і всі потяги почали рухатися лише через Помічна-Подільськ, пояснює Любомир Чебан. З січня 2025 року відбудова мосту завершилася і була відкрита дільниця Помічна-Колосівка (коротка). Наразі є два шляхи доставки вантажів до портів України:
- Маршрутом через дільницю Помічна-Подільськ.
- Маршрутом через дільницю Помічна-Колосівка (саме тут знаходиться відбудований залізничний міст біля Вознесенська).
Вантажі у напрямку Чорноморська рухаються за першим маршрутом, а до порту Південний — другим, коротким.
Відповідно це вплинуло на різницю в залізничному тарифі — 130-150 грн/т (3-3,6$/т). Інший портовий оператор у Чорноморську назвав нам різницю 2-3$/т.
Пізніше в «Укрзалізниці» повідомили, що з 5 квітня змінюється План формування поїздів до Одеського порту. Поїзди призначенням до станції Чорноморська (ТІС, ОПЗ) та Берегової курсуватимуть через Знамʼянку, Помічну і Колосівку. А до Одеса-Порт, Одеса-Пересип, Одеса-Застава І, Поромна, Ксенієве, Чорноморськ-Порт, Ізмаїл — через Знамʼянку, Помічну, Подільськ та Одеса-Застава І.
Тобто і на Одесу вантажі почали рухатися довшим маршрутом.
Тепер різниці в тарифах між Чорноморським і Одесою немає, розповідає власник «Теус Термінал» Дмитро Казанін. Раніше перевезення до Одеського порту були дешевшими на близько 150 грн/т, зауважив він.
Дмитро Казанін
власник «Теус Термінал»
«З боку УЗ це логічно. До великої війни Південний мав вигідніший залізничний тариф. Тож зараз, коли тарифи між Чорноморськом і Одесою вирівняли, ми повернулися до довоєнної ситуації».
Чому ж раніше бізнес не висловлював нарікань на різницю в тарифах? Дмитро Казанін пояснює: тоді дефіциту зерна, який спостерігається в цьому сезоні, не було.
А як було раніше?
До 19 березня 2024 року перевезення зерна залізницею з Південної залізниці до станцій призначення Чорноморськ-Порт експ. та Чорноморська (ТІС) розраховувалося за однаковими тарифами. Незначна різниця у відстані між цими двома станціями не впливала на вартість доставки, оскільки тарифи встановлювалися за єдиною сіткою.
Хто виступив проти?
Бізнес-спільнота, зокрема «Європейська Бізнес Асоціація» (EBA), закликає «Укрзалізницю» переглянути підхід до тарифікації. На думку учасників Комітету з логістики EBA, тарифи повинні формуватись з урахуванням найкоротших маршрутів, що забезпечить чесну конкуренцію та знизить витрати бізнесу.
В асоціації наголошують, що використання довших маршрутів необґрунтовано збільшує вартість доставки і може в довгостроковій перспективі вдарити по самій УЗ через втрату обсягів перевезень. Оптимізація маршрутів, навпаки, дозволила б рівномірно розподілити навантаження на мережу, підвищити її ефективність і передбачуваність, зазначають в EBA.
Окрім того, бізнес говорить, що через нову тарифну політику є ризик втрати інвестицій у порти з менш вигідною логістикою.
«Ви вбиваєте інвестиції в порт Чорноморськ і даєте преференції підвищенню тарифів у Південному. Тому ми знову підняли питання про перегляд тарифної політики, щоб усі сплачували однакову вартість від Роздільної», — розповідав нам у березні співвласник терміналу RISOIL Шота Хаджишвілі.
Він пояснює, що до великої війни тарифи будувалися за принципом довжини маршруту. Виходило так, що на Південний було везти найкоротше, а на Чорноморськ — дорожче на долар-півтора для різних груп товарів.
Бізнес неодноразово пропонував розраховувати тариф до станції Роздільна, а далі — окремо до портів, що дозволило б забезпечити рівні умови. Але УЗ на це не погодилась, посилаючись на збитки. Ситуацію ускладнило й руйнування мосту у Вознесенську, через що маршрути змістилися, говорить Шота Хаджишвілі.
У Трайгон-Експорт» (Agromino A/S) зауважують, що вирівняння тарифу між портами дасть змогу стивідорним компаніям/терміналам конкурувати між собою сервісом та ставками. Від цього виграє ринок споживачів послуг перевалки та їх клієнти/фермери.
![]()
Любомир Чебан
генеральний директор «Трайгон-Експорт» (Agromino A/S)
«У всіх портах компанії/стивідори, які інвестують в інфраструктуру портів, а різниця в перевезенні залізницею між портами знищує економічний сенс перевалки у Чорноморську насамперед».
Любомир Чебан також додає, що вирівняння тарифу диверсифікує ризики накопичення вантажів тільки в одному порту у військовий час. Адже при такій низькій маржинальності компанії економлять кожен долар.
Кого це найбільше зачіпає і хто у виграші?
У виграші опинився порт Південний, який обслуговується коротшим маршрутом. А от порт Чорноморськ, навпаки, втрачає частину вантажопотоку через зростання вартості перевезень, говорить бізнес.
Родіон Танурков, керівник юридичної служби компанії RISOIL, у коментарі ЦТС нагадав, що всі три порти — Південний, Одеса і Чорноморськ — розташовані близько один до одного і знаходяться на одному напрямку руху. Торік Південний перевалив 35,5 млн т вантажів, Одеса — 18,3 млн т, Чорноморський — 26 млн т. У першому кварталі цього року Південний обробив 10,6 млн т, Чорноморський — 6,6 млн т, а Одеський — 3,5 млн т.
«Було б логічно і добре з точки зору розподілення вантажопотоків зрівняти залізничний тариф для портів, які розташовані так близько один до одного. Було б справедливо рівними пропорціями відправляти вантажні поїзди за коротшим і довшим маршрутами. Але УЗ не хоче йти таким шляхом», — пояснює він.
Дмитро Казанін теж звертає увагу, що в європейській практиці залізничні тарифи зазвичай однакові для всіх портів.
Дмитро Казанін
власник «Теус Термінал»
«По суті, «Укрзалізниця» — це монополіст. І вона чудово розуміє, що різниця в тарифі між Південним, Одеським і Чорноморським портами становить близько 150 грн/т. Це додає 3–4 $/т до вартості перевезення і фактично робить Південний більш привабливим для вантажовласників. Особливо зараз, коли маржа знизилася, така різниця відчувається ще гостріше».
Він додає, що на його бізнесі ця ситуація суттєво не позначилася, однак більшість вантажопотоків дійсно перемістилася до Південного.
Читайте також: Вивозять в Казахстан, ставлять на відстій і чекають (бояться) списання старого парку. Що чекає на ринок вагонів?
Що відповідає на критику «Укрзалізниця»?
УЗ не бачить преференцій для певних портів. У держкомпанії пояснюють ситуацію суто технологічними та енергетичними обмеженнями.
За словами Валерія Ткачова, заступника директора департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці», дійсно наразі вантажі до порту Південний прямують коротшим маршрутом Помічна-Колосівка, тоді як порти Чорноморськ і Одеса обслуговуються через Подільськ.
Валерій Ткачов
заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці»
«Це пов'язано з обмеженою пропускною здатністю маршрутів, яка ще більше зменшилася через системні удари по енергетичній системі. Наразі є обмеження у електроживленні цих ділянок».
Тому УЗ фізично менше пропускає там потягів протягом доби, ніж було раніше. Друге питання — це технологія перевезень. За словами Валерія Ткачова, не можна концентрувати вагонопотоки на одній дільниці, навіть якщо б там була додаткова пропускна спроможність. Потрібно розподіляти потоки, щоб мати можливість маневрувати: частина потягів має йти через Подільськ, а частина — через Вознесенськ.
Водночас він підтвердив слова Дмитра Казаніна, що нинішня логістика — не нова і зараз УЗ фактично повернулася на довоєнний розподіл підвезення маршрутів.
Валерій Ткачов
заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці»
«Південний ще до великої війни користувався цією ділянкою (Помічна–Колосівка — прим. ред.)... Коли ми відновили Вознесенський міст, з'явився тимчасовий запас пропускної здатності на цьому короткому маршруті. Тож ми тимчасово перенаправили через нього вантажі й до Одеського порту. Однак, коли обсяг перевезень до Південного почав зростати, ми знову змінили План формування поїздів і повернулися до моделі, яка діяла до початку великої війни».
Чому не можна спрямувати вантажі до всіх трьох портів через короткий маршрут, враховуючи, що зерна в цьому сезоні не так багато? На це Валерій Ткачов відповідає, що окрім зерна в порти йде постійний потік вантажів з руди та металів. За статистикою минулого року, перевезено 43 млн т руди, порівняно з 39,7 млн т зерна. «Тому, навіть якщо є можливість пустити більше потягів через цей короткий маршрут, ми розуміємо, що у перевезенні агровантажів є волатильність, і це потрібно враховувати», — зазначив Ткачов.
На запитання, чи може в такому разі УЗ надати знижку на перевезення до портів із дорожчою логістикою, Валерій Ткачов відповів, що це неможливо через дефіцит бюджету, який на початок року становив 24 млрд грн.