Роман Кравець: Не відкладайте закупівлю добрив у «довгий ящик»

Роман Кравець
Роман Кравець, керівник напрямку LNZ Energo LNZ Group

LNZ Group — багатопрофільний агрохолдинг. Вже кілька років група активно розвиває енергетичний напрямок, на якому спеціалізується LNZ Energo. Це і ринок газу, й електроенергетика, і постачання мінеральних добрив. А оскільки в останні місяці та напередодні нового аграрного сезону це — вкрай актуальні теми для всіх учасників агро, ми поспілкувались з керівником напрямку LNZ Energo LNZ Group Романом Кравцем, спробували підбити перші підсумки та зазирнути за обрій 2021 року. 

Latifundist.com: Для представників агро 2021 рік став серйозним іспитом з багатьох напрямків. Насамперед у сегментах енергоносіїв і добрив, тобто основних видів діяльності LNZ Energo. З якими результатами компанія завершує сезон-2021 і наскільки вони відрізняються від торішних?

Роман Кравець: Річ у тому, що в енергетиці сезон не співпадає з календарним. Так само, як і на ринку добрив.

Зазвичай остаточні підсумки сезону ми підбиваємо після закінчення першого кварталу, тобто зараз ще передчасно їх робити. Для напрямку добрив — це закінчення посівної кампанії, для газу та електрики — закінчення опалювального сезону.

Взагалі, враховуючи специфіку року, у нас фактично щодо всіх напрямків досить стримані очікування. Щонайменше плануємо досягнути кількісних показників продажів минулого року. Якщо вдасться перевищити їх, будемо сприймати це як приємний бонус та успіх.

Завод LNZ Group

Latifundist.com: Який із напрямків діяльності LNZ Energo в 2021 році показав найкращі результати і що цьому сприяло?

Роман Кравець: Насправді, всі напрямки діяльності LNZ Energo показують достойні результати. Тобто виділити якийсь один із них дуже важко.

Але про наш новий проєкт, який стартував цього року, а саме продаж електроенергії, дійсно, хотілося б сказати окремо.

Менше ніж за рік ми вийшли на показник продажів 5 млн кВт на місяць. Я вважаю, що це досить красномовний результат, який свідчить і про значний потенціал ринку електроенергії, і про перспективність розвитку цього напрямку діяльності LNZ Energo.

Latifundist.com: Газова криза вплинула на результати роботи LNZ Energo?

Роман Кравець: Якщо під газовою кризою розуміти різке зростання цін, то сьогодні цей тренд простежується на всіх сировинних ринках. Зросли ціни на нафту, вугілля, зернові культури тощо.

Але для трейдингових компаній, тобто і для LNZ Energo, загалом немає ніякого значення, зростає ціна на ринку чи ні. Змінюється лише стратегія закупівель та продажів певних продуктів. Звичайно, у зростаючого ринку є свої недоліки. Це зменшення купівельної спроможності клієнтів та збільшення розміру оборотного капіталу, необхідного для проведення закупівель. Хоча я вважаю, що це — тимчасові складнощі.

Газова криза як мотивація? Про позитивні моменти енергетичного колапсу
Читать по теме

У будь-якого негативного тренду є свій життєвий цикл — рано чи пізно він змінюється на позитивний. І останнє стрімке падіння цін на газ в Європі це ще раз підтвердило.

Latifundist.com: Поділіться, будь ласка, Вашим баченням подальшого розвитку подій у газовій галузі.

Роман Кравець: У газовій галузі зима — це завжди піковий сезон. Тому ми, дійсно, очікуємо подальшого зростання цін на газ. Тим більше, що для цього є чимало передумов. Зокрема, низький рівень запасів природного газу в сховищах. В Україні в тому числі.

Хоча я думаю, що навесні ціни на газ у відносному значенні дещо знизяться. Однозначно. Проте, який це буде рівень в абсолютних показниках, поки важко спрогнозувати.

Latifundist.com: Чи очікуєте Ви подальшого зростання цін на добрива і чого, на Вашу думку, варто чекати агровиробникам навесні 2022 р.?

Роман Кравець: Почну з поради представникам агро: якщо маєте можливість, купуйте добрива зараз — не відкладайте прийняття рішення про купівлю в «довгий ящик».

Формула проста: чим ближче до сезону, тим вірогідніше, що вартість мінеральних добрив зросте. Ключових факторів цього зростання два: дорога сировина (і, відповідно, зростання собівартості) і дефіцит добрив на ринку.

Latifundist.com: Повернімось до LNZ Energo. Як Ви плануєте розвиватися у 2022 р., на якому напрямку робите акцент?

Сергій Борисов: Не варто очікувати зниження цін на агрохімію навесні
Читать по теме

Роман Кравець: Насправді, ми не акцентуємо роботу на якомусь одному сегменті чи виді діяльності. Намагаємось гармонійно розвиватися у всіх напрямках. Конкретну стратегію розвитку кожного з них будемо розробляти залежно від ситуації на ринках. Але, найімовірніше, рішення про подальший розвиток буде прийматися в другому кварталі 2022 року після підбиття підсумків сезону.

Latifundist.com: Розкажіть про Ваш досвід в агро. Чому вирішили розвиватися у цьому напрямі?

Роман Кравець: Кар’єру в агро я розпочав більше 10 років тому, у 2009 році. Це був великий агрохолдинг, у якому я, власне, 10 років і пропрацював. За цей час змінив декілька посад, але на всіх з них прямо чи опосередковано займався закупівлями.

До LNZ Group перейшов три роки тому.

Хоча взагалі і те, чим я займався раніше, і те, чим займаюся зараз, — це не агро в класичному розумінні. Я очолюю трейдинговий напрямок. І серед наших клієнтів є багато компаній, які ніяк не пов’язані з аграрним сектором.

Роман Кравець

Latifundist.com: Чи любите свою роботу? Що Вам подобається у ній?

Роман Кравець: Якщо б моя робота мені не подобалася, я б, напевно, знайшов іншу. Чесно. Тож свою роботу я люблю. Мені все подобається. Особливо її динамічність. І швидкість, з якою приймається більшість рішень. Це одне з головних правил успішного трейдингу — рішення необхідно приймати виважено, але дуже швидко.

Latifundist.com: Але ж це потребує постійного емоційного напруження. Не боїтеся емоційного вигорання?

Роман Кравець: Звичайно, коли ти багато років займаєшся однією справою, є ризик емоційного вигорання. Але, з іншого боку, це залежить від того, наскільки робота цікава для тебе, яке моральне задоволення вона тобі дає.

У всякому разі за 10 років на попередньому місці роботи ніяких ознак наближення емоційного вигорання я не відчув.

Сподіваюся, що і в LNZ Group до цього не дійде.

Latifundist.com: Цікава робота — це добре. Але для підтримання високої продуктивності необхідний і якісний відпочинок. Як відпочиваєте Ви?

Роман Кравець: Для мене кращий відпочинок — це коли у вільний час я знаходжуся в колі сім’ї та друзів. А де це відбувається — вдома, на природі чи десь ще — вже вторинне питання.

І ще я також люблю подорожувати та відкривати для себе нові країни.

Latifundist.com: І останнє запитання, хтось із Вашої родини працює в агро чи Ви — засновник нової династії?

Роман Кравець: Насправді, крім мене, ніхто з моєї родини не має відношення до агро. А що стосується династії — час покаже. Адже в агро, в енергетиці, у трейдингу — у кожному з цих напрямків діяльності є своя родзинка. Головне — зуміти її роздивитися.

Валентин Хорошун, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus