Артем Ремпен: Ми втратили контроль над елеватором, виплатили 9 млн грн податків, але податкова все рівно намагається паралізувати роботу

Артем Ремпен: Ми втратили контроль над елеватором, виплатили 9 млн грн податків, але податкова все рівно намагається паралізувати роботу
Артем Ремпен: Ми втратили контроль над елеватором, виплатили 9 млн грн податків, але податкова все рівно намагається паралізувати роботу
Джерело фото: Latifundist.com

Як збільшити надходження податків до місцевого бюджету, особливо в регіоні, який постійно під обстрілами? Стягнути їх з великого бізнесу. 

Це тільки початок історії компанії G.R. Agro. Після 24 лютого вона втратила контроль над одним зі своїх елеваторів у Запорізькій області. Через закриття морських портів на межі виживання був і трейдинговий бізнес. Незважаючи на це, команді вдалося переорієнтувати логістику, вийти на нульові збитки та навіть сплатити понад 9 млн грн податків. Тож дві податкові перевірки у серпні стали для неї неочікуваними. Чому компанія вважає ці перевірки незаконними? Чим вони можуть обернутися для неї, та як відреагувала на ситуацію материнська компанія в Канаді розповідає операційний директор G.R. Agro Артем Ремпен.

Latifundist.com: Бізнес G.R. Agro побудований на трейдингу, логістиці та зберіганні зерна. Всі ці галузі після повномасштабного вторгнення опинилися у скрутному становищі. Якою ситуація була в компанії?

Артем Ремпен: Майже відразу після повномасштабного вторгнення наш найбільший актив — «Пришибський елеватор» (більше 120 тис. т одночасного зберігання прим. ред.), який ми збиралися реконструювати, потрапив в окупацію. Там залишалося зерно — і наше, і сторонніх поклажодавців. Розвиток подій був настільки швидким, що евакуювати з цього елеватору ні зерно, ні легковий автотранспорт, ні документацію, ні навіть комп'ютерну техніку не вдалося.

До початку літа ми не мали змоги виплачувати податки в повній мірі, як це було до війни. І призупинили виплати значної частини податків до кінця червня. Але в кінці липня, коли більш-менш відновили діяльність компанії за рахунок налагодження нових експортних шляхів через Європу, змогли закрити весь свій борг перед податковою службою.

«Пришибський елеватор» G.R. Agro.

Latifundist.com: Про яку суму податків йде мова?

Артем Ремпен: Понад 9 млн грн. Це ті кошти, які ми змогли зібрати за 5 місяців війни. І це з урахуванням того, в якій ситуації наразі знаходиться трейдинговий бізнес. Ми, звичайно, зраділи, що впоралися з цим. Та радість була недовгою.

В області з’явилася нова керівниця податкової служби М. Твердохлєб. Вона сказала, що оскільки ми є великою компанією в регіоні, то можливо нам потрібно задуматися над тим, щоб якось збільшити податкове навантаження? Ми відповіли, що до початку війни ми пішли б на зустріч, але зараз ми працюємо в нуль. В принципі, які і більшість агрокомпаній в області. Попросили поки це питання відкласти.

Latifundist.com: Як відреагували в податковій службі?

Артем Ремпен: Прийшли до нас з перевіркою (посміхається — прим. ред.). Тут потрібно пояснити, що оскільки частина наших активів знаходиться в окупації, то ми звернулися в поліцію з відповідною заявою. Там нам спочатку відмовляли в реєстрації справи в ЄРДР. Тому довелося йти до суду. Після позитивної ухвали суду нам її зареєстрували. В кінці липня  ми змогли повідомити податкову службу про те, що наші активи на окупованій території і вся документація там.

Але в серпні податкова служба, очевидно, щоб змусити нас підвищити податкове навантаження, вирішила зробити перевірку.

Заблокована податкова накладна. Що робити? Розбираємо питання з юристами
Читати також

Latifundist.com: Чого саме стосувалася перевірка?

Артем Ремпен: Мені було вручено наказ на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, щодо дотримання податкового законодавства при декларування ПДВ.  

Latifundist.com: І це при тому, що оригінали документів фінансово-господарської діяльності підприємства знаходяться на тимчасово окупованій території…

Артем Ремпен: Так, в кінці липня ми письмово повідомили податкову службу, що всі оригінали документів на окупованій території. Послалися на 69 статтю податкового кодексу, яка говорить, що в такому разі діє мораторій на проведення перевірок. Нам відповіли, що наказ вже підписаний керівником. Після цікавіше: 9 серпня мене запросили отримати наказ на проведення перевірки. При врученні наказу я отримав чотири запити. Наказ виписаний 9 серпня, а вже на 10 серпня нам потрібно надати оригінали документів о 13 год. дня, 14 год. дня, 15 і 16 год. дня. Я відповів, що оригіналів документів у нас немає, але якщо і були б, то ми б не змогли їх надати в такому темпі.

Наступного дня ми надали частину документів, які мали в офісі. Автоматично отримали два акти про «ненадання документів». На наше заперечення, що це незаконно, отримали відповідь: «Все законно. Ви не надали документи».

І ми помітили, що інспекторам диктують по телефону, що робити і говорити підприємству. Вони не самі це роблять. Складається враження, що податковій потрібно максимально покарати підприємство, щоб потім воно йшло на поступки.

Артем Ремпен

Latifundist.com: Чи зверталися ви за допомогою до бізнес-омбудсмена або галузевих організацій?

Артем Ремпен: Ми звернулися в комітет Верховної Ради, суд та до бізнес-омбудсмена. Також наша компанія є членом «Європейської бізнес-асоціації». Там мені розповіли, що планується онлайн-зустріч з податківцями щодо їх нової онлайн-платформи. Запропонували під час цього заходу підняти і моє питання. Звісно, я його підняв. Керівник обласної державної аудиторської служби мені відповіла, що перевірка призупинена (на той момент ми ще не отримали таке повідомлення). Я кажу, що перевірку не призупинити потрібно, а анулювати, бо вона незаконна. У відповідь почув, що з цим питанням поки розбираються.

Буквально через годину після цієї зустрічі отримую повідомлення, що мене чекають в податковій для вручення наказу про ще одну перевірку. І знову те саме: ми говоримо, що немає оригіналів документів. А мені відповідають, що і по копіям документів можуть провести перевірку. Навіть без залучення юридичної служби я розумію, що це незаконно.

Вже в податковій дізнався, що першу перевірку призупинили, щоб отримати документи від наших податкових контрагентів. І через місяць вона буде продовжена. Виходить, що нібито і призупинили, але продовжують далі перевіряти тільки вже без нас. Що вони там напишуть?

Latifundist.com: Як відреагував бізнес-омбудсмен?

Артем Ремпен: Відповіді від нього поки не отримали.

Latifundist.com: А канадський офіс материнської компанії?

Артем Ремпен: Там не розуміють, як така ситуація може відбуватися в країні, де зараз йде війна. Їх юристи вже приймають опосередковану участь в цьому питанні. Там же закони і менталітет зовсім інші. Там відразу, якщо отримали на руки незаконний наказ — йдуть до суду.

Latifundist.com: На податкову службу скаржаться і фермери, бо та почала часто блокувати податкові накладні. Яка ситуація в Дніпропетровській області?

Артем Ремпен: Якщо говорити за нашу компанію, то приблизно 30% операцій з фермерами потрапляють у блокування. Грубо кажучи, якщо ми купили у них сумарно 1 тис. т соняшнику, то на 300 т буде блокування накладних.

Потім фермери ходять і місяцями їх героїчно розблокують. У більшості на це йде 2-3 місяці. У декого — рік. Вони виграють першу інстанцію суду, потім другу і третю. І вже є на руках рішення суду, а податкова не розблоковує накладну. Тому, щоб змусити податкову виконати законне рішення, фермеру доводиться писати на них скаргу.  

Фермерам теж зараз не солодко. Із 400-500 клієнтів, з якими працюють наші менеджери, у половини проблеми з податковою службою. Недавно збиралися купувати ріпак у одного фермера, а він не продав. Говорить, що продав на іншого трейдера, то вже третій тиждень займається податковою накладною. Немає бажання йти до суду для реєстрації ще одної податкової накладної.

Збір врожаю

Latifundist.com: Якщо податкова і надалі буде вас перевіряти, випише ППР  — як це вплине на ваш бізнес?

Артем Ремпен: Якщо ми тримаємо податкове повідомлення-рішення на якусь космічну суму і нас введуть в ризиковані контрагенти, то з реєстрацією податкових накладних буде біда. Ви ж розумієте, чим нам це загрожує? Немає накладних — немає роботи. 

Latifundist.com: Як гадаєте, які цілі переслідує податкова служба?

Артем Ремпен: Змусити нас платити в бюджет ті суми грошей, які вона бажає. Мабуть ще й новий керівник хоче вислужитися. А ще зараз «гарний час», коли можна «задушити» власника перевірками і змусити його задешево продати активи. Бо якщо нам заблокують трейдинг — елеватори в регіоні не виживуть. Це не захід і північ країни, де елеватори самі по собі працюють.

Складається враження, що в податковій не вміють рахувати. Бо не бачать, що ми просіли по обсягу реалізації майже в 11 разів і ще й податків повинні більше сплачувати.

Костянтин Ткаченко, Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus