Земля в смартфоні та на війні. Як працює із 24 лютого Держгеокадастр

Сергій Завадський, в.о. голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру
Сергій Завадський, в.о. голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру

З початку повномасштабного вторгнення в Україні з'явився цілий аграрний фронт. І це не лише фермери, які тракторами тягнуть російські танки, а й «білі комірці» Держгеокадастру. Служба після 24 лютого створила окремий напрям, який допомагає військовим перемагати ворога.

Паралельно тут продовжують переводити в онлайн послуги та оцифровувати державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель. Як відомство живе після 24 лютого, ми розпитали в.о. голови Держгеокадастру Сергія Завадського

Latifundist.com: Сергію, чи якось взаємодіє із військовими Держгеокадастр? Бо перша думка, що в період воєнного стану як ніколи потрібна різноманітна супутникова, навігаційна інформація. 

Сергій Завадський: Це правда. Ми підтримуємо та розвиваємо Державну геодезичну мережу. Простими словами, це мережа глобальних навігаційних супутникових систем. І так, це надважлива місія для нас саме через їх активне використання військовими. Частина вже встановлених станцій мережі працює. Загалом 39 станцій ведуть спостереження та передають дані в Центр управління до ДП «НДІГК».

Latifundist.com: Держгеокадастр має багато чутливої в умовах війни інформації: землі оборони, лінії кордону, межі адмінодиниць, територій громад... 

Сергій Завадський: Так, і ця інформація вкрай важлива як для національної безпеки, так і для економіки. З одного боку, вона має бути захищена. З іншого боку, вона має бути доступна для обмеженої кількості користувачів, враховуючи умови воєнного стану.

Наші спеціалісти забезпечують доступ до автоматизованої системи ДЗК. Скажімо, в областях, де відсутні тимчасово окуповані території або не ведуться бойові дії, державні кадастрові реєстратори підключені до функціоналів ДЗК. Водночас у громадах, які є тимчасово окупованими чи розташовані в районі проведення бойових дій, реєстратори з міркувань безпеки не мають цього доступу.  Це, звісно, виключає можливість надання широкої низки адміністративних послуг.

Latifundist.com: Чи є це проблемою зараз?

Сергій Завадський: Звісно, це питання знаходиться на моєму особистому контролі і вже зараз вирішується. Ми опрацьовуємо можливість активації такого доступу вже найближчим часом за «погромадним», а не за «порайонним» принципом. Крім того, за погодженням із Міністерством аграрної політики та продовольства України ми дозволили перегляд відомостей кадастрової системи працівникам органів місцевого самоврядування, нотаріусам, приватним виконавцям та арбітражним керуючим, працівникам НАБУ, НАЗК, ДБР, АРМА та ще деяким категоріям користувачів. Всього це понад 9,2 тис. осіб.

Latifundist.com: Як ще співпрацюєте з військовими? Припустимо, надаєте ЗСУ картографічні матеріали.

Сергій Завадський: Так, з початку російського вторгнення ми забезпечуємо Збройні сили України топографічними картами масштабу 1:25 000, 1:10 000 та іншими картографічними матеріалами. Можу без перебільшення сказати, що це вже окремий напрям роботи. Ми чітко розуміємо, що якісна картографія — стратегічна інформаційна перевага над ворогом.

Наразі ЗСУ мають вкрай термінову потребу в 2000 актуальних номенклатурних аркушах топографічної карти масштабу 1:25 000, а вже найближчим часом необхідно забезпечити для військових картографічне покриття всієї території України

Ми створили спеціальну робочу групу, яка займається цим завданням. Станом на сьогодні опрацьовано 48 аркушів загальною площею 3 936 кв. км.

Latifundist.com: Переведення сервісів в онлайн, ймовірно, призводить до скорочення штату служби. Яку частину послуг вже переведено в цифрову форму і як це позначилося на кількості працівників?

Сергій Завадський: Так, ми нарощуємо кількість онлайн-сервісів, які замінюють паперові офлайн-адмінпослуги. Це і запобіжник від корупції, і причина оптимізації штату.  

З 33 адміністративних послуг 13 найбільш затребуваних вдалось перевести в онлайн. Сама ж система Держгеокадастру скоротилася з 10 024 працівників до 4 317. Відповідно видатки на заробітну плату зменшилися на 45%.

Latifundist.com: Ви нещодавно запровадили функціонал для автоматичного розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Що це дає користувачу?

Сергій Завадський: Відразу уточню, що мова про формування витягу не всіх земельних ділянок, а лише сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів.

Після всеукраїнської оцінки сільськогосподарських земель державної форми власності 2018 р. відомості про таку оцінку земельних ділянок зберігаються в інформаційній системі ДЗК. Ми надали можливість користувачам отримати витяг із НГО певної земельної ділянки — він замовляється на порталі електронних сервісів Держгеокадастру e.land.gov.ua. Це все робиться автоматично, без участі працівника Держгеокадастру.

Latifundist.com: Чи є зараз на нього попит?

Сергій Завадський: Попит великий. У перший день роботи сервісу було сформовано 700 витягів. Загалом із 25 липня це понад 50,5 тис. витягів. 

Цікава статистика по регіонах. Наприклад, у Харківській області оформлено 623 витяги, у Херсонській — 376 витягів,  у Запорізькій — 256 витягів. Це означає, що, попри обстріли й бойові дії, на цих територіях є бізнес-активність, орендарі сплачують орендну плату, а відтак наповнюють місцеві бюджети

Latifundist.com: Як, до речі, зараз проходить інвентаризація земель державної власності? Скільки ще залишилося проінвентаризувати земель?

Сергій Завадський: За 4 попередні роки Держгеокадастром вже проведено державну інвентаризацію земель загальною площею 2,7 млн га, із яких 2 млн га — землі сільськогосподарського призначення. Залишилось опрацювати ще 3 млн га. Це переважно землі інших категорій, які маємо проінвентаризувати в наступні 3 роки. Щодо коштів, потрібно додаткові 320,72 млн грн. На жаль, цього року займатися інвентаризацією неможливо саме через брак фінансування.

Latifundist.com: Які ще проєкти плануєте запускати?

Сергій Завадський: З наймасштабніших — переведення всього державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель в електронний вигляд. Одночасно із цим створюємо сучасний та зручний для користувачів вебінтерфейс — можна буде знайти будь-які оцифровані дані. 

Зараз ми маємо понад 8 млн примірників документації, із яких оцифровані 1,8 млн. Повністю цю роботу буде завершено через 4 роки. Плануємо її зробити власними силами, без залучення додаткових коштів із держбюджету.

Latifundist.com: Пам'ятаю, ви планували запустити «інспекцію у смартфоні». Розкажіть про цю опцію. 

Сергій Завадський: Ви говорите про автоматизовану систему моніторингу земель на основі використання даних дистанційного зондування Землі. Ми її плануємо запустити до 2026 року. 

Вона допоможе моніторити ґрунти, впровадити систему раннього оповіщення про можливі «земельні порушення» та попередити їх. 

У результаті ми створимо на Публічній кадастровій карті України нові інформаційні шари. Тобто посилимо охорону земель та родючості ґрунтів і зможемо ефективніше контролювати їх використання.

Оксана Ступак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus