Продати та купити зерно онлайн. Інтерв’ю із засновником нового маркеплейсу AGROFORUM
AGROFORUM — новий маркетплейс з позицією максимальної прозорості дозволяє купувати і продавати агропродукцію, проводити відкриті торги, обирати кращі умови співпраці й одразу укладати угоду. Щодня близько 6 тис. користувачів відвідують платформу, знайомляться з функціоналом і активно торгують.
Редакція поспілкувалася із засновником AGROFORUM Романом Білоусом та дізналася історію створення аграрного маркетплейсу, розпитала, чого варто очікувати його користувачам та чому AGROFORUM може змінити аграрний ринок України.
Latifundist.com: Розкажіть, як з’явилася ідея створення аграрного маркетплейсу?
Роман Білоус: Ідея створення AGROFORUM не виникла спонтанно. Це було абсолютно усвідомлене прагнення вивести на ринок продукт, який став би своєрідним містком між сільгоспвиробником і покупцем аграрної продукції. Відповідно, ідея проєкту та її реалізація супроводжувалися ґрунтовним дослідженням ринку, крім того, ми зверталися за консультаціями до широкого кола зацікавлених сторін, від дрібних фермерів до власників агрохолдингів, від посередників до великих трейдерів.
Сьогодні, коли платформа вже працює і на ній відбуваються торги, ми не припиняємо радитися з учасниками ринку і вдосконалювати її. Тому AGROFORUM — це не просто тренд діджиталізації, а необхідність, продиктована часом, це відповідь на запит учасників ринку, які прагнуть підвищити ефективність і розвивати свій бізнес.
Latifundist.com: Якими є базові принципи AGROFORUM?
Роман Білоус: Ми створювали AGROFORUM, як певну екосистему, в якій кожен клієнт зможе оперативно, зручно та ефективно задовольнити свої потреби. Надзвичайно важливо при цьому було забезпечити прозорість, оскільки традиційна система торгівлі дуже часто залишала малих та середніх аграріїв в ізоляції від широкого кола покупців, які готові придбати продукцію за ринковою вартістю.
За таких обставин нерідко сільгоспвиробники недотримували прибутки, продаючи свою продукцію за заниженими цінами в той час, коли трейдери в пошуках необхідного обсягу могли придбати її за ринковими.
AGROFORUM дає можливість користувачеві вивчати ситуацію на ринку, формувати попит або реагувати на пропозиції і напряму продавати та купувати агропродукцію за ринковими цінами. При цьому все це можна робити в одному додатку або на веб-сайті, де передбачено прозоре ціноутворення та ідентифікацію кожного учасника.
Для зручності клієнтів ми інтегруємо в AGROFORUM систему електронного документообігу. На платформі є можливість сформувати смарт-контракт або можна завантажити власний договір, за всіма укладеними угодами контрагенти можуть обмінятися довідками, рахунками, актами, специфікаціями та підписати їх за допомогою електронного підпису.
Latifundist.com: Добре, а яким чином ви гарантуєте сільгоспвиробникові безпечність проведення операцій, враховуючи його консервативність у співпраці з невідомими покупцями?
Роман Білоус: Консервативність — це доволі стереотипне сприйняття українського сільгоспвиробника. В дуже багатьох випадках вони досить прогресивні і мало чого бояться, особливо виразно вони продемонстрували це за останні півтора року. Мені складно уявити важчі умови для роботи в цій сфері, ніж ті, з якими вони зіштовхнулися після повномасштабного вторгнення росії.
Разом з тим, ми розуміємо, що AGROFORUM має бути не лише прозорою, але й надійною платформою, де всі наші клієнти мали б змогу, вивчити потенційного партнера перш ніж почати працювати. Тому інтегрували в систему інструмент, який мало-хто використовує в маркетплейсах — це офіційне підтвердження особи через Електронний цифровий підпис (далі — ЕЦП — ред.). Кожен користувач може проаналізувати контрагента і переконатися, що це справді учасник ринку з певною історією.
При цьому AGROFORUM не розпоряджається тими даними, які містить в собі електронний ключ. Є відповідний інститут, в якого ми є ліцензійним користувачем та центри сертифікації ключів, від яких ми отримуємо фідбек вже після авторизації особи, про те, що вона реальна. Таким чином, ми гарантуємо нашим користувачам, що вони спілкуються не з вигаданим персонажем, а з конкретною фізичною особою-підприємцем або з представником юридичної особи, при цьому зберігається конфіденційність.
Latifundist.com: На практиці це не відлякує користувачів?
Роман Білоус: Після запуску платформи та майже 3-х місяців її роботи, ми бачимо, що людей це влаштовує, вони реєструються, використовують свої електронні ключі.
Разом з тим, усвідомлюючи, що людині перш ніж почати працювати на платформі необхідно ознайомитися з її функціоналом, ми даємо змогу авторизуватися за допомогою номеру телефону. Таким чином користувач може вивчати платформу і знаходити важливу для себе інформацію — дивитися пропозиції, ознайомлюватися з цінами. Але, щоб опублікувати свою пропозицію чи запропонувати ціну за чийсь лот, треба пройти верифікацію з ЕЦП.
І варто додати, що ми не просимо ЕЦП щоразу, а лише при першій реєстрації на платформі.
Latifundist.com: Ви зазначили, що контрагенти мають можливість перевірити один одного перед початком співпраці. Яким чином це відбувається на платформі?
Роман Білоус: На ринку сьогодні є достатньо компаній-одноденок і цілком зрозуміло, що виробник часто не прагне до співпраці з такими компаніями. З іншого боку є, до прикладу, аналітична система YouСontrol, де можна ознайомитися з основною інформацією про компанію і прийняти рішення — співпрацювати чи ні. Тому ми уклали меморандум про співпрацю з YouСontrol і тепер з усією інформацією про контрагента можна ознайомитися безпосередньо на платформі AGROFORUM.
Але і цих даних може бути замало, тому кожному користувачу нашої платформи даємо можливість створити свою сторінку — профіль компанії. Користувач може розмістити в профілі всю необхідну інформацію про себе, додати фото і максимально вичерпно поінформувати про свої можливості потенційних партнерів.
Крім того, на основі взаємодії компаній у них формується рейтинг, де ключовим показниками є кількість успішних угод і відгуки про співпрацю, будь-якої, зі сторін, які брали участь в конкретному договорі. Тобто підприємство самостійно формує рейтинг — виключно своїми зусиллями, своїм потенціалом та виконаними умовами договорів. В цій синергії вже існуючих на ринку інструментів і нових можливостей AGROFORUM візуалізується загальний портрет контрагента і забезпечується прозорість та надійність співпраці.
Latifundist.com: Що має мотивувати аграрія або трейдера почати працювати на платформі?
Роман Білоус: Передусім, це те, що сільгоспвиробник, розмістивши лот на платформі, має можливість продати його за найвигіднішими умовами, оскільки трейдери будуть за нього конкурувати і пропонувати справедливу ціну. Так сільгоспвиробник отримує альтернативу, не обмежуючи себе тими контактами, які в нього є. У свою чергу трейдер має можливість відстежити обсяги необхідної продукції в регіональному та національному масштабах, спланувати свою роботу і оперативно зібрати необхідну кількість аграрної продукції.
По-друге, це прозорість і надійність, бо ідеологія нашого продукту — це максимально прозора і безпечна взаємодія на ринку. Кожен користувач платформи має можливість проаналізувати ситуацію на ринку, вивчити своїх потенційних клієнтів, обрати з ким працювати і на яких умовах.
По-третє, це зручність AGROFORUM у процесі взаємодії, це наявність особистого кабінету із зручною системою електронного обміну документами, де можна швидко провести комунікацію, обмінятися необхідними документами, підписати угоду і вирішити всі питання за допомогою смартфону і одного застосунку.
При цьому важливо, що кожен учасник ринку зберігає за собою звичні традиції співпраці і комунікації. Ми даємо функціональні можливості — виставити свою ціну, запропонувати вищу ціну і поторгуватися. Тобто, це можливості для вітчизняного виробника вести відкриту комунікацію і досягати максимально вигідного результату.
Latifundist.com: Як плануєте розвивати додаток? Які фішки будете впроваджувати?
Роман Білоус: Зараз ми працюємо над оновленням додатку. Там уже буде доступна розширена аналітика. Відповідно ми формуємо команду експертів, які будуть готувати актуальну інформацію для користувачів платформи. Зокрема, вони будуть аналізувати світові тенденції, не просто ціну на зерно, а й чинники, що впливають на її формування — вартість агрохімії, пального, логістики, оренди землі в розрізі регіонів. Ми прагнемо формувати всю необхідну інформацію, щоб використання нашої платформи приносила користувачам максимальну користь.
У наступній версії також передбачена функціональна можливість агента-посередника. Агент — це, скажімо так, функціональна одиниця, яка представлятиме інтереси когось із учасників ринку. Наприклад, консервативного фермера, або того, хто не має часу цим займатися і прагне делегувати ці обов’язки, не створюючи ще одну робочу одиницю в себе на підприємстві. Такий користувач може зайти на платформу й обрати для себе агента, який буде представляти його інтереси і працювати від його імені.
Крім того, зацікавленість в роботі на AGROFORUM проявляють іноземні компанії, яким така опція корисна. AGROFORUM дасть змогу укласти угоду з агентом і, користуючись його послугами, іноземна компанія може бути повноцінним учасником українського ринку.
Latifundist.com: Про які країни йдеться передусім?
Роман Білоус: AGROFORUMом цікавляться в Німеччині, Польщі, Австрії, Словаччині, Туреччині і навіть в США та Китаї. Спостерігаємо системне відвідування платформи користувачами з цих країн, бо вони цікавляться українською агропродукцією, цікавляться самим додатком. Власне, ідея додати функціонал для агента виникла саме в процесі спілкування з європейськими представниками агробізнесу.
Вже зараз AGROFORUM дасть можливість українським сільгоспвиробникам комунікувати з іноземними компаніями та експортувати свою продукцію. А коли відновляться звичні для України експортні можливості, переконаний, буде багато запитів саме з цих країн. І виграє від цього саме вітчизняний сільгоспвиробник, бо з за його продукцію будуть конкурувати і він буде обирати серед найкращих пропозицій.
Latifundist.com: Чи планується на платформі додатковий функціонал, наприклад, для логістичних компаній та елеваторів?
Роман Білоус: Так, ми відводимо на AGROFORUM окрему роль елеваторам і логістичним компаніям. Якщо коротко, то це буде окрема функціональна можливість для них бути присутнім на платформі. Тобто, буде можливість зазначити вільні обсяги, умови зберігання, буде можливість купувати і продавати, організовувати логістику. Ми розуміємо, що наші користувачі цінують власний час, тому ставимо собі за мету створити такий функціонал, де можна все робити в декілька кліків — купити/продати, організувати логістику і зберігання, тут же укласти всі необхідні договори.
Latifundist.com: Наостанок, не можу не запитати, як будете монетизувати платформу? Відсотки за укладені контракти, підписка, просто оплата за користування платформою?
Роман Білоус: Ми б не хотіли прив’язуватися до якоїсь однієї моделі. Наразі у нас на меті зробити додаток максимально зручним та функціональним. А вже потім ми визначимося, що це буде. Можливо, це буде підписка. Але ми б хотіли давати можливість і дрібному фермеру користуватися платформою, не витрачаючи багато коштів, на рівні з великим трейдером. Тому, очевидно це буде підписка з можливістю безкоштовно продавати якісь об’єми продукції чи виконувати певну кількість контрактів. Тобто, наразі ми розуміємо, що є декілька альтернативних моделей. Але яку із них впровадимо в майбутньому, ми поки що не визначилися. Скажу лише, що це буде точно не завтра і не через місяць, і це буде точно комфортно і доступно для всіх учасників ринку.
Можливо, це звучить надто пафосно, але AGROFORUM продиктований часом і покликаний десь спростити роботу, а десь підвищити ефективність кожного з учасників галузі. Ми віримо, що можемо покращити агроринок, можемо запропонувати галузі щось нове — надійний і зручний майданчик для відкритої і максимально прозорої співпраці!
Latifundist.com: Дякуємо за розмову!