Кормовий бартер: ви нам зерно, ми вам — корми і премікси. Інструкція, як стати давальцем «АБМ-ТРЕЙД»

Роман Огроднічий, керівник «АБМ-ТРЕЙД»
Роман Огроднічий, керівник «АБМ-ТРЕЙД»
Джерело фото: Latifundist.com

А один завод випустив «підгулялу» партію макухи і вирішив продати виробнику кормів. Машина з макухою вже їде додому, жартує Роман Огроднічий.

Директор заводу «АБМ-ТРЕЙД» скрупульозно ставиться до якості сировини від аграріїв і переробників. Щоб зерно було з гарним протеїном і без шкідників зацікавлений і фермер, бо виготовлені з нього корми він може купити і згодувати коровам, курям чи свиням.

В умовах війни виробник нарощує коло давальців сировини і потужності заводу, розширює співпрацю з USAID АГРО і встигає разом з ними проводити семінари для аграріїв. Про все це говоримо з Романом Огроднічим.

Latifundist.com: Ми недавно повернулись з агротуру по переробці олійних. Заводи скаржаться на якість сої в останні сезони, бо фермери постачають багато зіпсованих бобів. Стикаєтесь з цією проблемою?

Роман Огроднічий: Ми це відчули ще два роки тому. Тоді була дуже низька якість соєвих бобів через несприятливі погодні умови. Відповідно соєву макуху отримували невисокої якості, і у нас було до 50% повернення сировини.

Але за останні роки ми навчили наших партнерів дотримуватись стандартів якості. Сьогодні у нас мінімальне повернення: партнери знають, що у нас жорсткі вимоги, тому везуть якісну сировину. Проблем з макухою менше і тому, що минулого року були сприятливі погодні умови для зберігання зерна.

Latifundist.com: Але схоже, що історії бували різні.

Роман Огроднічий: Аякже. Ми стикаємося з проблемами як класичні переробники зерна. Бувало, хтось зробив неякісну партію макухи, її треба кудись продати і везуть нам.

Latifundist.com: Мабуть, з нею і повертаються додому.

Роман Огроднічий: 100%, така історія не пройде, ми все повертаємо. Постачальники доставляють нам і зерно, і білкові компоненти своїм транспортом. Нам не складно просто розвернути автомобіль.

Latifundist.com: Гаразд, фермер хоче поставляти вам сировину. Він має привезти дороблене зерно чи ви можете довести до потрібної кондиції?

Роман Огроднічий: Ні, ми завжди намагаємось брати зерно підготовлене, очищене і без шкідників. Ціну даємо добру, тож маємо можливість вибирати якісне зерно.

Latifundist.com: Якість контролюєте по місцю?

Роман Огроднічий: По класиці: з кожного автомобіля відбирається проба, яка передається в лабораторію. У нас своя спеціалізована лабораторія Nutrion, 100% сировини проходить там контроль. 

Зерно досліджуємо на вміст протеїну, домішок, шкідників. За потреби аналізуємо на вміст мікотоксинів. Лише після цього зерно приймається.

У 2024-2025 МР хочемо залучити 70-100 нових постачальників

Latifundist.com: Вам принципово, де і як давальці зберігають зерно — на елеваторах, в підлогових складах, в рукавах і т. і.?

Роман Огроднічий: Коли ми писали кодекс якості і доброчесності, то спеціально додали пункт про зберігання. Де саме продукція буде зберігатися, не має принципового значення. Це може бути і підлоговий склад, і зберігання в рукавах, і щось інше. Але постачальник має забезпечити відповідні умови, щоб зерно було сухим і відповідало всім стандартам безпеки.

Latifundist.com: А що з міжнародною сертифікацією у вас? Там вищі вимоги до якості і походження зерна.

Роман Огроднічий: Ми пройшли міжнародну сертифікацію GMP + FSA стандарт. Тож зобов’язані приймати зерно тільки у сертифікованих постачальників. Робимо це за умов, що вони з нами підписали договір, у якому враховані норми так званого Кодексу якості і доброчесності. Цим кодексом регламентовані стандарти роботи замовників із постачальниками. Зокрема, це питання охорони довкілля, недопущення використання дитячої праці, різні безпекові стандарти.

Latifundist.com: Серед ваших постачальників є такі, які вже отримали сертифікат ISCC чи знаходяться в процесі сертифікації?

Роман Огроднічий: На сьогодні таких постачальників у нас ще немає. Власне, наше підприємство теж тільки знаходиться на шляху до отримання цього сертифікату. Але я знаю, що деякі наші партнери серед великих компаній вже на шляху до отримання сертифікату ISCC і багато роблять для цього, як і ми.

Роман Огроднічий

Давальці

Latifundist.com: Плануєте розширяти пул давальців?

Роман Огроднічий: Так, збільшуємо коло давальців-фермерів. Це наш прямий обов’язок, передбачений умовами співпраці з програмою USAID АГРО. У 2024-2025 МР хочемо залучити 70-100 нових постачальників.

Переробка сої: маржа, ринки збуту і якість сировини. По слідам агротуру, під час якого Latifundist відвідав щонайменше 10 переробних заводів
Читати також

Latifundist.com: Які зернові закуповуєте і в яких обсягах?

Роман Огроднічий: В плані закупівель ми впираємось у можливості нашого обладнання. Але в перспективі плануємо встановити додаткове обладнання і, починаючи з 2024-2025 МР закупати приблизно 35 тис. т зерна на рік.

Основні культури — пшениця і кукурудза. Трохи купуємо ячмінь. Що стосується білкових компонентів, додатково закуповуємо соєвий шрот і макуху.

Але серед всіх компонентів найбільша частка — це соєва макуха. Купуємо її у партнерів-виробників з Волинської, Львівської, Хмельницької, Миколаївської і інших областей України.

Загалом завод «АБМ-ТРЕЙД» максимально може виготовляти 20 тонн продукції на годину

Latifundist.com: Яке логістичне плече має бути у постачальників «АБМ-ТРЕЙД»?

Роман Огроднічий: Переважна більшість — це локальні фермери, господарства яких розташовані на відстані 30-60 км від заводу. Хоча є постачальники, які везуть і за 60-80 км.

Latifundist.com: Часто ці ж фермери є покупцями ваших кормів чи преміксів?

Роман Огроднічий: Таких немало. Багато з них фермери з Львівської і Хмельницької областей. Ми постачаємо їм продукцію, а назад повертаємось із зерном. Машини їздять завантаженими в обидві сторони, тому збільшення відстані цілком виправдане.

Latifundist.com: Нагадайте, яка на сьогодні потужність заводу «АБМ-ТРЕЙД»?

Роман Огроднічий: На кінець року планова потужність заводу —  5 т преміксів на годину і 12 т кормів та білкових концентратів. Тобто загальна потужність — 17 тонн продукції на годину.

Загалом завод «АБМ-ТРЕЙД» максимально може виготовляти 20 тонн продукції на годину.

Latifundist.com: Нещодавно «АБМ-ТРЕЙД» спільно з USAID АГРО організував для фермерів серію семінарів: щодо контролю якості, правильного зберігання і відбору зразків для досліджень, зернової логістики. Для чого це вам?

Роман Огроднічий: Будь-який семінар — це комунікація. Простими словами, це інструмент вибудовування відносин з нашими партнерами.

У фермерів з’явилося чітке розуміння, чого ми чекаємо від них, за якими стандартами їм потрібно працювати.

Простий приклад. Серед учасників семінарів було багато фермерів, не оформлених платниками ПДВ. І це не дивно. Перед невеликими господарствами завжди постає спокуса працювати не повністю «по білому», а як зручніше.

На семінарах ми розповідали фермерам не тільки про якість зерна, особливості логістики і інші виробничі моменти, а й про те, що для нас найкращий партнер-клієнт — це фермер, зареєстрований як юридична особа і платник ПДВ.

«АБМ-ТРЕЙД» спільно з USAID АГРО організував для фермерів серію семінарів

Latifundist.com: Для себе що почерпнули?

Роман Огроднічий: Зайвий раз переконався в тому, що при купівлі зерна у посередників можуть виникати проблеми з якістю зерна.

Справа в тому, що деякі з посередників купують у фермерів зерно низької якості — наприклад, зі шкідниками. Потім шкідників витравлюють за допомогою фумігаторів чи спеціальних препаратів, а зерно перепродають. Проблема в тому, що за технологією після обробки зерно необхідно витримати хоча б два тижні, але часто через кілька годин після обробки його вже везуть або на продаж кінцевому споживачу, або на переробку. А потім у фермера, який годує цим зерном тварин, виникають проблеми.

Latifundist.com: Ви побачили цю проблему і…

Роман Огроднічий: Розширили перелік послуг нашої лабораторії. Зокрема, проводимо аналіз зерна на вміст показників загальної токсичності. Плануємо запустити додаткові послуги максимально швидкими темпами.

Після семінарів у партнерів більше не виникає питань, для чого ми контролюємо показники якості зерна, скільки це займає часу. У них тепер є чітке розуміння алгоритму роботи — скільки часу займає розвантаження машини з зерном, скільки — дослідження, коли машина повернеться назад.

Наших постійних партнерів ми познайомили з виробництвом. Вони побачили, як відбувається переробка їх зерна в готові корми і премікси.

Крім того, ми провели додаткову презентацію для учасників — розказали, як запроваджуємо на своєму підприємстві ощадливе виробництво за принципами LEAN. Це їх дуже зацікавило і навіть захопило. Після завершення семінарів ми отримали від фермерів багато фідбеків з побажаннями запровадити ощадне виробництво у себе. Два господарства навіть попросили нас їм в цьому допомогти.

Latifundist.com: Давно впровадили LEAN на власному виробництві?

Роман Огроднічий: Фактично ми самі цьому ще вчимося: кілька спеціалістів нашої компанії зараз навчаються в Lean Institute Ukraine — теж за підтримки USAID АГРО. Певний результат вже бачимо на виробництві. Зокрема, мінімізацію витрат на утримання складських приміщень. Є вже і конкретні досягнення. Наприклад, майже вдвічі зменшили складські площі, на яких зберігається готова продукція. Оптимізували зберігання сировини, щоб певний її запас був, але не більший, ніж це потрібно для виробництва. Все це вивільняє кошти, забезпечує більш ефективну роботу підприємства.

До речі, час доставки готової продукції нашим партнерам теж значно скоротився — на 15%. Звісно, нам ще є куди рости. Але процес пішов, до нього залучений весь колектив, і ми дуже серйозно працюємо над більш масштабним втіленням принципів LEAN у нашій компанії.

Latifundist.com: Плануєте ще такі семінари проводити?

Роман Огроднічий: Щиро сподіваюсь, що наша співпраця з USAID АГРО не обмежиться трьома семінарами, а продовжиться і надалі. Відповідно, є надія, що будуть і нові спільні семінари. Тим більше, що постачальники зерна добре сприйняли цей проєкт і зацікавлені в нових зустрічах. Тож нові семінари обов’язково будуть.

Latifundist.com: Дякуємо за цікаву розмову.

Софія Ярошенко, Валентин Хорошун, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus