Володимир Красовський: Купівля активів AgroGeneration — логічний крок в розвитку групи NOVAAGRO, щоб досягти вертикальної інтеграції

Володимир Красовський, директор з розвитку ГК «НОВААГРО»
Володимир Красовський, директор з розвитку ГК «НОВААГРО»
Джерело фото: ГК «НОВААГРО»

Вчора група «НОВААГРО» завершила купівлю контрольного пакету холдингу AgroGeneration. Тепер у харківської групи плюс 30 тис. га землі, два елеватори та головним чином — сировина для її переробних підприємств.

Як мінявся зембанк та ціна угоди по ходу перемовин та які перші зміни в роботі активу планує зробити група, в бліц-інтервʼю розповідає директор з розвитку ГК «НОВААГРО» Володимир Красовський.

Latifundist.com: Володимире, поділіться деталями по слідах угоди: коли почалися переговори, як проходили і, власне, у що фіналізувалися?

Володимир Красовський: Перемовини розпочались ще у 2021 році. Метою було придбання контрольного пакету акцій AgroGeneration, яка на той час обробляла близько 50 тис. га в Харківській області. Незадовго до повномасштабного вторгнення ми зробили передплати. Зрозуміло, що як в країні, так і у нас, після 24 лютого плани змінились, тому угода тривалий час була на паузі. Ми думали, що робити далі, як її фіналізувати. До того ж умовою було отримання дозволу Антимонопольного комітету — це сталося в грудні 2023 року. Далі ми займались аудитом поточного стану бізнесу, перемовинами щодо зміни умов.

Latifundist.com: Що саме змінилось? Мабуть, не помилюсь, якщо припущу, що ціна угоди.

Володимир Красовський: Мова йшла про купівлю контрольного пакету акцій — ця опція збереглась від початку. Змінився земельний банк. Предметом угоди стали не 50, а 30 тис. га. Відповідно зменшилась і ціна. Таким чином, угода завершилась на рівні передплати, яку ми здійснили в 2021-2022 році. Трансфер акцій відбувся вчора.

Latifundist.com: А разом з ним і кадрові зміни в правлінні.

Володимир Красовський: Безумовно. Це логічне продовження угоди. Змінилась рада директорів: до неї увійшов власник ГК NOVAAGRO Сергій Полумисний, я та Віктор Шкарбан — менеджер, що має досвід роботи в мультинаціональних компаніях. СЕО стала Ольга Шантир, яка довгий час працювала в AgroGeneration, була корпоративним секретарем, тож детально розуміє роботу компанії.

Latifundist.com: Фінальний зембанк скоротився через те, що частина територій знаходиться біля кордону і не може оброблятися, а ще частина була окупована раніше?

Володимир Красовський: Саме так, в угоду не увійшли тимчасово окуповані та засмічені вибуховими речовинами землі. Вони були виведені зі структури AgroGeneration ще попередніми власниками в 2022 році.

Latifundist.com: Неліквідні землі з угоди вивели, але область все рівно лишається в небезпечній зоні. Чи не було думки відмовитися від угоди?

Володимир Красовський: Ми зробили суттєві кроки ще до повномасштабного вторгнення, тому треба було завершити цей процес. Ми шукали варіант, як це зробити, щоб сторони в рівній мірі отримали справедливий результат.

Сільськогосподарські угіддя AgroGeneration у Харківській області

Latifundist.com: Що входить в активи, окрім, власне, земель?

Володимир Красовський: Сільськогосподарська техніка, два елеватори на Харківщині (69 тис. т зберігання). Це повноцінний бізнес на трьох кластерах. Тваринництва немає.

Latifundist.com: Що плануєте змінити у першу чергу, чи збережеться кластерна структура?

Володимир Красовський: Ми залишимо діючу структуру в Україні. Після аудиту будемо змінювати операційну команду, агрономічний склад. Уже зараз бачимо можливості оптимізувати витрати, як змінити технологію, структуру посівів. Є над чим працювати і що покращувати. Але ми на початку цього шляху.

Latifundist.com: Яка перша велика агрооперація пройде під вашим управлінням? Можливо, вже збираєте перший врожай?

Володимир Красовський: Збирають минулі власники, це повністю їх врожай і фінансовий результат. Перша велика операція — весняна посівна.

Сільськогосподарська техніка агрофірми «Лан» (AgroGeneration), АгроЕкспедиція Посівна 2017

Latifundist.com: Бізнес-модель NOVAAGRO сформована на базі переробки олійних, виробництва круп, борошна, курятини. Зміни в технології та структурі посівів будуть орієнтовані на потреби переробки?

Володимир Красовський: Так, логіка правильна. Єдина поправка — ми не займаємось крупами після пошкоджень Вовчанського круп'яного заводу. Цього напрямку в групі, на жаль, вже нема. Але, дійсно, ви праві, основний напрямок діяльності — переробка. Це виробництво олії, шроту, комбікормів, курятини. Тому угода — логічний крок в розвитку групи, щоб досягти вертикальної інтеграції і синергії бізнесів. Тепер ми зможемо частково забезпечити себе сировиною. І так — фокус на тих культурах, які зможемо використовувати на переробних підприємствах. Пшениця, соняшник — власне, культури, притаманні нашому регіону.

Latifundist.com: Чи плануєте далі лишатися на біржі? Чи за прикладом «Кернела» або «Овостару» спробуєте перетворити компанію в приватну?

Володимир Красовський: Ми розглядаємо різні варіанти. Працюємо з фінансовими консультантами, тож ще в процесі аналізу. В Україні працюють серйозні валютні обмеження, які не дозволяють робити зовнішні інвестиції і зовнішні платежі. Ми спілкуємось з IMF, юристами, консультантами, тож поки нема прямої відповіді.

Latifundist.com: Ви сконцентрували майже 57% акцій, чи плануєте подальший викуп в інших акціонерів?

Володимир Красовський: Аналогічно — тут теж нема однозначної відповіді. Але ми вивчаємо різні варіанти.

Костянтин Ткаченко, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus