Нова інструкція обліку зерна перекреслить перспективи рекордного експорту врожаю — думка

Експортний потенціал зернового ринку України зростає з кожним роком, тому не можна допустити, щоб нова інструкція по якісно-кількісному обліку зерна відкинула сектор АПК на 4 роки назад.

Таку думку висловила виконавчий директор Комітету зернових і олійних культур «Європейської Бізнес Асоціації» (ЄБА) Ірина Душник у своєму блозі на Latifundist.com.

Вона підкреслила, що на сьогодні українські аграрії зібрали найбільший урожай ранніх зернових, бобових і ріпаку за історію України — понад 52 млн т. Крім того, за прогнозами експертів, урожай зернових, зернобобових та олійних досягне рекордних 105 млн т, а експорт перевищить 65 млн т.

Відзначається, що основні конкуренти України на світовому ринку зернових мають проблеми із врожаєм, тож на фоні відновлення економіки сформувався великий попит на українське зерно.

«Це означає, що виробники можуть продати свій продукт з рекордним прибутком. Але всі ці оптимістичні прогнози можуть бути перекреслені одним міністерським наказом — «Про затвердження Інструкції з ведення кількісно-якісного обліку зерна та продуктів його переробки на зернових та зернопереробних підприємствах усіх форм власності», — прокоментувала Ірина Душник.

Вона акцентувала, що проект нової інструкції по якісно-кількісному обліку зерна є пережитком радянських часів, адже більшість її норм не відповідають сучасним практикам ведення зернового бізнесу, а також містять багато інших недоліків.

«Зокрема, питання обліку зерна — це здебільшого питання бухгалтерського обліку, які регулюються іншими нормами законодавства. Тому для представників бізнес-спільноти є не зовсім зрозумілим те, чому, на відміну від інших галузей економіки, для зернової галузі пропонується додаткове регулювання відповідних питань», — розповіла Ірина Душник.

За словами експерта, загалом за останні роки були прийняті помітні кроки для дерегуляції ринку зерна, що зі свого боку призвели до видимих економічних результатів:

  • завдяки послабленню регуляторних бар’єрів знизилися адміністративні витрати бізнесу, тоді як збільшився рівень оборотності агропродукції;
  • вільні кошти аграрні компанії використовували для свого розвитку як технологічного, так і організаційного;
  • в підсумку це обертається в серію рекордів в аграрному секторі, яким пишається вся країна.

Нагадаємо, що граничні обсяги експорту пшениці на 2021/2022 маркетинговий рік були затверджені на рівні 25,3 млн т (всіх класів) згідно з Меморандумом про взаєморозуміння між Міністерством аграрної політики та продовольства України та учасниками зернового ринку.

Виконано за допомогоюDisqus