Україна втрачає експортний потенціал молочної галузі — експерт

В молочній галузі в Україні в останні роки суттєво знизились обсяги експорту молокопродуктів.

Таку думку висловив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш, пише пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

За словами експерта, якщо у 2018 році обсяг експорту у перерахунку на молоко перевищував 800 тис. т, то у 2021 році він очікується на рівні лише 350 тис. т. Тобто цей показник складе лише 44% відповідного показника 2018 року, 62% — показника 2019 року та 92% минулорічного обсягу експорту молокопродуктів у перерахунку на молоко.

Зниження обсягів експорту у натуральному виразі спостерігається практично по усіх групах молокопродуктів, наголосив Леонід Тулуш.

Обсяги експорту окремих груп молокопродуктів у натуральному виразі знизились у 2021 році проти показників 2018 року:

  • масла — на 68%;
  • молока та вершків згущених — на 33%;
  • молока та вершків незгущених — на 31%;
  • молочної сироватки — на 25%;
  • сирів — на 21%.

За словами Леоніда Тулуша, обсяги експорту молокопродуктів у вартісному вимірі знижуються менш стрімко. За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у 2021 році вони очікуються на рівні $170 млн, або 64% від показника 2018 року у $264 млн. У цьому випадку зростання цін на молокопродукти виступає певним амортизатором зниження обсягів у натуральному виразі, пояснив експерт.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, показник експорту молокопродуктів, у перерахунку на молоко, у 2022 році може опуститись до найнижчого за часів незалежності України рівня у 300 тис. т та скласти менш як 40% від показника 2018 року.

Такого низького обсягу експорту молокопродуктів не спостерігалось навіть у 2015 році – на тлі одномоментної втрати потужного російського ринку збуту, зауважив Леонід Тулуш.

За його словами, обсяги експорту молочної продукції з вищим рівнем доданої вартості — масла, сирів — суттєво знижуються. Тоді як обсяги експорту молочної продукції з нижчим рівнем доданої вартості — кисломолочної продукції, молочної сироватки — знижуються значно повільніше.

Експерт зазначає, що таким чином, при суттєвому зростанні обсягів експорту рослинницької продукції — обсяги експорту молочної продукції стрімко знижуються.

Якщо у 2020 році Україна перетворилась на країну нетто-імпортера молока, то у 2021 році вона укріпилась у цьому статусі, висловив занепокоєння Леонід Тулуш.

За його словами, внаслідок відсутності належних обсягів державної підтримки вітчизняним молокопереробним підприємствам складно конкурувати на світовому ринку з країнами з розвиненою молочною галуззю. Як наслідок, Білорусь та Росія поступово витісняють Україну із ринків пострадянських країн, знижуючи вітчизняну частку на цих ринках та перекриваючи ключові напрямки експорту вітчизняних молокопродуктів.

У разі збереження такого підходу до державної підтримки розвитку молочної галузі Україна вже в найближчій перспективі може повністю втратити експортний потенціал в частині молочної продукції, що в свою чергу, призведе до зменшення обсягів молокопереробки та втрати частини молокопереробних потужностей, підсумував Леонід Тулуш.

Нагадаємо, у листопаді імпорт свинини скоротився майже на чверть. Упродовж місяця Україна імпортувала 4,7 тис. т свіжого, охолодженого та мороженого м’яса свиней. Це на 23% чи 1,4 тис. т менше ніж завезли за попередній місяць.

Виконано за допомогоюDisqus