Коваль: Україна може попросити ЄС розширити перелік «чутливих» агропродуктів, щоб зберегти безмитну торгівлю
Україна має намір продовжити співпрацю з Євросоюзом у межах автономних торговельних заходів (АТЗ) і пропонує розширити перелік «чутливих» агропродуктів. Про це в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» повідомив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
За словами міністра, наразі спостерігається неоднозначне бачення майбутніх торговельних відносин між Україною та ЄС у межах АТЗ. Це змушує українську сторону шукати альтернативні ринки збуту.
Україна розглядає два основні сценарії розвитку подій. Перший передбачає продовження режиму автономних торговельних заходів з ЄС, але зі збільшенням переліку чутливих продуктів, кількість яких наразі складає сім позицій.
Другий варіант, який наразі обговорюється, — лібералізація торгівлі відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію, що передбачає розширення переліку товарів, які можуть експортуватися в ЄС, з переглядом і суттєвим збільшенням квот.
Зараз триває підготовка до фінальної стадії переговорів. Міністр зазначив, що чим менше українська продукція буде створювати тиск на ринок ЄС, тим легше вести переговори. У цьому контексті Україна активно шукає нові ринки збуту та вже досягла успіху.
Зокрема, за деякими напрямками експорт зріс більш ніж на 30% на рік. Так, поставки до Африки вже сягнули $2,6 млрд, а також активно розвивається співпраця з країнами Близького Сходу, Південно-Східної Азії, зокрема з Малайзією, Індонезією та Бангладеш.
Водночас частка українського агроекспорту до ЄС поступово зменшується. Якщо до початку повномасштабної війни вона становила 73%, то за підсумками 2024 року — лише 52%.
«Ми скорочуємо частку ЄС у структурі експорту та шукаємо альтернативи. Водночас європейський ринок залишається преміальним за цінами, зручним у плані логістики та необхідним для підтримки якості української продукції», — підкреслив Коваль.
Читайте також: Експорт української пшениці до ЄС може скоротитися до 1 млн т, якщо зміняться умови торгівлі — Горбачьов
- Європейська комісія не планує після 5 червня продовжувати торгівлю з Україною на нинішніх умовах. Натомість єврокомісар з питань сільського господарства Крістоф Хансен анонсував угоду в рамках торговельної угоди (DCFTA, українською ПВЗВТ — Поглиблена і всеохопна зона вільної торгівлі), яка є частиною Угоди про асоціацію між ЄС та Україною 2016 року.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.