Загальна кількість зерновозів у відстої вже може сягати 7–10 тис. одиниць
На ринку використання вагонів-зерновозів — стійкий профіцит. Залежно від сезону, надлишок становить від 7–8 до 12 тис. зерновозів. Про це для Latifundist.com розповів заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Причини виникнення профіциту:
- Покращення експлуатаційних показників роботи перевізника (АТ «Укрзалізниця»): зросла швидкість руху вагонів та покращився обіг вагону (до 11-12 діб).
- Стабільна робота українського коридору: у 2024 році три основні маршрути експорту дозволяли вивозити врожай планомірно. Стало працюючі маршрути експорту зерна через порти Чорного моря, через західні сухопутні переходи, через порти Дунаю заспокоїли аграрний ринок. До того ж аграрії не поспішали продавати зерно, очікуючи кращих цін для свого збіжжя.
Загальний парк зерновозів в Україні складає близько 32,7 тис. одиниць, із яких 10,6 тис. належать «Укрзалізниці», решта — приватним компаніям, пояснює Ткачов. Однак у робочому парку (придатні до експлуатації) приблизно 27 тис. вагонів-зерновозів, в тому числі приблизно 5,5-6 тис. — вагони «Укрзалізниці» і близько 21 тис. — приватні.
У пікові місяці (жовтень–грудень) попиту на вагони, коли необхідно перевезти 3–4 млн т зерна на місяць, достатньо 17–20 тис. вагонів. У період низького попиту на вагони-зерновози (березень-червень), потрібний парк становить лише 12–15 тис. вагонів.
«Це означає, що навіть у найменш завантажений період на ринку є надлишок у 15 тис. одиниць. У високий сезон профіцит скорочується, але не зникає повністю — залишаючи близько 7–8 тис. «зайвих» вагонів», — говорить Ткачов.
Читати матеріал повністю: Вивозять в Казахстан, ставлять на відстій і чекають (бояться) списання старого парку. Що чекає на ринок вагонів?
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.