Виручка від малини в Україні буде рости швидше, ніж валовий збір — профільна асоціація
В «Українській плодоовочевій асоціації» прогнозують хороші перспективи для українського малинового бізнесу. Можливо, найближчими роками стрімкого зростання й не відбудеться, але буде покращуватися якість продукції і каналів збуту, розповів голова асоціації Тарас Баштанник.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
Він зауважує, що якщо раніше класичним ринком збуту малини для українців була Польща, де її перефасовували і відправляли далі, то зараз є всі можливості для самостійного освоєння ринків Західної Європи, Сполучених Штатів, Канади тощо.
«І, відверто кажучи, це добре, тому що і вартість, і надійність цих каналів інша. Тому, я думаю, що виручка від малини буде рости швидше, ніж валовий збір. Просто тому, що ціна продажу може бути вища. Тому прогнози позитивні», — каже Баштанник.
За його словами, починаючи з 2017 року і до 2024 року включно Україна нарощувала потужності з виробництва малини. Цьому сприяли дуже високі ціни на ягоду, які хоч періодично і падали, б'ючи по деяким виробникам, які планували надприбутки, і навіть вганяючи їх у збитки, але в цілому були сприятливі для розвитку галузі.
«Крок назад — два вперед, Україна нарощувала і продовжує нарощувати сировинну базу. Крім того, однозначно збільшуються, нехай не в геометричній прогресії, але в арифметичній точно, потужності по заморозці, сортуванню, післязбиральній доробці і зберіганню замороженої ягоди. Якщо 10 років тому це було умовно X заводів по Україні, то зараз не менше X10», — говорить Баштанник.
В той же час, з боку наших основних конкурентів, таких як Сербія і Польща, зростання виробництва замороженої ягоди не спостерігається. В Польщі зараз намагаються робити акцент на експорті свіжої малини, тому що ціни на неї значно вищі. Що стосується сербів, на думку експерта, вони в свій час максимально використали свій потенціал по площах і по об'ємах і нині досягли своєї «стелі».
Читати матеріал повністю: Експорт замороженої малини за рік зріс на 34%. Але 95% української ягоди продається за кордон як сировина. Які перспективи?
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.