Квітневі заморозки були одними з найсильніших за останні десятиліття, найбільше постраждав ріпак — Гідрометцентр
Квітень відзначився двома потужними хвилями заморозків — одними з найсильніших за останні десятиліття. Про це розповіла Тетяна Адаменко, керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
Вони були небезпечні не лише через низькі температури, а й через тривалість впливу.
«У першій хвилі, яка пройшла на фоні дуже низьких середньодобових температур, у ряді регіонів температура вдень не піднімалася вище нуля — і так тривало протягом двох діб», — говорить Адаменко.
Друга хвиля заморозків почалася з 26 квітня. Хоча вдень було тепліше, вночі температури падали до критичних значень. Наприклад, у Баришівці Київської області метеостанція зафіксувала -11 °С на висоті 2 см.
«По всій території України заморозки проявлялися рівномірно. Наприклад, у Рівненській, Дніпропетровській тривали по 10–12 днів, на півдні — до 14. В Одеській області — близько 10 днів. І там померзли городні, ягідні культури. У першу хвилю постраждали абрикоси, у другу — решта кісточкових, які ще не встигли зацвісти», — зазначає Адаменко.
Водночас ступінь пошкодження залежав від конфігурації садів та полів, близькості водойм, які пом’якшили шкідливий вплив заморозків, задіяних засобів боротьби.
Що стосується озимих зернових, то пошкодження є, але не критичні, говорить Тетяна Адаменко. За даними моніторингу відділу агрометеорології Гідрометцентру України, фіксується побіління листя, пошкодження кінчиків — однак рослини можуть відновитися за умови вологого і прохолодного періоду.
«Прохолода є, але вологи, на жаль, немає. Верхній шар ґрунту сухий, повітря має дуже низьку відносну вологість. Це значно посилює стрес для культур», — каже Адаменко.
Найбільше, за її словами, постраждав ріпак — у фазі цвітіння, яка є найбільш вразливою до низьких температур.
«Озимина ж не увійшла у фази, які були б критичними на момент морозів — не було колосіння, не було цвітіння. Тому, гадаю, з озимими все буде добре», — зауважила Адаменко.
Читати матеріал повністю: Вдень +28, вночі –6: Як квітневі заморозки вплинули на озимі та кукурудзу і чи варто очікувати пересівів
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.