Євросоюз планує зменшити квоти на український імпорт. Найбільше це вплине на кукурудзу, цукор, мед та птицю — FT

Європейський Союз планує значно збільшити мита на український імпорт вже з 6 червня 2025 року, пише Financial Times.

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

Спеціальні торговельні пільги, які дозволяли більшості українських товарів безмитно потрапляти до ЄС, будуть припинені. Це рішення було прийняте під тиском країн-членів, зокрема Польщі та Франції, де фермери скаржилися на зниження цін через український імпорт.

Хоча ЄС має чинну угоду про вільну торгівлю з Україною, після вторгнення росії у 2022 році були тимчасово скасован. Ці заходи закінчуються 6 червня, і ЄС планує замінити їх «перехідними заходами», поки обидві сторони оновлюють загальну торговельну угоду.

Однак, за словами дипломатів, ця перехідна пропозиція, нещодавно надіслана країнам-членам ЄС, суттєво скоротить безмитні квоти на сільськогосподарську продукцію.

Представник Європейської Комісії підтвердив, що післявоєнні домовленості не будуть поновлені «оскільки ми наразі працюємо над переглядом» угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.

«Комісія також розглядає можливі перехідні заходи на випадок, якщо переговори не будуть завершені та застосовані до 6 червня», — додав представник.

Читайте також: ЄС згортає торговельні преференції для України: що далі?

«Це дуже поганий сигнал для України. Знадобиться часу щонайменше до жовтня, щоб знайти рішення», — сказав Бернд Ланге, голова комітету Європарламенту з торгівлі.

Його комітет у середу говоритиме з представниками Комісії про те, чому обіцяні торговельні переговори затримуються, враховуючи, що крайній термін у червні був «відомий давно», сказав Ланге. 

Уряд України оцінює, що повернення до довоєнних торговельних умов зменшить її доходи приблизно на 3,5 млрд євро на рік.

«Це величезний крок назад. Те, що ми бачимо зараз, — це відсутність розуміння», — сказав Михайло Бно-Айріян, торговий представник Федерації роботодавців України.

Двоє дипломатів ЄС повідомили Financial Times, що перехідний захід Комісії передбачає поділ річної безмитної квоти на 12 щомісячних, щоб зменшити імпорт, поки тривають переговори. Найбільший вплив буде на кукурудзу, цукор, мед та птицю.

Квота на кукурудзу зменшиться з 4,7 млн т до 650 тис. т на рік. Птиця — з 57,1 тис. до 40 тис., а цукор — з 109 тис. до 40,7 тис.

  • Раніше міністр агрополітики Віталій Коваль заявляв, що повернення України до довоєнних умов торгівлі з ЄС не відбудеться. Буде напрацьовано компромісний варіант, який врахує інтереси як українських, так і європейських фермерів.

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.