EBA: Експортні мита на сою та ріпак суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС
Компанії-члени Комітету зернових та олійних культур Європейської Бізнес Асоціації занепокоєні повторними законодавчими ініціативами щодо експортних мит на сою та ріпак. Про це йдеться у зверненні асоціації.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
«Бізнес-спільнота закликає державні органи утриматися від впровадження мит на експорт аграрної продукції. Адже її безперебійний збут є критично важливим для підтримки агросектору в умовах війни та післявоєнного відновлення. Крім того, це — чіткий сигнал міжнародним виробникам та споживачам, що Україна залишається надійним та відповідальним партнером», — йдеться у повідомленні.
На думку експертів, пропоновані експортні мита суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС. Згідно зі статтею 31 цієї Угоди Сторонам прямо заборонено запроваджувати чи залишати в силі будь-які мита, податки або інші заходи еквівалентної дії, що застосовуються до вивезення.
Також відповідно до постанови Верховної Ради, законопроєкти, що стосуються адаптації до права ЄС, мають проходити додаткову експертизу в профільному комітеті та уряді. Проте у випадку з проєктом №13157 ці вимоги, ймовірно, не були дотримані.
Читайте також: ВАР: Аграрний комітет не підтримав введення мита на сою та ріпак, податковий — за
- Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук під час наради в Мінагрополітики запропонував заборонити вивезення 50% врожаю ріпаку з країни, щоб збільшити завантаження українських переробних потужностей.
- Згодом стало відомо, що в Україні планують ввести 10% експортне мито на ріпак та сою, про що свідчить правка №40 до законопроєкту №13134.
- 18 червня Верховна Рада не підтримала правку №40 до законопроєкту №13134, яка мала ввести 10-% експортне мито на ріпак та сою.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.