Агрохолдинги, які заходять у трейдинг, забиратимуть шматок ринку в дрібних гравців. Звичайний трейдер не зможе з ними конкурувати — думка
Ринок зернової логістики в Україні швидко змінюється — і основну роль у цьому процесі починають відігравати агрохолдинги. На цьому наголосив гендиректор Olir Resources Іван Ніякий, пише Latifundist.com.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
«Майбутнє ринку — на 100% ми повертаємося до ставок довоєнних. Нові оператори не можуть витримати ці ставки. Сьогодні їх термінали стоять порожні. Тому в перспективі, я думаю, що всі маленькі гравці повідпадають, або їх поглинуть більші термінали, зроблять частиною своєї технології», — прогнозує він.
За його оцінками, з 40 млн т зернових, які експортує Україна, 70% забезпечують великі мультинаціональні компанії та агрохолдинги, а ще 30% — це компанії, які експортують до 500 тис. т на рік. Саме останні є основними клієнтами малих перевалок. Але ситуація змінюється.
«Я думаю, що ситуація буде розвиватися від зворотного. Нові гравці — агрохолдинги, які заходять в трейд («ТАС Агро», ОККО Груп, «Епіцентр Агро»), — забиратимуть у дрібних трейдерів шматок ринку. Вони, як правило, всі мають квоту на якомусь великому терміналі. Або у них є свій термінал. Або, як Епіцентр, вони збираються будувати. Звичайний трейдер взагалі не зможе з ним конкурувати. Йому і сьогодні це складно робити, тому що він за перевалку платить, скажімо, $10/т, а трейдер, якщо це його термінал або якщо він має якусь велику квоту на великому терміналі, — $5-7/т. Тому ці і середні трейдери, відповідно, і невеликі портові термінали теж підуть в історію», — каже Ніякий.
За його прогнозом, близько 15 терміналів зможуть активно розвиватися, зокрема завдяки співпраці з агрохолдингами або входженню останніх у капітал перевалочних потужностей. І не виключено, що серед цих терміналів будуть і нові, здатні вирости до масштабних конкурентів.
На цьому тлі, як зазначають в Асоціації міжнародних експедиторів України, пропускна спроможність інфраструктури України — за умови відновлення роботи портів Миколаєва й Херсона — вдвічі перевищує наявну вантажну базу. Це робить захід агрохолдингів у перевалку логічним та стратегічно обґрунтованим кроком.
Читати більше: Забагато портів, замало зерна: битва за урожай вже почалась
- У березні «Контінентал Фармерз Груп» повідомив, що розширює напрями діяльності та запускає власний трейдинг. Трейдингову компанію створили в Женеві, Швейцарія.
- У 2025/26 МР «Епіцентр Агро» планує запустити власний зернотрейдинговий напрямок. Це рішення продиктоване зростаючим інтересом фермерів до співпраці через елеватори компанії.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.