Ціни на карбамід в Україні зросли на 10 тисяч гривень. OSTCHEM наразі не продає його

Ціни на карбамід в Україні продовжують рости. Станом на 11 березня імпортний карбамід на умовах FCA порт подорожчав до 40–42 тис. грн/т, що приблизно на 10,1 тис. грн/т більше, ніж тижнем раніше. Про це повідомляє Barva Invest.

Попри те, що до активної фази посівної кукурудзи ще залишається час, попит на карбамід залишається високим. Його активно купують як аграрні компанії, так і трейдери та виробники КАС.

Очікування дефіциту карбаміду на українському ринку сформувалися ще до загострення ситуації на Близькому Сході, зазначають аналітики. 

В Україні понад чотири роки фактично працює лише один виробник карбаміду — Черкаський «Азот», який у 2025 році випустив 232 тис. т продукції (на 42% менше, ніж роком раніше), причому більшість обсягів була вироблена у першому півріччі, тому перехідні запаси залишаються обмеженими.

За таких умов пропозиція українського карбаміду залишається обмеженою. OSTCHEM наразі не пропонує карбамід на вільному ринку і не оголошує цін.

На цьому тлі співвідношення вартості добрив до агропродукції суттєво погіршилося.

«Наразі на придбання 1 тонни карбаміду потрібно витратити на 56% більше кукурудзи, та на 57% пшениці, ніж рік тому. При цьому, після стрибка цін на цьому тижні цей показник перевищив середні показники за останні роки. Гірший був тільки у 2022 році», — говорять у Barva Invest.

Висока залежність від імпорту залишається ключовим фактором для ринку. Протягом зими трейдери активно завозили карбамід з Нігерії, Азербайджану та країн Середньої Азії. Однак ситуація на глобальному ринку різко змінилася після початку бойових дій на Близькому Сході.

Перебої з відвантаженнями карбаміду з країн Перської затоки, які є одними з найбільших експортерів у світі, спричинили різке зростання світових цін і посилили конкуренцію за доступні обсяги в Чорноморському та Середземноморському регіонах.

Водночас українським імпортерам дедалі складніше знаходити вільні партії: завод у Азербайджані простоює понад місяць, виробники Північної Африки вже розпродали обсяги до кінця березня, а пропозиція з Центральної Азії обмежена.

На тлі очікувань подальшого зростання цін частина українських імпортерів уже призупиняє продажі.

Аналітики очікують, що ціни на карбамід можуть і надалі зростати, хоча не виключені короткострокові зниження. Підтримку ринку забезпечуватимуть обмежена пропозиція, високі ціни на газ, активний попит і подорожчання імпортної продукції. Додатковим фактором може стати девальвація гривні.

Водночас можливе зниження ажіотажу на ринку газу та добрив може спричинити невеликий відкат цін, однак повернення до рівнів кінця лютого найближчим часом малоймовірне.

Щотижневий огляд ринку добрив від Barva Invest публікується регулярно, і компанії можуть підписатися на нього, щоб оперативно відстежувати ситуацію на ринку.

Читайте також: Конфлікт на Близькому Сході може сильніше вдарити по ринку добрив, ніж війна Ізраїлю з Іраном 2025 року — Rabobank

Євгенія Ткаченко, Latifundist.com, 2026 р.