ТОП-7 країн імпортерів соняшникової олії з України 2024
Минулого року ситуація на ринку соняшникової олії була «важка, але контрольована»(с). За даними Асоціації «Укроліяпром», її виробництво у 2024 році оцінюється у 6,3-6,4 млн т, було перероблено 14,4 млн т насіння соняшнику. Держмитслужба вказує, що за підсумками минулого року з України було експортовано 6,08 млн т соняшникової олії. Міністерство економіки наголошує, що саме цей продукт переробки став лідером з експорту у 2024 році. Її експортували на суму понад $5,1 млрд.

Але до «жирних» довоєнних показників ще далеко. Аналітики GrainTrade звертають увагу, що у 2024/25 МР (станом на 1 березня) Україна скоротила експорт соняшникової олії порівняно з аналогічним періодом минулого сезону на 24% до 2,4 млн т, що стало найнижчим показником для цього періоду, починаючи з 2016/17 МР.
Партнер Sunstone Brokers Сергій Репецький вважає, що Україна більше не є ключовим гравцем на глобальному ринку соняшникової олії, тоді як ринок олій став гнучкішим і більш залежним від макроекономічних факторів. За його словами, попит на українську соняшникову олію з боку Європи залишається під питанням через конкуренцію з іншими оліями. Схожа ситуація спостерігається і в Китаї. Єдиним стабільним покупцем залишається Індія, яка імпортує 250–300 тис. т на місяць, попри великий спред із соєвою олією. Водночас в цій країні тривають обговорення можливого підвищення імпортного мита на соняшникову олію, що може знизити апетит до закупівель.
Паралельно росіяни всіма шляхами намагаються витіснити нашу олію з традиційних ринків — згаданих Індії та Китаю. У тому числі — через демпінг.
Вікторія Блажко
керівниця відділу редакційного контенту та аналітики
ASAP Agri
«росія зіграла на всіх можливих факторах: агресивна експансія, паралізована українська логістика, жорсткий демпінг — і ось результат. Тепер понад 60% китайського ринку соняшникової олії належить їй. Іншими словами, майже дві третини пляшок на полицях Китаю — з російським штампом».
Чемпіон рентабельності
За прогнозами Мінагро, цього року площі під соняшником зростуть до 5,17 млн га (в 2024 року — 4,893 млн га соняшника). У 2021 під соняшником було 6,5 млн га — Держстат).
Минулого року культура очолила рейтинг найрентабельніших культур. Також, як показала наша минулорічна АгроЕкспедиція, у порівнянні з кукурудзою та соєю він найменше постраждав від посухи. Соняшник — доволі посухостійка та пластична культура, яка здатна використовувати вологу з глибоких горизонтів ґрунту, тому гарно адаптується до кліматичних змін, пояснює керівник відділу розвитку продуктів Lidea Seeds Ukraine Дмитро Нерода.
До того ж селекціонери постійно покращують підходи у виборі гібридів, виходячи із сучасних викликів. В Lidea Seeds Ukraine також спостерігають збільшення посівних площ на Заході та Півночі України, де потенціал врожаю вище, що позитивно впливає на середній врожай соняшнику по країні.
Традиційними регіонами вирощування соняшнику в 2025 році залишаються Схід та Південь України, а також центральні області, де частка культури в сівозміні вже досягла максимуму. Поступово зростають площі під соняшником на Півночі: в Чернігівській, Сумській та Київській областях.
Дмитро Нерода,
керівник відділу розвитку продуктів Lidea Seeds Ukraine
«Внаслідок додаткової премії зріс попит на виробництво високоолеїнового соняшнику. Взагалі від переробників зростає попит на насіння з підвищеним вмістом олії, оскільки це основний показник сировини для перероблення. Тому фермери також при виборі гібридів все більше звертають увагу на цей показник».
За його словами, в останні роки тримається стабільно висхідний попит на гібриди соняшнику для технології Експрес, особливо в Південному та Центральному регіонах України. Для цього сегменту Lidea пропонує гібриди ЕС Цейлон СУ, ЕС Ароматік СУ, новинку 5053Л СУ та інші. Також зростає попит на гібриди з підвищеним вмістом олії, на рівні 50% і вище. До таких гібридів відносяться ЕС Армоніка, ЕС Слава, ЕС Ізіда та інші.
Крім того, нові гібриди для технології Clearfield Plus, такі як ЕС Белфіс, ЕС Оазис КЛП витісняють з ринку старі гібриди Clearfield. В цьому сезоні відчуваємо підвищений інтерес виробників до високоолеїнових гібридів, таких як ЕС Епік, ЕС Емерік КЛП та новинка 5038Н.
Від вибору гібридів перейдемо до ключових імпортерів української соняшникової олії (в список включена ВСЯ олія — як дезодорована, так і дезодорована).
№
Країна
Імпорт в 2024 р., тис. т
Імпорт в 2024 р., тис. т: 858,8Імпорт в 2024 р., $ млн: 711,1Індія покриває майже дві третини внутрішнього попиту на рослинні олії внаслідок імпорту. Соєву та соняшникову олію країна закуповує в Аргентині, Бразилії, росії та Україні. Вперше за останні три сезони лідером серед імпортерів вітчизняної соняшникової олії стала Індія.
За даними GrainTrade, у вересні-лютому 2024/25 МР індійські імпортери придбали 417 тис. т «українського золота», що в п’ять разів перевищує показник аналогічного періоду минулого сезону. Загалом, частка української соняшникової олії на індійському ринку складає 16%.
Минулого року Індія імпортувала 858,8 тис. т української соняшникової олії на $711 млн. Всього олійно-жирової продукції було експортовано на суму $729,7 млн.
Аналітики Sunvin Group India зазначають, що у майбутньому Індія збирається менше покладатися на українську соняшникову олію та більше купувати олії інших походжень. Прогнозується імпорт сирої соняшникової олії в Індію на рівні 3,4 млн т у 2024/25 МР, що нижче, ніж 3,5 млн т у 2023/24 МР. Водночас індійські трейдери не згодні з таким прогнозом і вважають, що імпорт соняшникової олії сягне тих самих 3,4 млн т або навіть 3,9 млн т. Для досягнення цієї мети Індія планує більше купувати російську, аргентинську і, можливо, європейську соняшникову олію, а не українську.
Також Індія планує вдруге за пів року підвищити імпортні мита на рослинні олії, щоб підтримати місцевих фермерів, які зазнали збитків через падіння цін на олійні культури. Очікується, що підвищення мит сприятиме зростанню внутрішніх цін на рослинні олії та олійні культури, водночас може знизити попит і скоротити імпорт пальмової, соєвої та соняшникової олій.
Нагадаємо, у вересні 2024 року Індія вже підвищила базові мита на імпорт сирих та рафінованих рослинних олій до 20%. Внаслідок цього мито на сиру пальмову, соєву та соняшникову олії зросло до 27,5% (з 5,5%), а на рафіновані види — до 35,75%.
Імпорт в 2024 р., тис. т: 686,9Імпорт в 2024 р., $ млн: 586,7У сезоні 2024/2025 років країни Європейського Союзу імпортували близько 1,24 млн тонн соняшникової олії, що дещо менше порівняно з попереднім сезоном (1,51 млн тонн). Понад 90% імпортованої до ЄС соняшникової олії походить з України.
Іспанія історично входить до числа найбільших імпортерів нашої олії. Зокрема, у попередні роки Іспанія займала 3,4% в структурі експорту української соняшникової олії, поступаючись лише Нідерландам та Індії. Цього року вона займає другу позицію рейтингу топ-імпортерів соняшникової олії з показником 686,9 тис. т. на суму $586,7 млн. Всього 2024 року Україна експортувала олійно-жирової продукції в Іспанію на $670,93 млн.
Минулого року в Іспанії вперше зафіксували значну зміну в споживанні рослинних олій. Через суттєве підвищення цін на оливкову олію (6 євро за літр) іспанці переходять на більш бюджетну соняшникову (1,86 євро/л). По оцінках Іспанської асоціації з розливу оливкової олії Anierac, позиції соняшникової олії на місцевому ринку посиляться і в наступні роки.
Імпорт в 2024 р., тис. т: 572,3Імпорт в 2024 р., $ млн: 472,1Особливості вирощування соняшнику в Румунії включають серйозну залежність врожайності від погодних умов та технологій вирощування. У 2024 році через дефіцит опадів спостерігалося значне зниження врожайності соняшнику, що вплинуло на обсяги виробництва та якість насіння. Насіння соняшнику мало нижчий вміст олії — більшість пропозицій становила 41-42%, що разом із найнижчим виробництвом за понад 15 років суттєво вплинуло на переробні заводи
Через посуху в основних регіонах вирощування соняшнику в Румунії — Бузеу, на кордоні з Молдовою та поблизу Болгарії — ситуація була катастрофічною. Уряд країни навіть видав повідомлення про форс-мажорні обставини, що дозволило фермерам розірвати контракти з трейдерами, оскільки вони просто не могли їх виконати — їхні врожаї згоріли.
Середня врожайність соняшнику в Румунії минулого року становила 1,45 т/га. Порівняно з попереднім роком, який також певною мірою постраждав від посухи, врожайність впала на 32,5%. За інформацією аналітиків Argus, у Румунії виробництво насіння соняшника досягло мінімуму за останні 10 років — 1,4 млн т.
Разом з тим, поставки в Румунію треба «ділити на двоє», адже країна виступає не як кінцевий споживач, а переважно як транзитер. Більше того, в Європі румунська олія часто конкурує з нашою.
Та через минулорічну посуху країна відчуває дефіцит сировини, відповідно просіло локальне виробництво олії. Українські експортери розповідають, що минулого року поставили кілька партій української готової продукції в місцеві мережі. Паралельно сьогодні українські експортери постачають на румунські ОЕЗи сиру олію, щоб ті могли хоч якось завантажити переробку. Але загалом Румунія виступала як транзитер, звідки наша олія йшла далі в Європу чи через порт Констанцу в інші країни, зокрема, Індію.
Нідерланди
Докладніше ...
512,2
Імпорт в 2024 р., тис. т: 512,2Імпорт в 2024 р., $ млн: 452,2Нідерланди, як важливий торговий хаб, є ключовим пунктом для реекспорту вітчизняної соняшникової продукції в інші країни ЄС та світу. Постачання соняшникової олії з України до цієї європейської країни залишаються стабільними, не дивлячись на складнощі, пов'язані з війною. Нідерланди продовжують залишатися в топі світових імпортерів української соняшникової олії.
У 2024 році Україна експортувала олійно-жирової продукції в Нідерланди на $518,65 млн. Серед цих обсягів $452,1 млн приходиться на соняшникову олію. Минулого року наша країна відвантажила 512,1 тис. т соняшникової олії в Нідерланди. Серед інших товарів в сегменті: соєва олія, ріпакова олія, шрот соєвий, шрот соняшниковий.
Імпорт в 2024 р., тис. т: 470,1Імпорт в 2024 р., $ млн: 415,4Італія є одним з основних споживачів соняшникової олії в Європі, тому імпорт з України відіграє для неї важливу роль. Ця країна продовжує активно імпортувати нашу соняшникову олію для задоволення внутрішнього попиту та розвитку харчової промисловості. Окрім України, Італія імпортує соняшникову олію з держав Європейського Союзу та Аргентини. Однак українська продукція залишається лідером на італійському ринку завдяки своїй якості та конкурентоспроможності.
Крім того, в Італії досліджують нові способи використання соняшникової олії, наприклад, для зберігання фруктів та овочів, оскільки олеофільні речовини, особливо жирні кислоти, присутні в олії, уповільнюють процес дихання рослин, що допомагає зменшити процеси старіння клітин. У 2024 році Україна експортувала в Італію олійно-жирової продукції на суму $484,12 млн, з цього обсягу левова частка приходиться на соняшникову олію — $415,4 млн (470,1 тис.т).
Імпорт в 2024 р., тис. т: 412,0Імпорт в 2024 р., $ млн: 348,4Вирощування соняшнику в Польщі обмежене кліматичними умовами, і в основному зосереджено в південних регіонах. У споживчому кошику сусідів домінує ріпакова олія, соняшникова займає незначну частку. У 2023 році, в розпал торгового конфлікту з країнами-сусідками, Єврокомісія погодилась заборонити імпорт української соняшникової олії до Польщі. Та бан швидко зняли. Тодішній міністр сільського господарства Роберт Телус на запитання щодо її виключення зі списку продуктів, імпорт яких заборонено, заявив:
«Польща навіть була зацікавлена імпортувати соняшникову олію, тому ми внесли пропозицію, щоб прикордонна країна могла вилучити один із продуктів, який є у списку, якщо є дефіцит».
Він додав, що в Польщі соняшникова олія потрібна для виробництва кормів.
Крім нас, Польща імпортує соняшник та соняшникову олію з інших країн ЄС, таких як Румунія та Болгарія. У 2024 році Польща імпортувала з України олійно-жирової продукції на $894,8 млн. На соняшникову олію з цієї суми приходиться $348,8 млн (411,9 тис. т). Загалом частка української олії в загальному її імпорті поляками склала 32%.
Та ці цифри не мають вводити в оману, уточнюють наші співрозмовники-експортери. Поляки, як і румуни, є переважно транзитерами нашої олії. Зокрема, в сусідній країні можна розмитнити продукцію для її подальшого реекспорту в ЄС. Тож значна частка з цих даних — транзитна олія.
Імпорт в 2024 р., тис. т: 380,4Імпорт в 2024 р., $ млн: 76,1За даними USDA, обсяг виробництва соняшника в Туреччині у 2024 році зменшився до мінімального рівня майже за десятиліття через надзвичайно суху погоду в головному регіоні виробництва (Фракія та Мармурове море). У зв'язку з цим знизився прогноз виробництва соняшника на 300 тис. т порівняно з попереднім прогнозом — до 1,25 млн т, що стане найнижчим показником із 2015/16 МР. Для покриття внутрішніх потреб Туреччині необхідно приблизно 1,4 млн т соняшникової олії на рік, крім того, приблизно такі ж обсяги продукту йдуть із країни на експорт.
Туреччина протягом останніх років була одним з основних покупців соняшникової олії з України. В умовах війни наша держава активно експортує соняшник до Туреччини, що збільшило обсяги виробництва соняшникової олії всередині країни та об'єми імпорту. У відповідь на внутрішній попит та ринкові умови, Туреччина запровадила тарифні квоти на імпорт насіння соняшнику та соняшникової олії. З 1 січня по 30 квітня 2025 року було дозволено безмитно імпортувати 1 млн т насіння соняшнику або еквівалентні 400 тис. т соняшникової олії. У 2024 році Україна експортувала в Туреччину всього олійно-жирової продукції на $439,15 млн, з них $359,4 млн займає соняшникова олія (513,8 тис. т).
2156215721582159216021612162