Тренди-2025: площі під соняшником цьогоріч зростуть до 5,5 млн га, під кукурудзою — до 4,4 млн га. А от соя просяде, — Ольга Молокович
Як відбудеться перерозподіл площ між основними культурами в цьому сезоні? Які фактори вплинуть на уподобання аграріїв? Як змінюються тенденції в агро? Які культури дадуть більшу рентабельність і чому? Про це розповіла керівниця відділу маркетингу MAS Seeds Україна Ольга Молокович на аграрній конференції Re:farm 2025.
Які культури найприбутковіші?
Ольга Молокович розповіла, що компанія MAS Seeds Україна провела дослідження у господарствах західних областей України, аби визначити ефективність вирощування гібридів основних культур в цьому сезоні. При цьому застосовували помірно-ефективну технологію вирощування.
В ТОП-3 найприбутковіших культур ввійшли соняшник, озимий ріпак та кукурудза. Цьому сприяли високі ціни на зерно, які склалися на ринку, завдяки роботі «зернового коридору».
З цих трьох культур абсолютним лідером з показником 106% рентабельності став соняшник. Він забезпечив аграріям чистого прибутку майже 40 тис. грн/га.
![]()
Ольга Молокович
PhD, керівник відділу маркетингу
MAS Seeds Україна
«Ключовим фактором вигідності стала доплата за високий вміст олії, яка нині складає 350 грн за кожний тонно/відсоток. За високоолеїновий соняшник премія сягала рекордних 5 тис. грн/т».
Що посіють українські аграрії в сезоні 2025?
Аграрії коригують плани посівів залежно від ринкової кон'юнктури і змін клімату. Тож, за прогнозами MAS Seeds Україна, цього року площі під соняшником зростуть до 5,5 млн га (під урожай 2024 року аграрії засіяли 4,893 млн га соняшника, або на 6,3% менше, ніж у 2023 р. У 2021 під соняшником було 6,5 млн га — Держстат).
Кукурудза також повертає собі прихильність сільгоспвиробників. Починаючи з початку війни її площі скоротилися з 5,5 млн га у 2021 році до 3,9 млн га у 2024 році. Цього року фахівці прогнозують до 4,4 млн га під кукурудзою.
Частково цьому сприятиме і недосів озимих культур восени через посушливу погоду.
Через недостачу вологи восени 2024 приблизно на 100 тис. гаі скоротилися площі і під озимим ріпаком. Але в цьому році, за сприятливих погодних умов, площі під ним можуть зрости до 1,2 млн га, вважають у MAS Seeds Україна.
Натомість соя, яка до цього часу була фаворитом в українських фермерів, завдяки своїй прибутковості і виробництво якої сягнуло в минулому році історичного максимуму в 6 млн т, поступиться місцем соняшнику і кукурудзі. Після минулорічних 2,6 млн га цього року площі скорочуються до позаминулорічних 1,8 млн га.
Раніше перший заступник міністра сільського господарства Тарас Висоцький також відзначав, що в Україні перевиробництво сої і це відобразиться на трендах посівної 2024-2025 рр.
«Ми бачимо, що ціни на кукурудзу тримаються високо, а соєві боби падають, тому що у нас перевиробництво сої. Кукурудза може додати 0,5 млн га в 2025 році, а соя може втратити 0,5 млн га», — сказав Висоцький в інтерв'ю Reuters.
Гібридний ринок
Прагнучи отримати передбачувано хороший врожай, українські фермери дуже прискіпливо ставляться до посівного матеріалу. Через це може навіть спостерігатися незначне підвищення цін на високопродуктивні гібриди. На сьогоднішній день середня ціна мішка насіння соняшнику 130 євро.
![]()
Ольга Молокович
PhD, керівник відділу маркетингу
MAS Seeds Україна
«Важливий нюанс — переробники доплачують за високий вміст олії від 48% на рівні 350 грн за кожний 1 %/т. А премія для виробників високоолеїнового соняшнику складає рекордні 5000 грн за тонну».
Середня ціна мішка насіння кукурудзи — 99 євро. Причому попит на дешеве насіння —білі мішки — знижується (минулого року цей сегмент складав 15-20% ринку). Існує тенденція і до зміщення фокусу з кукурудзи на зерно до силосної.
«Силосна кукурудза займає 5% від усіх площ і демонструє зростання. Також в зв'язку з розвитком переробки всередині країни зростає сегмент кукурудзи на крупу, ваксі та біогаз», — каже Ольга Молокович.
Тренди-2025
- Перевиробництво у 2023 році, розпродаж стоків.
- Дефіцит деякого насіння виробництва 2024 року.
- Зниження частки імпортного насіння через переорієнтацію на локальне виробництво.
- Зниження ціни на соняшник через збільшення площі, а отже і врожаю.
- Незначне зростання вартості насіння соняшнику за рахунок перерозподілу сегментів на користь технологічних, оскільки премії стимулюють виробників.
- Через критичну нестачу вологи очікується рання посівна і зменшення норми висіву.
- Кукурудза повертається у сівозміну завдяки роботі портів і високій ціні на зерно.
- Кукурудза втримає актуальну ціну (більше 200$ за тонну) і буде прибутковою другий рік поспіль.
Віолетта Громова, Latifundist.com