Відновили виробництво сільгосптехніки за 4 місяці на другому кінці країни. Репортаж з нового заводу Egritech

Олег Авер’янов, засновник та СЕО Egritech і новий бункер-перевантажувач, сертифікований для ринку Європи
Джерело фото: Egritech

З серпня 2022 року український виробник техніки Egritech розділив виробництво і тепер протипожежну техніку виробляє у Прилуках, а сільськогосподарську — у Львові. Ще до повномасштабного вторгнення компанія планувала змінити бізнес-модель, розділивши виробництво на два заводи, та активні бойові дії на Чернігівщині тільки прискорили цей процес. У березні Egritech довелося поспіхом вантажити обладнання у вагони і відправляти на Західну Україну.

Що довелося пережити підприємству, як шукали і як облаштовувалися на новому майданчику, а також про нового «європейця» у портфоліо, на якого поклали око і українські аграрії. Ми відвідали завод Egritech у Львові.

Їхали у невідомість

На початку березня 2022, коли російські війська стояли в 10 км від Прилук і в районі точилися активні бойові дії, керівництво Egritech шукало варіанти, як зберегти своє підприємство.

Олег Авер’янов

засновник та СЕО Egritech

«Ми розуміли, що російське військо може дійти до нас. А що таке окупація? Це повністю знищене і розграбоване підприємство. Працювати з окупаційною владою ми принципово не будемо. Тож єдиний вихід був перенести частину виробництва у більш безпечне місце. Мені, як власнику підприємства, це рішення далося дуже важко».

Директор «ТД «Егрітек» Геннадій Калугін згадує, що тоді він мав непросту розмову із засновником.

Геннадій Калугін

директор «ТД «Егрітек»

«У мене Олег В’ячеславович запитав: «Будемо виїжджати?». Бо це ж не комп’ютер закрити і винести. Це величезне виробництво з технологічним обладнання, яке потрібно демонтувати, а потім змонтувати на новому місці. Це колосальний об’єм робіт. Я порадився зі своєю командою і ми вирішили, що нам це під силу».

У березні 2022 р. Геннадій Калугін мав непросту розмову з засновником підприємства

СЕО Egritech Олег Авер’янов про релокацію виробництва у Львів, відкриття офісу у Польщі та нову техніку для розмінування
Читати також

На підприємстві вирішили скористатися державною програмою з релокації, завдяки якій військово-цивільні адміністрації допомагають бізнесу підібрати виробничі майданчики. Задум був таким: розділити обладнання так, що якщо Прилуцький район буде окуповано, то можна буде оперативно розвернути виробництво пожежної техніки на Заході.

Отож, поки у цехах йшов демонтаж обладнання, Олег Авер’янов їздив по Західній Україні у пошуках нового виробничого майданчика. Перші 4 вагони з обладнанням поїхали з невизначеним кінцевим пунктом призначення. Потім ще чотири. І нарешті довгоочікуване повідомлення від засновника: «Їдемо у Львів на технологічний майданчик колишнього транспортного підприємства». Всього туди перевезли 28 вагонів з обладнанням.

Як за 4 місяці запустити виробництво

4 травня на територію заїхав автобус з бригадою із «Пожмашини», яка налічувала 25 чоловік. Почався процес прибирання (бо виробничі потужності були в жахливому стані) та монтажу, який зайняв всього 2,5 місяці.

Геннадій Калугін

директор «ТД «Егрітек»

 «Працювали вахтовим методом: три неділі працювала одна бригада, ще три — інша бригада. Два дні вихідний, і знову в бій. На адреналіні працювали. Якби хтось мені сьогодні сказав, що можна змонтувати обладнання за 2,5 місяці, я б не повірив. Мені здається, що якби ми зараз релоковувалися, ми б так не спрацювали».

На монтаж обладнання пішло всього 2,5 місяці

Далі потрібно було провести пуско-налагоджувальні роботи і паралельно набрати новий штат робітників.

Геннадій Калугін зараз з посмішкою згадує, що співбесіди доводилося проводити на вулиці біля адміністративної будівлі. Хоча нині в офісі, в якому ми з ним і розмовляємо, проведено ремонт і стоять нові меблі, але влітку 2022 в приміщенні більш-менш підходящою для роботи була тільки одна кімната, в якій тулився увесь топменеджмент і конструкторський відділ. Його, до речі, теж створили з нуля. Зараз розробкою та вдосконаленням існуючих моделей техніки займаються 15 чоловік.

В конструкторському відділі працює 15 чоловік

Велику частину робітників заводу складають переселенці.

Олег Авер'янов

засновник та СЕО Egritech

«Саме для цього виробничого майданчику ми набрали новий штат, який на 70% складається з переселенців. Ми пишаємося тим, що можемо підтримати людей, яким довелося залишити свої будинки, і що даємо можливість працювати їм саме в Україні. Сьогодні у Львові штат налічує 250 чоловік. Всі вони працевлаштовані офіційно. У нас фонд заробітної плати кожного місяця складає 5 млн грн».

Але людей не вистачає, говорить Геннадій Калугін. Для повного укомплектування штату потрібно ще 30 чоловік. «Зварювальників?», запитую, бо такі спеціалісти на машинобудівному виробництві зараз на вагу золота. Як виявилося, слюсарів.

Геннадій Калугін

директор «ТД «Егрітек»

 «Грамотних слюсарів. Всі ж думають, що слюсар та різноробочий — це тотожні поняття. А насправді, слюсар — це та людина, яка повинна вміти читати креслення і по ньому збирати всі деталі до зварювання. В країні зараз проблема з такими спеціалістами».

З викликом впоралися

Йдемо на виробництво. Його компанія запустила 1 серпня 2022. Тобто на релокацію пішло всього 4 місяці. Перед нами майданчик, на 13 тис. кв.м якого відбуваються всі етапи виробництва техніки: від порізки металу і зварювання до фарбування і монтажу вже кінцевого продукту. Тут же знаходиться і склад готової продукції.

Геннадій Калугін відразу показує гордість виробництва — роботизований зварювальний комплекс. Якщо свого часу у Прилуках на його установку у виробника пішло 6 місяців, то команда «Пожмашини» у Львові впоралася самостійно за 2 тижні. Перевагою цього комплексу є те, що він забезпечує швидкість накладання та рівномірність зварювального шва. Використовують робота тільки для серійного виробництва. Для одиничних замовлень тут є зварювальний стіл.

Але найбільше Геннадій Калугін хвилювався за установку дробоструминної камери. Своїми силами (не без допомоги відео) її встановили за 3 тижні, тоді як поляки у Прилуках монтували і запускали її більше місяця. Це обладнання без перебільшення є найважливішим на ділянці обробки сортового прокату, адже допомагає очистити метал від іржі і таким чином підвищити якість деталей. Також до камери заганяють виріб перед фарбуванням, щоб очистити зварювальні шви і зробити поверхню стійкою до корозії. В планах установка на заводі ще однієї такої камери. 

Дробоструминна машина, яку перевезли у Львів

Ще одна ділянка, на якій теж довелося повозитися — 18-метрова малярна камера. Її демонтували та збирали по відео. Зараз поряд з нею завершують оснащення ще однієї камери, теж на 18 м. А от третя буде більшою — 30 м.

На заводі намагаються по максимуму брати комплектуючі українських виробників — хочуть таким чином підтримати їх у непростий час. Однак через повномасштабне вторгнення багато виробників втрачено.

Геннадій Калугін

директор «ТД «Егрітек»

«Мелітополь свого часу був центром гідравліки. Ми всю гідравліку брали тільки звідти. Зараз, кажуть, що орки половину обладнання з заводу вивезли. Ми то повернемося у Мелітополь, сумнівів немає. Але коли там відновиться знову виробництво? Тому зараз змушені брати дорогу гідравліку з Європи. Є також запчастини, які в Україні не виробляють. Це, наприклад, спіралі і редуктора. Перші беремо у Туреччині або Італії. Другі — в Польщі. А так намагаємося все купувати українське».

Велику частину комплектуючих роблять самі. Зокрема, самі навчилися роботи вивантажувальні шнеки і кожух розподільного шнека бункера. А ще виграли грант від Львівської ВЦА і закупили балансир, тож тепер шнеки та кардан можуть самі відбалансовувати (раніше доводилося це робити у Дніпрі). Після Перемоги планують встановити обладнання, яке дозволить самостійно виробляти спіралі та редуктора. Хочуть максимально відійти від іноземних комплектуючих.

Завойовувати ринок Європи є чим

В цьому році планують вийти на виробництво 150 одиниць сільгосптехніки в рік. Це десь по 15 одиниць в місяць.

З початку виробництва у Львові компанія вже реалізувала біля 60 одиниць, з яких 15 бункерів-накопичувачів — у Європу. З Європою у Egritech давні стосунки. Ще повномасштабного вторгнення свою техніку вона експортувала у Молдову, Румунію, Чехію, Естонію та інші країни. Зараз же цей напрямок тільки посилився. Компанія відкрила свій офіс у Польщі і презентувала спеціально для європейського ринку новий бункер-перевантажувач.


Олег Авер'янов

засновник та СЕО Egritech

«Щоб хеджувати свої ризики, ми зараз активно розвиваємо свою роботу на ринку ЄС. Зокрема, наш новий бункер-перевантажувач пройшов зовнішні незалежні випробування на відповідність Європейському технічному регламенту і отримав сертифікат затвердженого типу».

Сертифікований для європейського ринку бункер-перевантажувач

Що це означає? Що тепер офіційно український бункер-перевантажувач може працювати на європейських полях. За словами директора, поляки чекали на цей сертифікат. Вже є до десятка польських дилерів, які хочуть взяти новинку на реалізацію.

Європеєць з українським корінням

Саме над виробництвом цього «європейця», як ласкаво називає бункер-перевантажувач головний конструктор Egritech Роман Харгелія, і кипіла робота в цехах. Нова модель значно відрізняється від попередніх.

Нова модель бункера-перевантажувача менш трудомістка у виробництві

По-перше, ширина бункера зменшена згідно норм Євросоюзу — до 2,5 м (замість 3,25 м). Тобто тепер бункером можна пересуватися по дорогам загального призначення без супроводу.

По-друге, бункер отримав нову шиберну систему, яка дозволяє прискорити вивантаження зерна, та нову гальмівну систему.

Роман Харгелія

головний конструктор Egritech

«Тракторист, під'їжджаючи до машини, на яку збирається вивантажувати зерно, може на ходу змінювати нахил вивантажувальної системи. Щодо гальмівної системи, то вона аналогічна тій, яка встановлена на вантажівках. Є автоматичний регулятор гальм, який оптимально розподіляє гальмівні зусилля в залежності від завантаженості бункера. Задня вісь в базовій версії самопідрулоюча, що полегшує подолання поворотів з меншим радіусом. Тобто бункер більш маневровий».

Ширина бункера зменшена згідно норм Євросоюзу — до 2,5 м (замість 3,25 м)

Серед інших переваг бункера:

  • Карданна передача має проміжну опору, що дозволяє транспортувати з великими кутами нахилу без від’єднання від трактора.
  • Вагова система більш простіша, компактна у порівнянні з серійними (сертифікована в ЄС).
  • Технологічно більш простіший у виготовленні, бо потребує удвічі менше зварювальних швів.

За словами головного конструктора, під час роботи на бункером намагалися взяти кращі зразки європейських виробників аналогічної техніки. В результаті прийшли до моделі, яка менш трудомістка у виробництві.

Роман Харгелія

головний конструктор Egritech

«Нещодавно начальник виробництва повідомив, що збирання бункера бригада у неповному складі зробила за 8 годин. Що я відчув у такий момент? Задоволення! Саме такою і була наша задумка».

Бункер отримав нову шиберну систему

У серпні у Польщу буде відвантажено перші 20 бункерів-перевантажувачів.

А для України?

Новий бункер буде користуватися попитом і в Україні, каже Роман Харгелія. Адже тепер його не потрібно ставити на трали і брати дозвіл на перевезення по дорогам загального призначення. Бункер вже пройшов випробування і в українських господарствах.

Роман Харгелія

головний конструктор Egritech

 «Ми чіпляли його до John Deere, навантажували доверху і вивантажували. Отримали позитивні відгуки. Він вужчий. Ми, наприклад, завантажили його в одному ангарі, а вивантажували в іншому. Так от в інший ангар він заїжджав заднім ходом. Широким бункером це було би вкрай складно зробити. Плюс він зручний для їзди по нерівній дорозі, полю, адже тут підвіска має сайлентблоки, мало листові ресори. Тому він стійкий, не розгойдує тягач трактора. Трактористу комфортно їхати, що пустим, що повним.

Новий бункер зацікавив і українських аграріїв

Руслан Івчек, провідний конструктор, звертає нашу увагу і на інші ізюминки бункера:

  • крила з нахилом, щоб на них не залишалося зерно після завантаження (в Євросоюзі не вітається розсипане зерно на дорозі);
  • додаткове освітлення задньої частини;
  • відеокамери у кузові та огляд позаду.

А ще відразу заклали можливість модифікації бункера. Зараз у виробництві дві моделі: з вантажністю на 25 т і 22 т.

Роман Харгелія та Руслан Івчек

Рухатися є куди

У Геннадія Калугіна купа планів на розширення виробництва і купівлю нового обладнання. Видно, що директор горить своєю справою. Звісно, поки на втілення всіх мрій не вистачає коштів. Виручають гранти від Львівської ВЦА. 

Загалом у компанії склалися теплі і дружні стосунки з львівською владою. ВЦА допомогла з житлом для робітників ще на початку релокації. Зараз надає безкоштовне житло для частини робітників у селищі за  35 км від Львова. Інформує про проведення нових грантів, які будуть цікаві компанії. Зокрема, зараз компанія бере участь у двох великих грантах (на €200 тис. і 8 млн грн) і в одному меншому на 500 тис. грн (закупівля обладнання).

Продовжується ремонт офісного приміщення та прилеглої до виробництва території. 

Офісне приміщення Egritech

Робота на Перемогу

Поки в Україні продажі сільгосптехніки просіли. «Але ринок сільгосптехніки в Україні після Перемоги буде», — каже Геннадій Калугін. Потреба буде у вантажних автомобілях для перевезення зерна, які доведеться ставити на нові шасі — не КАМАЗ і МАЗ як раніше, а на МАN, SITRAK, Ford тощо. І компанія готується до цього.

А ще планують для європейського і українського ринку розвивати виробництво гноєрозкидачів, зернопакувальних та розпакувальних машин. Щодо останніх, то мають надію, що до кінця грудня вже цього року такі моделі з’являться у портфелі.

Також зараз налагоджують виробництво комбайнів для розмінування полів. Це буде спільне виробництво разом з датською компанією HYDREMA.

Крім того, мабуть, всі чули про нову модель піротехнічної машини важкого типу, яку нещодавно презентували ДСНС. Так от її розробило конструкторське бюро Egritech. Машина має повністю броньовану кабіну та кузов і дозволяє рятівникам оперативно ліквідовувати вибухонебезпечні предмети великого калібру. Планується серійне виробництво таких машин.

Паралельно компанія презентує себе в Європі. В середині серпня з новим бункером-перевантажувачем приймала участь у виставці Agrokomplex 2023 у Словаччині. У вересні її можна буде побачити на Agro Show 2023 у Польщі, а в листопаді — в Ганновері на Agritechnica.

Загалом поїздка на Egritech показала, що життя після релокації триває. Головне — взяти правильний вектор.

Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus