Ma'Rijany Hemp Company збирає перший урожай технічних конопель. Яку спецтехніку пригнали з Європи та коли запустять новий переробний завод

Засновник Ma'Rijany Hemp Company Андрій Микитів та головний редактор Latifundist.com Костянтин Ткаченко
Джерело фото: Latifundist.com

«Нам вже можна екскурсійне бюро відкривати. Кожен день по декілька аграріїв приїжджають дивитися, як сіяти коноплі та чим їх збирати. У нас тут зібрана техніка практично для всього виробничого циклу — від косарок до комбайнів, які складають вже готову тресту», розповідає директор «Ма'Рижани Агро» Віктор Луцюк.

Ми на Житомирщині, де Ma'Rijany Hemp Company відроджує виробництво та переробку технічних конопель. Зараз компанія будує першу чергу заводу з первинної переробки конопляної трести на довге, коротке волокно та кострицю. І збирає свій перший врожай технічних конопель.

Чому скосити коноплі на волокно — це тільки 20% успіху? Чи дійсно це не примхлива у вирощуванні культура? Наскільки новий закон полегшив агровиробникам роботу з технічними коноплями та чи встигне компанія запустити до кінця року свій завод? Про це все розповідаємо у репортажі.

Жнива технічних конопель: яка потрібна спецтехніка?

— Аромат на полі специфічний. Вже звикли до нього?

—  Трохи звик.

— Зернові простіше збирати?

— Коли на зернових працюєш, то головне для тебе зерно. А тут мусиш думати за стебло. Швидкість плюс-мінус однакова, але зверніть увагу, який тут захват — 2,5 м. Плюс навантаження на косу і двигун велике. На зернових ми молотимо сухе стебло, а тут зелене, висотою більше 3 м. 

Цю розмову з механізатором Богданом ми записуємо у кабіні комбайна Hyler Sativa FL20, спеціально розробленого для збирання технічних конопель та льону. На ньому ще навіть фарба не висохла, компанія Hyler тільки перший рік здійснює продаж цих агрегатів. Всього у світі їх до півсотні, з яких два — в Україні у Ma'Rijany Hemp Company, а решта — у Західній Європі.

Як пояснює механізатор, звичайні зернові комбайни для скошування конопель на волокно не підходять, бо розраховані на сухе стебло. А у коноплі стебло зелене, довге і міцне. При скошуванні комбайн розрізає його на дві частини, довжиною по 80-100 см.

Скосили. А далі?

Андрій Микитів

засновник

Ma'Rijany Hemp Company

«Бачите, стебло після скошування укладається паралельними доріжками. Це дуже важливий момент, який дозволяє потім закіпувати сировину так, щоб її можна було автоматично подати на переробну лінію, яка працює по аналогії переробки стебел льону».

Скошені коноплі залишаються на полі вилежуватися приблизно 4-6 тижнів. Під дією тепла і вологи верхній пектиновий шар почне згнивати, лігнінові зв’язки, якими склеєні волокна, слабшатимуть — так проходить процес мацерації. Про нього нам детально розповідає комерційний директор Ma'Rijany Hemp Company Ігор Дідок.

Ігор Дідок

комерційний директор

Ma'Rijany Hemp Company

«Мацерація необхідна для того, щоб ми змогли вилучити зі стебла текстильне волокно. Те, що ми знаходимося на Житомирщині, дає нам великий плюс. Незважаючи на високу температуру вдень, ночі тут прохолодні, випадає роса. В кінці серпня і на початку вересня є тумани. Тобто вологи і тепла достатньо, щоб пройти процес мацерації якісно і отримати гарне текстильне волокно».

Щоб мацерація відбувалася рівномірно, стебла з певною періодичністю перевертають. Роблять це за допомогою спеціальних перевертачів. Процес мацерації контролюють агрономи і вони ж дають відмашку, що сировину можна кіпувати та відвозити у склади на зберігання. 

Кіпи також мають специфічний формат — кожен шар обв’язується шпагатом, щоб процес обдирання конопель був якомога якіснішим. Сировину кіпують, привозять на склад і починають переробляти. 


Ігор Дідок

комерційний директор

Ma'Rijany Hemp Company

«Причому треба розуміти, що конопляні волокна можуть відрізнятися по якості, оскільки конопляна треста (солома) має різні параметри. Наша задача сформувати партії однотипної якості, щоб текстильні компанії змогли виготовити однорідний продукт. Тому, здавалося б, простий процес виглядає складно».

До речі, на відміну від зимової мацерації, така дозволяє вже восени готувати поле до наступного посіву. А це важливо, і ось чому.

Технічні коноплі не примхливі у вирощуванні? Ви це серйозно?

Поширена думка, що технічні коноплі непримхливі у вирощуванні — посіяв і забув.

Віктор Луцюк

директор

«Ма'Рижани Агро»

«Всі культури по-своєму примхливі, але перший рік роботи показав, що ставитись до них як до вирощування бурʼяну не можна. Вони потребують специфічної техніки, захисту, вимоги до посіву та обробки ґрунту. Техніка ще неосвоєна нами. Косити, перевертати, мацерувати на полі. Але не настільки примхлива культура, щоб не впоратися».

Під технічними коноплями у «Ма'Рижани Агро» на Житомирщині 660 га. Нещодавно збільшили земельний банк ще на 1120 га в районі Рижан, де на базі Володарсько-Волинського льонозаводу будують власний завод з переробки технічних конопель.

Як розповідає Віктор Луцюк, головне при вирощуванні технічних конопель — провести правильний ґрунтообробіток перед посівом. На орендованих полях проводилася раніше тільки дисковка, тому підприємству довелося перед посівом орати ґрунт на глибину 20-25 см. Оранка дала як плюси — пішла непотрібна волога, так і мінуси — перевернула пласт насіння бур’яну та піску, в результаті чого на поверхні утворився малородючий шар ґрунту.

Зараз підприємство проводить аналіз ґрунтів на всіх полях, які взяло в оренду. Готується до посівної: поля культивують та вирівнювнюють. Важливо вирівняти поле як під посів буряків, адже глибина залягання насінини не більше 3 см. Кожен зайвий сантиметр — це 10%, а то і більше врожаю. 

Окрім того, рослини потребують багато NPK. Але треба контролювати норми внесення добрив, щоб рослини не виросли до 4 м. Ідеальна висота — 2,2-2,5 м. Коноплі повинні мати приблизно однакову висоту, тоді їх легше косити і кіпувати.

Технічні коноплі, Житомирщина, поля «Ма'Рижани Агро»

Не менш важливою при вирощуванні технічних конопель є волога.


Віктор Луцюк

директор

«Ма'Рижани Агро»

«Чого ми тут? Через вологу. Технічні коноплі потребують багато вологи. Сьогодні туди, ближче до Лісостепу, взагалі важко буде регулювати це. Невелика засуха — все, рослини не витримають».

Сортів потрібно більше

Цього року «Ма'Рижани Агро» сіяла сорт Софія, виведений селекціонерами Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН. Його компанія пробує вирощувати і на волокно, і на насіння (40 га відвели). Для збирання насіння очікують новенького комбайна з Нідерландів.

Обмежуватися тільки цим сортом не планують. Як пояснює Віктор Луцюк, вихід волокна у сортів, які позиціонують себе насіннєво-волокнистими, складає 32-35% з 1 кг сухої трести. Але є сорти, які можуть давати і 45% волокна.


Віктор Луцюк

директор

«Ма'Рижани Агро»

«Кожен відсоток — це десятки тонн готової продукції. Через це ми підбираємо сорти, які готові до цих ґрунтів. Бо є більш південніші сорти, у яких період вегетації складає до 95 днів. Це означає, що сіяти треба пізно. Ми в цьому році теж пізно сіяли. Вчора фермер приїжджав, казав, що посіяв на місяць раніше, але це йому нічого не дало, бо врожай потрапив під зливу і град. Втрати великі. Тобто ще потрібно попасти у вікно, а на таких ґрунтах це важко».

Андрій Микитів говорить, що за рік вирощування технічних конопель зробили для себе висновок — сортів повинно бути більше. За кордоном використовують більше десяти сортів, щоб розвести час їхнього достигання і зменшити потребу в одночасному збиранні великого масиву сировини.

Андрій Микитів

засновник

Ma'Rijany Hemp Company

«Це операційно складніше, більше агротехніки потрібно. Тому сорти з різним вегетативним періодом значно полегшать задачу фермера».

Технічні коноплі на полях «Ма'Рижани Агро», Житомирська область

 

Зацікавленість фермерів у вирощуванні технічних конопель

На момент старту бізнес-проекту Ma'Rijany Hemp Company власники розраховували, що 50-60% сировини на завод буде надходити від агровиробників. Від плану не відмовляються, але розуміють, що спочатку самі мають пройти повний цикл — від посіву до переробки.

Андрій Микитів

засновник

Ma'Rijany Hemp Company

«Інтерес збільшився. Аграрії вже зрозуміли, що цьому проекту бути, адже є реальне підприємство, яке буде переробляти сировину».

Над чим треба попрацювати компанії? По-перше, збільшити кількість сортів технічної коноплі. І це питання вже вирішується разом з селекціонерами інституту. По-друге, навчити аграріїв правильно готувати ґрунт до посівної та користуватися агротехнологією. А тут є нюанс. Якщо взимку провести таке навчання, то аграрію доведеться навесні швидко готувати ґрунт і він може не вписатися у вікно можливостей у разі ранньої весни.

Плануємо стати найбільшим переробником технічних конопель у Східній і Центральній Європі. Історія Ma'Rijany Hemp Company
Читати також

По-третє, запропонувати аграріям певну фінансову модель співпраці. Ігор Дідок говорить, що попередньо її підготують на кінець жовтня, адже для її напрацювання треба було самим пройти весь виробничий цикл. І четверте — виробити критерії щодо якості сировини. Це питання компанія планує вирішити вже наступного року.

Команда Ma'Rijany Hemp Company та головред Latifundist.com Костянтин Ткаченко

Які є перестороги у аграріїв? Те, що у них, по суті, один покупець. Якщо зернові не вийшло збути одному покупцю, то на них швидко знайдеться другий. А ось ринок технічних конопель тільки розвивається в Україні. Та й щоб зайти у цей бізнес треба зібрати купу документів.

Та й за словами Віктора Луцюка, для вирощування конопель потрібні професійні агрономи. Директора агропідприємств теж повинні мати аграрну освіту. На жаль, не всі її мають та й багато спеціалістів сьогодні у війську.

Переробка технічних конопель

На запитання, яку тепер частину сировини планують отримувати через агровиробників, коли спробували самі її вирощувати, Андрій Микитів говорить, що все залежить від урожайності. Згідно світового стандарту, врожайність у сухій масі повинна складати 7-7,5 т/га. Але щоб цього досягти, треба тривалий час розвивати експертизу та мати відповідні сорти. Цього року розраховують отримати не менше 4 т/га сухого стебла.

Андрій Микитів

засновник

Ma'Rijany Hemp Company

«Не все йде так гладко, як нам би хотілося, але ми просуваємося. Я думаю, будемо мати непоганий результат у цьому році для того, щоб у наступному продовжувати покращуватися. Для нас це перший сезон, відповідно, є речі, яких ми не знали. Є природні фактори, які, як і в будь-якому сегменті агровиробництва, впливають на результат. Однак ви бачите, ми вже в процесі збирання, все-таки результат є».

Жнива технічних конопель в «Ма'Рижани Агро»

На заводі, де будуть переробляти конопляну тресту на довге волокно, наразі тривають будівельні роботи. Через місяць планують почати монтаж основного виробничого обладнання, а вже орієнтовно у листопаді запуститися. Якщо все піде по плану, то в рік тут вироблятимуть щонайменше 3-5 тис. т волокон. Похідними матеріалами будуть коротке волокно, костриця, яку можна використовувати у будівництві, пил, з якого можна виготовляти пелети для домашніх тварин тощо.

Не відмовляється компанія і від плану побудувати індустріальний парк на Житомирщині. У серпні індустріальний парк «Ма'Рижани» офіційно внесено в реєстр. На цьому майданчику планують розвивати супутні бізнеси, зокрема, виробництво нетканих та будівельних матеріалів.  

Костянтин Ткаченко, Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus