Cygnet Agrocompany: Одна із переваг зберігання зерна та силосу в полімерних рукавах — відсутність заморожених коштів
Готуй сани влітку. Посівна тільки почалася, але про зберігання майбутнього врожаю потрібно думати вже зараз. Альтернативою складському та елеваторному зберіганню є пакування у зернові рукави. Причому у них можна зберігати як зерно, так і практично усі види кормів на силос для тваринництва. Досвідом зберігання силосу та кукурудзи з нами поділилася компанія Cygnet, яка працює з рукавами з 2012 року. З якою вологістю закладати зерно, щоб воно не втратило якісні характеристики і чому олійні культури більше травмуються при такому зберіганні? Що ефективніше: рукав чи силосна яма? У яку суму обійдеться зберігання в полімерних рукавах?
Почнемо із зерна.
Як на елеваторі встигнути за валом нового врожаю?
Все просто. Те зерно, яке не можна завантажити у силоси через їх переповненість, пакувати у полімерні рукави. А потім, в залежності від інтенсивності відвантаження зерна з елеватора, звільняти рукави і пересипати зерно у силос.
«Зерно із рукавів ми починаємо вибирати, як тільки з’являється вільне місце в силосах. Можемо, наприклад, закласти рукава в середині листопада, а вже в кінці листопада вибирати. Чому так швидко? Бо у нас маршрутний елеватор на 60 тис. т (під кукурудзою 40 тис. т в чотирьох десятитисячниках). За 48 годин ми вантажимо 50 вагонів. Один маршрут — це 3,5 тис. т кукурудзи. За місяць ми вантажимо 7 маршрутів, а отже звільняється 2,5 силоси», — коментує начальник елеватора «Сігнет-Центр» у с. Андрушки Сергій Гуцулюк.
Навіщо всі ці маніпуляції із зерном? Краще, коли силос завжди заповнений, в такому разі зерно, коли падає з висоти при завантаженні у зерновоз, менше травмується.
Як підготувати територію і зерно до закладання?
У зернові рукави компанія закладає кукурудзу, оскільки це основна культура, яка надходить на елеватор. За словами Сергія Гуцулюка, в рукавах можна зберігати всі зернові, але олійні — соняшник та сою — потрібно досить обережно закладати, щоб знизити ризики битого зерна.
В Cygnet в рукави закладають від 30 тис. т до 180 тис. т кукурудзи. Зокрема, найбільший об’єм на елеваторі у с. Андрушки закладали у 2021 році — 108 тис. т у 501 рукав. А найменший об’єм у минулому році, бо був неврожай — 23 тис. т у 108 рукавів.
У якості майданчика для закладання рукавів вибирають найближче від елеватора поле після свіжозібраного врожаю (мінімальне плече 5-7 км). Ділянку дискують (забирають стерню) та вирівнюють, щоб не було борозен. Щодо стерні, то її обов’язково потрібно прибрати з поля, бо вона є пожежонебезпечною.
Рукави закладають на відстані один від одного близько 1,5 м. Найкраще рукав розмістити вздовж нахилу — це забезпечить природний «дренаж». Тоді під час дощу чи танення снігу він не буде лежати у воді.
Зерно при закладанні має бути сухе і чисте: вологість — 14,5%, а смітна домішка — 2,0%.
«Зерно кукурудзи сушимо і відправляємо в силос на 24 години, щоб воно вистигло. Потім вантажимо на перевантажувачі і веземо на поле для закладки у полімерні рукави. Якщо дотримуватися цього правила, то зерно нормально зберігається і не псується. Але чим вища вологість зерна і температура зовнішнього середовища при закладці у рукав — тим буде коротший термін зберігання зерна», — говорить Сергій Гуцулюк.
Як боротися із розгерметизацією рукавів?
Мінусом такого зберігання Сергій Гуцулюк називає вразливість плівки до механічних пошкоджень. Хоча плівка і міцна (товщина від 200 до 250 мкм), але все ж не метал — є ризик розгерметизації через гризунів та птахів. Але, як зізнається Сергій, на елеваторі «Сігнет-Центр» з такою проблемою ще не зіштовхувалися, бо довго не тримають зерно в рукавах.
«Як показує практика, на полях немає такої кількості гризунів, які б могли сильно пошкодити рукави. Та й пошкодити рукав миша може тільки в місцях завантаження, де він недостатньо щільно завантажений і має складки. Це місце можна обробити родентицидами. А взагалі ми консультувалися з цього питання у спеціалістів, то при тривалому зберіганні вони рекомендують ставити між рукавами (по всій площі) мишоловки. Тоді гризуни будуть бігти на приманку», — зауважує Сергій Гуцулюк.
Чому зерно може травмуватися?
Для якісного зберігання зерна у рукавах потрібна спеціальна техніка, а саме машини для зернопакування та розпакування. Cygnet для двох своїх елеваторів придбав три комплекти таких машин в компанії «Завод Кобзаренка». На елеваторі в Андрушках обходяться одним комплектом. Та коли потрібно швидко вивантажити зерно із рукавів в зерновози, у нагоді стає другий комплект.
Принцип роботи пакувальних машин простий: зерно засипають у завантажувальний бункер, звідки шнековим конвеєром воно транспортується в тунель і ущільнюється. Машина для розпакування теж має шнековий механізм. І саме через таку специфіку машин є один нюанс.
«У порівнянні зі зберіганням зерна в силосах, у рукавах збільшуються механічні втрати та трохи більше травмується зерно, але це суттєво на якість не впливає. Це відбувається через шнековий механізм у машинах. Кукурудза досить крихка культура, а особливо, коли вона пересушена, то під час вивантаження починає битися і колотися. По сої теж — може лопнути оболонка і через це збільшується олійна домішка. А от пшениця та ячмінь просто ідеально підходять для такого зберігання»,— розповідає Сергій Гуцулюк.
Хоча, як говорить Сергій Гуцулюк, це не є якоюсь великою проблемою для господарств. Бите зерно можна використовувати на корм для тваринництва. Саме так і роблять у Cygnet.
Тепер про зберігання силосу в рукавах.
Закладання силосу: технологія і базисні показники
Зберігати в рукавах можна практично усі види кормів: силос, сінаж, корнаж, жом, пивну дробину, спиртову барду та ін. За словами генерального директора «Сігнет-Мілк» Сергія Степаниденка, основною перевагою зберігання в рукавах є краща якість силосування закладеної маси та кормів.
«Упродовж 10 років закладаємо два види кормів — силос кукурудзяний на 10 тис. т. і сінаж люцерновий на 2,5 тис. т. Закладку в рукави починаєм у травні, коли відбувається перший укіс люцерни. Другий укіс у червні і третій у липні. А в кінці серпня-на початку вересня закладаємо силос», — говорить Сергій Степаниденко.
Технологія заготівлі кормів у «Сігнет-Мілк» виглядає так. Попередньо подрібнена кормова маса підвозиться до силосного преса. Далі маса подається на кормовий стіл преса або безпосередньо з самоскида, або ж за допомогою фронтального навантажувача. Конвеєр кормового столу подає масу до ротора, який просуває її в рукав. При цьому маса ущільнюється (тиск 400-500 бар), а доступ повітря до неї перекривається.
Сергій Степаниденко радить при закладанні силосу і сінажу в полімерні рукави звертати увагу на вологість і подрібненість маси.
«Вологість ми визначаємо за допомогою мікрохвильовки, а подрібненість лінійкою. Вологість сінажу, який ми закладаємо — 55-60% , подрібненість — до 3 см. Силос закладаємо із вологістю 62-68%, а подрібненість до — 1,5 см», — розповідає Сергій Степаниденко.
Якість. Що ефективніше: силосна яма, чи рукав?
На думку Сергія Степаниденка, ефективніше рукав, адже він забезпечує:
- моментальне закриття утрамбованої маси (погодні умови практично не впливають: дощ пішов, рукав закрили, а з ямою складніше);
- мінімізацію небажаних реакцій у процесі консервування, а також втрат поживних речовин при зберіганні (швидке перекриття доступу повітря не дає розвиватись гнилісним бактеріям, також значно швидше відбувається процес консервування маси);
- відсутність занесення золи в корм колесами техніки (в яму золу можуть занести колеса тракторів, які трамбують силос. В рукавах це виключено, адже маса відразу поступає на конвеєр силосного пресу);
- мінімізацію втрат поживних речовин при згодовуванні (в рукаві, коли ми вибираємо силос чи сінаж, відкритою є невелика площа, з якої менше вивітрюються поживні речовини — 2 м в гору і 3 м в ширину і ця площа прикривається. В силосній ямі це практично неможливо зробити, хіба що купляти додатково ківш для виїмки сінажу і силосу).
А ще зберігання силосу у рукаві — це відсутність «заморожених коштів».
«У разі припинення діяльності ферми через економічну ситуацію або військові дії, гроші, вкладені в силосні ями, заморожуються. З рукавами ж інша ситуація: не купував і все, а якщо купив, то перепродав, що є досить актуально в сьогоднішніх умовах», — говорить Сергій Степаниденко.
З яким постачальником рукавів працюють?
Вперше в Cygnet почав користуватись рукавами у 2012 році. Тоді на ринку переважно продавались рукави вироблені в Аргентині, Бразилії, Німеччині, Чехії. За словами старшого менеджера із постачання Cygnet Ігоря Батюка, потреба у рукавах виникла після будівництва першої черги елеватора у с. Андрушки на 20 тис. т.
Починаючи з 2014 року почали купувати рукави, виготовлені в Україні на підприємстві «Планета Пластик». Відвідали виробництво у м. Ірпінь, де Ігорю Батюку і головному інженеру Cygnet показали процес виробництва рукавів — від сировини до пакування готової продукції. І замовили першу партію на 400 шт. довжиною 60 м.
![]()
Ігор Батюк
старший менеджер із постачання Cygnet Agrocompany
«Всі попередні роки по тендерах найкращі пропозиції на рукави для зберігання зерна надавала компанія «Планета Пластик». Та й зараз вони пропонують найнижчу ціну на ринку України. На якість нарікань у нас не було, поставки відбувались у визначені договором терміни».
До вторгнення «Планета Пластик» покривала близько 60% ринку полімерних рукавів в Україні. Керівник підприємства Костянтин Ващенко говорить, що дійсно, перед початком співпраці агрохолдинги досить серйозно їх перевіряли.
![]()
Костянтин Ващенко
директор підприємства «Планета Пластик»
«Вони вивчали, як ми працюємо, на яких лініях виготовляємо та з якої сировини, як контролюємо готову продукцію та на яких етапах перевіряємо, як дбаємо про гарантії. Переконавшись на 100%, що нам можна довіряти — починали співпрацю на постійній основі».
Передзамовлення на рукави і куди дівати використану плівку
У березні 2022 році потужності «Планета-Пластик» на 95% були пошкоджені через російське вторгнення. Але вже у квітні технічні фахівці провели оцінку пошкоджень і почали оперативно відбудувати лінії для виготовлення рукавів.
![]()
Костянтин Ващенко
директор підприємства «Планета Пластик»
«Уявіть: квітень, у нас повністю пошкоджене виробництво, знищені всі склади та запаси, а ми підписуємо контракти на постачання рукавів для зберігання зерна на липень. І що, ви думаєте, відбулося? Ми виконали всі замовлення день в день, не підвівши жодного аграрія».
За словами Костянтина Ващенка, загальний об’єм врожаю, що зберігався у 2022 році в рукавах «Планета Пластик» становив 5 млн т, що майже вдвічі більше попереднього року. Зараз на заводі в Місті-Герої Ірпінь працює 150 фахівців на 7 виробничих лініях, з яких на трьох виробляються саме зернові рукава. До прикладу, на сьогодні вартість зберігання кукурудзи в зернових рукавах його компанії становить $2,25/т.
Але Костянтин Ващенко рекомендує аграріям вже зараз робити передзамовлення на рукави. За його словами, передзамовлення дає аграрію певні економічні вигоди, а підприємству — плановість та рівномірність завантаження виробництва. Хоча і зазначає, що завод вже підготовлює великі запаси зернових рукавів на складах, для забезпечення продукцією всіх аграріїв України.
![]()
Костянтин Ващенко
директор підприємства «Планета Пластик»
«Я зараз не можу назвати точну цифру, скільки саме рукавів зробимо за цей рік, але з впевненістю кажу, що ми можемо покрити ринок України на 200%».
В 2023 році Cygnet продовжить працювати із цим виробником. А куди ж компанія утилізує використані рукави? Продає «Планета Пластик». А та вже робить з них вторинну сировину для виготовлення технічних труб.