Зберігання кормів у зернових рукавах: Досвід найбільшого в Європі кормового центру для ВРХ
У тваринництві важливим є питання якісної кормозаготівлі. Саме для цього свого часу на «Агрофірмі «ім. Довженка», яка входить у структуру агропромхолдингу «Астарта-Київ», був створений кормовий центр. Сьогодні він є одним із найбільших у Європі: на території у понад 10 га є 12 ангарів з інгредієнтами для сумішей та 16 силосних траншей. За добу тут виготовляють близько 350 т корму, який потім відправляється на 13 ферм у Шишацькому, Гадяцькому, Зіньківському і Диканському районах Полтавської області.
Вже приблизно шість років концентровані корми — буряковий жом, пивну дробину, корнаж та кукурудзяну пасту — закладають у зернові рукави. Ми попросили поділитися нюансами такого зберігання.
Заготівля корму: коли починають і куди кладуть?
Загалом на «Агрофірмі «ім. Довженка» налічується більше 13 тис. поголів’я, в тому числі корів основного стада — 6,5 тис.
В минулому році надої складали 9,5 т молока на одну корову. Молоко тут виробляють тільки екстра-класу, яке потім продають на «Яготинський маслозавод», «Рошен», «Данон Україна» і «Люстдорф». Заготівля корму на підприємстві триває з початку травня і до кінця осені.
Грубі корми зберігають у сінниках, а соковиті — у силосних траншеях, в які того року заклали близько 68 тис. т силосу. Концентровані корми кладуть у зернові рукави.
керівник служби тваринництва «Агрофірми «ім. Довженка»
«У зернові рукави ми закладаємо біля 12 тис. т бурякового жому, ще 2,5 тис. т пивної дробини, 1,9 тис. т корнажу та 1,8 тис. т кукурудзяної пасти. Зберігати в рукаві такий корм можна цілий рік і його якість за цей час не зміниться».
Як відбувається закладання кормів у рукави?
Для початку потрібно вибрати місце для закладання рукавів. В «Агрофірмі «ім. Довженка» спеціально для закладання рукавів відвели заасфальтовані майданчики. Хоча, як пояснює Роман Матіїв, для цього підійде будь-яка рівна територія без ріжучих та колючих предметів, а також без виїмок та нахилів (інакше будуть проблеми зі скупченням води під час дощів або танення снігу). А от жом потрібно зберігати у рукавах тільки на асфальтованому чи бетонному майданчику.
Далі на майданчик завозять рукав і заїжджає спеціальна завантажувальна машина, обладнана датчиком, який контролює внесення консерванту. Консервант — це спеціальна добавка на основі органічних кислот або живих бактерій, яку додають до корму для кращого зберігання у рукавах.
Роман Матіїв
керівник служби тваринництва «Агрофірми «ім. Довженка»
«Ми використовуємо рукави діаметром 3,00-3,05 м. В один такий рукав поміщається 180-190 т пивної дробини, десь 230-240 т кукурудзяної пасти або корнажу та 210-220 т жому. Головне при закладці у рукав — слідкувати за розтягуванням мішка. До кожного мішка в комплекті йде лінійка, та завжди присутній керівник центру, який слідкує, чи правильно регулюється подача сировини і консерванту. Якщо рукав буде сильно натягнутий, то велика ймовірність, що він лопне. Недозавантажений рукав — економічно невигідна інвестиція».
Для захисту від механічних пошкоджень, заподіяних тваринами чи птахами, рукава можна накрити захисною сіткою. Чи дошкуляють потім гризуни? «Ні», — каже Роман Матіїв. Найбільше дошкуляють птахи. Тому доводиться ставити на майданчику відлякуючі опудала. А ось біля мішків з жомом розкидають отруту від мишей.
Для виймання корму з рукавів не потрібна спеціальна техніка на відміну від виймання зерна, коли потрібно купити або орендувати розпакувальну машину. Для виїмки підходять телескопічні навантажувачі та фрези. За день з рукава діаметром 3 м потрібно виймати не менше 1,5-2 м упакованої маси, щоб мінімізувати всередині небажані патологічні реакції. Після виймання лишню плівку рукава відрізають і знову герметизують. Тобто немає потреби виймати весь корм.
Використані зернові рукави здають підприємствам, які займаються їх утилізацією.
Чому кладуть саме у зернові рукави?
Пивну дробину завозять у кормовий центр із пивних заводів (по суті, це відпрацьований ячмінь). Строк зберігання такого корму — два-три дні. А у рукавах, після додавання консерванту, його можна зберігати рік, а то і більше. Крім того на пивзаводах є своя сезонність у роботі, коли пива виробляється менше, то кормовий центр навіть у такий період забезпечений якісною пивною дробиною.
Наступними закладають у рукави кукурудзяну пасту і корнаж. Така заготівля теж економічно вигідна підприємству. Оскільки сушити зерно кукурудзи на сушарках, які працюють на природному газі, сьогодні дорого, то його відразу з поля везуть на дробарки. Дроблять і закладають у зернові рукави.
Роман Матіїв
керівник служби тваринництва «Агрофірми «ім. Довженка»
«Коли зерно проходить через сушарку, воно висихає і всі поживні речовини, які в ньому є, стають важкодоступними. А у вигляді пасти чи корнажу в ньому зберігається максимальна кількість поживних речовин і воно набагато краще перетравлюються тваринами».
Роман Матіїв звертає увагу, що при заготівлі у рукави вміст сухої речовини у пасті чи корнажу повинен бути не менше 24%. Рекомендована ступінь подрібнення зерна — 20-25 мм, за силосування в пізніших фазах стиглості ступінь подрібнення — в межах 8-20 мм.
При закладці жому вміст сухої речовини повинен бути не менше 22%. Вологіший жом гірше силосується та гірше зберігається. Жом підприємство бере на цукрових заводах. В минулому році заклали з ним 56 рукавів. До речі, жом тут кладуть без консерванту і коли через рік розпаковують рукав, то його якість не змінюється.
Роман Матіїв
керівник служби тваринництва «Агрофірми «ім. Довженка»
«У нашому кормовому центрі часто бувають гості, то я їм кажу: «Ось, подивіться на якість зберігання корму в рукавах». Просто ніхто ще не рахував економіку. А якщо взяти ці корми та відправити у лабораторію, дослідити на склад поживних в них речовин, то я більш ніж впевнений, що цифри будуть відрізнятися від цифр тих кормів, які зберігалися у старих силосних ямах. А якщо ще й перекласти це на здоров’я тварин?».
Інші переваги зберігання у рукавах
Крім того, що технологія зберігання у рукавах дозволяє навіть через рік отримати якісний корм, вона має й інші переваги.
- Потрібна менша кількість залученої техніки та людей.
- Вибрати місце зберігання можна в залежності від виробничих потреб. Та й організація майданчика не потребує великих трудовитрат.
- Можна запакувати стільки кормів, скільки потрібно господарству, а не скільки дозволяють сховища.
- Зведені до мінімуму небажані патологічні реакцій в процесі ферментації та зберігання.
- Мінімільні втрати при зберіганні. Наприклад, втрати силосу у рукавах становлять максимум 5%, тоді як у силосних ямах 20-30%.
- Відсутність занесення бруду колесами техніки.
А ще це недороге доповнення до наявних потужностей зберігання. «Агрофірма «ім. Довженка» зернові рукави TM Harwell закуповує в українського виробника «Планета Пластик». В цьому році теж отримали своє замовлення і вже розпочали закладання кормів.
Роман Матіїв
керівник служби тваринництва «Агрофірми «ім. Довженка»
«Компанія українська, пропонує найнижчу ціну на ринку, тому з нею і працюємо. Та й на якість у нас нарікань немає. В минулому році через повномасштабне вторгнення у «Планета Пластик» дуже сильно постраждало виробництво, тому нам довелося частину рукавів закупити у інших виробників. А вже цього року «Планета Пластик» повністю закрила наші потреби в рукавах».
Силосування у траншеї
Закуповує підприємство у «Планета Пластик» і спеціальну плівку для закривання силосних ям. Знову ж таки, зіграв фактор ціна-якість. За словами Романа Матіїва, у кормовому центрі налічується 16 силосних ям, кожна з яких має довжину 70 м, ширину 25 м і висоту — 4 м. В минулому році заклали близько 68 тис. т силосу. В цьому році тенденції до зниження об’ємів силосу немає, адже підприємство розширюється і пробує відгодовувати бичків на м’ясо.
Зараз триває закладання люцерни у силосні споруди. Процес цей виглядає так. На бокові стіни силосної траншеї кладуть або чорну, або прозору плівку товщиною 150 мк. Закладають сінаж і зверху накривають його ще двома плівками — ультратонкою товщиною 40 мкм, та чорно-білою плівкою 120 мкм. По бокам, у якості фіксаторів, розкладають мішки завдовжки до метра з піском або щебнем. Зверху плівку притискають додатково б/у шинами. Одну таку яму закривають за 3-4 дні. В такому вигляді корм зберігається упродовж року.