Сочевиця: культура, що за маржинальністю не поступається соняшнику. Tekom Agro Group вперше посіяла її на півдні. Очікуваний врожай, ціни та плани щодо збуту

Сочевиця
Джерело фото: Tekom Agro Group

У Білгород-Дністровському районі Одеської області «Агрофірма «Південна», що входить до складу Tekom Agro Group вперше посіяла сочевицю. Це пробний посів на площі 300 га, мета якого перевірити можливість успішного вирощування цієї культури в умовах посухи.

Що стало поштовхом для впровадження сочевиці в сівозміну та чи стане вона окремим бізнес-напрямом для Tekom Agro Group? До яких витрат готуватися при вирощуванні цієї бобової та наскільки вони співставні з витратами, наприклад, на соняшник? Як підготуватися до посіву? А головне — куди потім продавати? Відповіді на ці питання шукаємо разом із заступником керівника з виробництва агрооб’єднання Tekom Agro Group Сергієм Штирбуловим та керівницею відділу експорту «Терра Групп Україна» Тетяною Холобцевою.

Чому саме сочевиця?

Сьогодні у південних областях агрохолдинги успішно вирощують коріандр, льон, амарант і гірчицю. Чому ж вибір Tekom Agro Group впав саме на сочевицю. По-перше, як і всі бобові, вона здатна фіксувати азот у ґрунті, що покращує його родючість і зменшує потребу в мінеральних добривах. Крім того, вона є одним із найкращих попередників для озимої пшениці та інших сільськогосподарських культур, говорить Сергій Штирбулов.

Кавуни, цибуля та міскантус: економіка вирощування від підприємства Дзялів з Вінниччини. Як наважитися інвестувати у вирощування нетипових для регіону культур?
Читати також

По-друге, сочевиця має стабільно високу ринкову ціну. Завдяки високій маржинальності як з розрахунку на гектар посівної площі, так і на тонну кінцевої продукції, ця культура є економічно вигідною для аграріїв. Тож в разі успіху в компанії розраховують масштабувати вирощування сочевиці в окремий бізнес-напрямок.

Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Стабільний попит та широкий ринок збуту за кордон підтверджують її інвестиційну привабливість. Тому ми і вирішили спробувати в цьому році провести пробний посів, і перш ніж збільшити масштаби по її вирощування, детально, за результатами отриманого врожаю та з розрахунку витрат на гектар визначитись з подальшим об’ємом можливих площ».

Перевірка стану посівів сочевиці в «Агрофірмі «Південна» (Tekom Agro Group)

Про те, що інтерес українських аграріїв до вирощування нішевих культур, зокрема сочевиці, зростає, підтверджує і Тетяна Холобцева. Ця культура має стабільний попит як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, говорить вона. Крім того, сочевиця відносно невибаглива у вирощуванні та водночас належить до дорогих культур. Якщо говорити про ціни, то фуражна сочевиця в Україні наразі коштує від 24 до 27 тис. грн з ПДВ за тонну — залежно від регіону та умов продажу.

Тетяна Холобцева

керівниця відділу експорту «Терра Групп Україна»

«Цього сезону суттєвого зростання або зниження цін не відбулося. Вартість формується залежно від якості продукції, її місцезнаходження та інших факторів. Можу додати, що цього сезону ціна на сочевицю є менш конкурентоспроможною порівняно з минулим роком».

Ринки збуту

Через обмежений обсяг перший врожай Tekom Agro Group, ймовірно, реалізує на внутрішньому ринку. Однак у перспективі, залежно від результатів експерименту, розглядають можливості виходу і на міжнародні ринки.

У компанії наголошують: якщо культура приживеться, будуть укладати довгострокові контракти як для вирощування конкретного об’єму продукції, так і для продажу в країни Близького Сходу, Туреччини та Індії. У цих країнах їстівне насіння сочевиці користується великим попитом завдяки високому вмісту білка, клітковини, вітамінів і мінералів.

Сергій Штирбулов також зазначає, що в Україні сочевиця сьогодні є експортно-орієнтованою культурою. Водночас така залежність від міжнародного ринку може мати як переваги, так і ризики, оскільки світові ціни не завжди стабільні.

Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Проте я впевнений, що цей сегмент «приречений на розвиток», якщо йому надати правильний вектор. Ми будемо вирощувати ті культури, які у нас гарантовано даватимуть стабільний врожай, який куплять за хорошою і вигідною для нас ринковою ціною, а наша титанічна праця буде винагороджена прибутком».

Серед актуальних ринків збуту української сочевиці Тетяна Холобцева називає Туреччину, Південно-Африканську Республіку, країни Південної Америки та Європи. 

Її компанія наразі переважно співпрацює з покупцями з Південної Африки, Іспанії та Бразилії. Оскільки сочевиця є нішевою культурою, а обсяги її виробництва — досить невеликі, то «Терра Групп Україна» зазвичай експортує близько 500-700 т за сезон. Загалом об'єми залежать від ситуації на світовому ринку, зокрема цінової політики та обсягу виробництва в інших країнах-експортерах сочевиці.


Тетяна Холобцева

керівниця відділу експорту «Терра Групп Україна»

«Найбільшим попитом користується червона фуражна сочевиця, оскільки, порівняно з іншими видами, які вирощуються в Україні, вона має конкурентну ціну на світовому ринку».

Витрати на гектар

Тепер розгляньмо, наскільки сочевиця є невибагливою культурою у вирощуванні. Почнемо з витрат.

За словами Сергія Штирбулова, в умовах спекотного півдня України витрати на посів і догляд за сочевицею практично не відрізняються від витрат на вирощування соняшнику.

Втім, є суттєва перевага: сочевицю висівають приблизно на два місяці раніше, ніж соняшник. Завдяки цьому вона встигає скористатися зимовими запасами вологи, що суттєво підвищує шанси на стабільну врожайність — до 2 т/га. Натомість соняшник, за відсутності весняних і літніх опадів, може не дати навіть такої врожайності.

Витрати на посів і догляд за сочевицею на півдні практично не відрізняються від витрат на вирощування соняшнику

Сочевиця на карті України


Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Раніше, за тими даним, якими я володію, сочевицю висівали переважно у Полтавській, Харківській, Сумській, Вінницькій та Тернопільській областях. І хоча вона менш урожайна, аніж, наприклад, горох, проте за дотримання всіх правил технології у декотрих господарствах врожайність сягала 2-3 т/га».

Спираючись на власний досвід, Сергій Штирбулов радить вирощувати сочевицю в регіонах з помірно континентальним кліматом, які влітку добре прогріваються і мають прохолодну осінь.

Сочевиця віддає перевагу не надто вологим і добре дренованим ґрунтам. Такі умови є в південних регіонах — Одеській, Херсонській, Запорізькій областях, де клімат відносно теплий. Там достатньо сонячних днів у літній період та й ґрунти часто підходять для вирощування сочевиці, зокрема, чорноземи чи каштанові.

A.G.R. Group та ПАЕК йдуть в коріандр: наскільки рентабельною є культура, куди збути насіння і які вимоги до якості
Читати також

Центральні області, такі як Кіровоградська, Черкаська та Полтавська, також мають сприятливі ґрунтові умови. Однак важливо, щоб землі були добре дренованими й не надто схильними до накопичення вологи, зазначає Сергій Штирбулов.

У північних регіонах, зокрема в Чернігівській і Сумській областях, клімат дещо прохолодніший, а ґрунти — важчі. Але, якщо вибирати сорти сочевиці, стійкі до низьких температур, і застосовуючи належну агротехніку, можна і тут досягати бажаних результатів, зауважує експерт.

Важливим фактором залишається кількість опадів — надмірно вологий клімат може призвести до захворювань рослин. Саме тому області з помірними дощами та досить теплими літніми місяцями підходять якнайкраще для сочевиці.

Сочевиця віддає перевагу не надто вологим і добре дренованим ґрунтам

 Як готували ґрунт до посіву?


Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Поля, підготовлені до посіву з осені, були лише закультивовані. Якби з'явилися бур'яни, ми б навесні обробили їх гліфосатом. А оскільки бур'янів не було, то просто посіяли насіння», — розповідає Сергій Штирбулов про те, як підприємство готувалося до посівної.

Сочевиця вибаглива до умов зростання, тому підготовка ґрунту та вибір поля для посіву мають певні особливості. Зокрема:

  • Сочевиця віддає перевагу легким, добре дренованим ґрунтам.
  • Не любить перезволоження, тому важливо вибирати ділянки з добрим природним дренажем.
  • Ґрунт повинен бути досить пухким, щоб забезпечити корінню доступ до кисню. Для цього варто проводити глибоке розпушування, особливо якщо ґрунт важкий або утрамбований.

За словами Сергія Штирбулова, сочевиця віддає перевагу нейтральному або слаболужному грунту з pH в межах 6,0–7,5. Тому важливо перевірити кислотність ґрунту та за необхідності коригувати його вапнуванням.

Насіння: на що звертати увагу

В Україні культивують як вітчизняні, так і імпортні сорти сочевиці. Та оскільки вітчизняного посівного матеріалу поки що не так багато, агровиробники використовують здебільшого насіння іноземної селекції.

Існують три основні сорти сочевиці: коричнева, зелена і червона. Для вирощування сочевиці в Україні найкраще підходять сорти, стійкі до кліматичних умов нашої країни, особливо до посушливих періодів та холодів на початку вегетаційного періоду.

В «Агрофірмі «Південна» посіяли канадський сорт сочевиці Maxim. Це сорт червоної сочевиці, який характеризується високою посухостійкістю та жаростійкістю, а також стійкістю до абіотичних стресів — добре переносить весняні приморозки, витримує зниження температури у стадії проростків. Це і дало можливість підприємству посіяти сочевицю у такі ранні терміни — 7 березня.


Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Завчасно підготовлена і перевірена техніка, чіткий контроль за глибиною висіву дозволи впоратись нам за 2 дні. Для сівби ми використали насіння з високими посівними і врожайними властивостями, тож сподіваємось, що вдасться зібрати навіть більше прогнозованих 1,5 т/га. Та про врожай говорити ще зарано, бо основні виклики і робота в полі ще попереду».

Обережно з кількістю добрив

В «Агрофірмі «Південна» сочевицю висівали із внесенням мінеральних добрив. За потреби, зазначає наш співрозмовник, можна внести фосфорно-калійні добрива. Водночас із азотними варто бути обережними, адже сочевиця, як і всі бобові культури, здатна самостійно фіксувати азот із повітря.


Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Щодо внесення органічних добрив, то зазначу, що сочевиця не потребує великих доз органічних добрив. Найкраще використовувати компост або перегній у помірних кількостях. А ось надмірна кількість органіки може призвести до надмірного зростання зеленої маси і ще дещо зашкодить утворенню та формуванню стручків».

Він також звертає увагу, що сочевиця не потребує інтенсивного внесення добрив і може рости навіть на бідних поживними речовинами ґрунтах. Однак, у такому випадку врожайність буде нижчою.

Сочевиця не потребує інтенсивного внесення добрив. Фото: Tekom Agro Group

Посів і  догляд за рослинами

Насіння сочевиці зазвичай попередньо обробляють стимуляторами росту або інокулюють корисними бактеріями, які допомагають фіксувати азот. Важливо, щоб насіння було здоровим і не вражене хворобами. Глибина посіву 3-5 см.


Сергій Штирбулов

заступник керівника з виробництва агрооб’єднання 

Tekom Agro Group

«Ми посіяли на глибину 3-4 см. Надто глибоке загортання може призвести до поганих сходів, особливо на важких ґрунтах. Перед посівом, якщо в господарстві є проблеми з вирівняністю полів, то треба провести фінальне вирівнювання поля, щоб уникнути утворення порожніх ділянок, де насіння може і не прорости».

Додаткової техніки для посіву сочевиці не треба. В «Агрофірмі «Південна» сіяли наявною на підприємстві технікою — посівним комплексом Horsch Pronto загрегатованим з трактором John Deere 8370.

Попри тривалу відсутність опадів і температурні гойдалки від -3°С до +23°С, перші сходи з’явилися вже на 10-14 день після сівби.

Щодо догляду за посівами, то Сергій Штирбулов зазначає, що хоч сочевиця досить витривала, але схильна до грибкових інфекцій через високу вологість та до кореневих гнилей від надмірного поливу чи вологи в ґрунті. Крім того, вона вразлива до комах-шкідників, таких як попелиця.

Водночас завдяки низькій частоті перехресного запилення різні сорти сочевиці можна висаджувати поруч один з одним.

Збереження врожаю

Ідеальна температура для зберігання сочевиці — від 5 до 20°C, в прохолодному, сухому місці, подалі від сонячних променів та високих температур.

Наталія Родак, Latifundist.com