31.08.2021

MIMIER TRADE vs Ярослав Гордієнко: спритність трейду або ніякого шахрайства?

Костянтин Ткаченко, Latifundist.com
Зерновий ринок лихоманить із завидною регулярністю. Нещодавно порушником спокою була не тільки пшениця, а й голосне звільнення СЕО MIMIER TRADE Ярослава Гордієнко. Підставою стали підозри в шахрайстві і «трейдингу на шкоду інтересам акціонера». Простими словами, акціонери вважають, що ТОП-менеджер оточив MIMIER афілійованими компаніями і працював наліво.

Latifundist.com провів власне розслідування цієї історії. А вона, як виявилося, обросла майже детективним сюжетом.

ЗЕРНОВИЙ ПОРТРЕТ

MIMIER TRADE ніколи не входила в список великих гравців ринку. Проте компанія впізнавана серед зерновиків. Середньорічні обсяги її торгівлі не перевищували пів мільйона тонн. У цю цифру входили зернові і продукти переробки. Також компанія працювала в торгівлі нафтопродуктами. Закуповувала продукцію як у фермерів, так і локальних трейдерів. Працювала з «Агропросперіс», OLAM, «Суфле Агро Україна», RISOIL і ін. Близько 30-40% своїх обсягів компанія перевалювала через «Миколаївський комбінат хлібопродуктів», що належить групі Posсo International.

Кінцевим бенефіціарним власником компанії «Міміер Трейд Юкрейн» є Артур Гранц. Також він виступає бенефіціаром компанії «Уяви!», яка володіє журналом «Фокус» і видає журнал «Forbes Україна».
«Міміер» завжди була на видноті, хоча і мала більше містечковий характер. Але останнім часом намагалася нарощувати обсяги. Почала займатися позиційним трейдом, а не тільки back to back. Але не думаю, що робили вони це самостійно», — розповідає керівник однієї з українських трейдингових компаній.
У цьому трейдерам почала допомагати вже відома нам компанія «Спайк Брокерс». Власне, її привів Гордієнко. Олександр Соловей не став коментувати нюанси співпраці з компанією.

Гордієнко був незмінним керівником компанії і стояв біля її витоків. Навіть назва MIMIER TRADE — його ідея. В інтерв'ю Landlord на початку 2020 року Олексій Гордієнко ділився амбітними планами щодо розвитку компанії.
Що стосується команди, то на всіх трьох напрямках (зерно, продукти переробки, нафтохім) в компанії працювало до 15 осіб. Посилили кадри в 2021 році. До цього часто одні і ті ж люди займалися трейдом, екзек'юшн і навіть логістикою.

ПЕРШІ ПРОБЛЕМИ

Вже декілька тижнів компанія не публікувала цін у своєму телеграм-каналі. Також, як розповідають учасники ринку, частину угод MIMIER TRADE передала мультинаціональним компаніям, собі ж залишала невелику комісію. Це стало сигналом, що у компанії не все спокійно.
Последние ценовые обновления на телеграм канале MIMIER TRADE
Складнощі у MIMIER TRADE почалися навесні, коли вона стала довго затримувати оплати. Вони почали носити хронічний характер, хоча компанія цим страждала давно.

Нагадаємо, що Latifundist.com ще в грудні 2020 року писав про затримку оплати за поставки кукурудзи MIMIER TRADE компанії G.R.Agro. Тоді історія закінчилася мировою. «Компанія навіть виплатила нам штрафні», — говорить директор G.R.Agro Артем Ремпен.

При цьому співробітники, з якими вдалося нам поспілкуватися, нарікали, що всередині компанії їм не давали чітких пояснень, з чим пов'язані весняні затримки і як їх пояснювати контрагентам. Останні ж в діалозі з Latifundist.com відзначають, що стандартною відмовкою «Міміера» були «затримки платежу по банку». Водночас кілька трейдерів відзначили, що аргументом, чому з компанією не треба працювати стало те, що вона надавала «липові Свіфт» (SWIFT коди підтвердження платежу з боку банку).

У травні в телеграм-каналі Black list почали з'являтися повідомлення про те, що компанія уникає зобов'язань. Зокрема, звернули на це увагу представники KADORR Agro Group. Співробітники MIMIER TRADE в чаті відповіли:
У свою чергу зерновики парирували, що покупка активу не звільняє від «зобов'язань». Трохи пролив світло на кейс з MIMIER TRADE операційний директор компанії KADORR Agro Group Олександр Альохін:

Олександр Альохін
операційний директор компанії KADORR Agro Group
«Була затримка платежу. «Міміер» надавав недостовірну інформацію про проходження платежу і пропонував ризиковані механізми передачі прав на товар. Потім взагалі перестав виходити на зв'язок. Завдяки нашому контролю права розпорядження вантажем на всіх етапах, платіж ми в результаті отримали. Була досягнута тристороння домовленість, в рамках якої ми і кінцевий покупець виступили з єдиною узгодженою позицією, розробивши механізм, що дозволив нам отримати кошти, а покупцеві — право власності на партію пшениці».
Якщо повернутися до згаданого активу, то швидше за все, мова йде про завод «Оріана» в Калуші, який, як кажуть на ринку, купує власник MIMIER TRADE Артур Гранц. Частина співрозмовників зазначає, що Гордієнко розповідав, що для покупки активу з трейда вийняли гроші, з цим і були пов'язані затримки. Далеко не всі опитані нами контрагенти компанії вірили в цю версію. Мовляв, не за останні ж гроші купувався завод.

З питанням, чи були направлені гроші з трейда на покупку активу, Latifundist.com звернувся до старшого партнера Vigilant Артема Ковбеля. Його, як ми вже писали, Артур Гранц найняв з метою внутрішнього розслідування ситуації з можливим фродом.
Артур Гранц​, бенефициарный собственник компании «Мимиер Трейд Юкрейн»​
Артур Гранц, бенефіціарний власник компанії «Міміер Трейд Юкрейн» (джерело: steepmen.ru)

Артем Ковбель
старший партнер Vigilant
«З того, що ми бачимо, гроші не йшли на купівлю будь-яких активів. Вони йшли на погашення зобов'язань MIMIER».
Уже в липні, як нам стало відомо, половину співробітників компанії попросили написати заяви про звільнення. По суті, на кожному напрямку залишили по одній людині.

ОСОБИСТЕ VS КОРПОРАТИВНЕ

Нещодавно MIMIER TRADE розіслала лист контрагентам, в якому повідомила, що Гордієнко звільнений з посади і підозрюється в шахрайстві.

У чому ж полягає суть претензій до ТОП-менеджера? Як нам стало відомо, акціонери підозрюють, що Ярослав оточив компанію низкою афільованих структур, які просував, використовуючи ім'я MIMIER TRADE. Так, мова йде про трейдингову компанію MMT Commodities, засновником якої він є. У багатьох угодах вона фігурувала через кому в тандемі з MIMIER TRADE.
«Ми думали, що це «Міміер». А те, що інша компанія — це така справа, у багатьох великих трейдерів є ще підструктури. Тим більше вони пройшли акредитацію в Posco», — уточнює директор однієї з компаній-контрагентів.
Усередині MIMIER TRADE також не у всі розуміли, чи MMT Commodities входить в групу або це суто історія Ярослава.

Артем Ковбель
старший партнер Vigilant
«У тому то й справа, що ММТ є особистою компанією Ярослава Гордієнко і в групу MIMIER ніколи не входила. Принаймні власник «Міміера» нічого не знав про компанію ММТ. Припускаємо, що фрод ґрунтувався, зокрема на позиціонуванні ММТ як одного цілого з «Міміером», тоді як це було не так. Тобто, був створений клон «Міміера», який використовувався для маніпуляцій в трейдингу».

MIMIER СЬОГОДНІ

Кілька наших співрозмовників відзначають, що Гордієнко не приховував плани викупити у Артура Гранц компанію.

Артем Ковбель
старший партнер Vigilant
«Можливо, таке звернення і було. Але його не можна сприймати серйозно, оскільки мова йде про фрод проти компанії з боку менеджменту. Як можна ставитися до пропозиції купити у вас щось за вкрадені у вас же гроші?».
При цьому і співробітники, і учасники зернового ринку звертають увагу, що всередині компанії у Гордієнка був величезний карт-бланш від акціонерів. Трейд жив своїм життям і ніхто цей напрямок особливо не контролював з боку власників.

Артем Ковбель
старший партнер Vigilant
«Акціонер, дійсно, не був залучений в операційне управління, що, на мій погляд, цілком нормально. А причини корпоративного шахрайства завжди одні й ті ж: надмірна довіра власника і бажання менеджменту збагатитися за рахунок власника».
Водночас частина опитаних нами трейдерів скептично ставиться до версії фрода. Мовляв, це може бути «гра на публіку і злиття неугодного персонажа».
«Ярослав справляв враження благонадійного партнера, завжди виходив на зв'язок. На мою думку, у акціонера не було повного розуміння того, що відбувається в компанії, торгових операцій, всіх нюансів, особливо в світі дефолтів. Тому могла скластися думка, що мінуси — це обов'язково якісь схеми. Але в цьому і суть трейдингу: сьогодні ти на коні, завтра — в мінусі. Загалом, я вважаю, що просто акціонер і Ярослав між собою щось до кінця не вирішили чи не поділили», — говорить ТОП-менеджер однієї з компаній-партнерів MIMIER.
Latifundist.com вдалося зв'язатися з Ярославом Гордієнко. Він обіцяв надати коментарі, але кілька разів переносив розмову. Проте ми готові надати йому можливість висловити свою позицію з приводу згаданих підозр.

Що ж з компанією відбувається зараз? Ковбель підтверджує, що відбулися звільнення. При цьому уточнює, що «це були більше звільнення співробітників, щодо яких були певні підозри».

З уже згаданого листа контрагентам компанія повідомила контактні особи нових менеджерів компанії — Олега Шуріна і Миколи Юрчака. Останній до цього працював в комерційному департаменті «Астарти». Нині вони ведуть переговори з контрагентами компанії, проводять ревізію угод і намагаються в деяких випадках переглянути умови. Хоча партнери парирують — договори укладалися, коли Ярослав був директором.

За нашою інформацією, ще перед низкою компаній MIMIER має незакриті зобов'язання. Артем Ковбель розповідає, що якраз зараз проводиться аудит і суми кредиторської/дебіторської заборгованості перевіряються. Сподівається, що через декілька тижнів картина буде зрозумілою.

Фінал подібних статей вже набридло підводити пишномовними міркуваннями про черговий урок для ринку. Тим більше в цій історії ще не все зрозуміло, зокрема через мовчання Гордієнка. Але одне точно можемо сказати — довіри між зерновиками такі історії точно не додають.
Костянтин Ткаченко, Latifundist.com
Виконано за допомогоюDisqus