Рослинництво в Німеччині сконцентровано в семи землях, умовно утворюючи два пояси на півночі та півдні країни. Абсолютними лідерами за площами ріллі та валовими зборами є Баварія та Нижня Саксонія. Валовий збір основних зернових та олійних культур — у середньому 45−48 млн т на рік, тобто майже вдвічі нижчий, ніж в Україні. При цьому з 2014 р. обсяг виробництва зернових та олійних у ФРН стабільно скорочується. Основні причини: поступове зменшення загальної кількості сільгоспземель, а також три роки поспіль із урожайністю, нижчою від середнього рівня через несприятливі кліматичні умови. Незважаючи на це, німецькі господарства демонструють вищу врожайність. І за цим показником Україна програє Німеччині майже з усіх культур.
У Німеччині розвинена культура бережливого землекористування. Це наслідок тривалої історії приватної власності на сільськогосподарські землі, а також стратегічної позиції з цього питання федерального уряду та місцевих муніципалітетів. Для відстеження стану ґрунтів у Німеччині створили кадастр еродованих ґрунтів. А держдотації фермерам чітко прив’язані до дотримання правил, що запобігають ерозії ґрунту.
Фахівчиня з аналізу ґрунтів лабораторії
«Агротест» Катерина Губіна сказала, що в Україні наразі відсутня системна робота в цьому напрямі, немає державної стратегії збереження ґрунтів. А також, до створення ринку землі агровиробники не були зацікавлені вкладати довгі інвестиції в ґрунтозберігаючі технології.
У Німеччині в питанні захисту ґрунтів сполучною ланкою між німецькими фермерами та державою виступають аграрні палати, які існують на гроші від сплати податку на землю (€ 20/га). Основне завдання таких палат — консультування сільгоспвиробників та моніторинг дотримання правил землекористування та сівозміни.