Засукати рукава і діждатися кращих цін. Плюси і мінуси зберігання зерна в рукавах

Засукати рукава і діждатися кращих цін. Плюси і мінуси зберігання зерна в рукавах
Засукати рукава і діждатися кращих цін. Плюси і мінуси зберігання зерна в рукавах
Джерело фото: Latifundist.com

Вже більше місяця працюють порти Великої Одеси, але підвищення цін на зерно, як того очікували на ринку, так і не відбулося. Тож аграрії поки притримують продаж свого врожаю. Водночас постає питання: де його зберігати? Адже, із загальної ємності зерносховищ у 75 млн т, 14% пошкоджено або зруйновано, 10% знаходяться в окупації і ще близько 30% заповнені торішнім врожаєм. За відсутності достатніх місткостей для зберігання виходом із ситуації може стати пакування зерна у пластикові рукава. Розглянемо всі плюси і мінуси такого зберігання та порахуємо економіку.

Аргентинський досвід

Вважається, що першими почали використовувати пластикові рукава аргентинські фермери у 90-х роках минулого століття. Коли в країні суттєво збільшився врожай пшениці та кукурудзи і не вистачало зерносховищ, то вони вирішили його пакувати у мішки, незважаючи на ризикованість технології. В той час ніхто не міг точно сказати, якою буде якість зерна після такого зберігання. Та згодом було доведено, що зерно у пластикових мішках може лежати до 18 місяців, не втрачаючи свої якісні характеристики.

Через деякий час технологія була удосконалена, на ринку з’явилася спеціальна техніка для завантаження і розвантаження зерна. Полімерні рукава, які ще інколи називають аргентинськими, почали використовувати аграрії по всьому світу в тому числі і в Україні.

Який об’єм і культури можна зберігати?

Рукав має вигляд звичайного мішка тільки більшого за розміром — завдовжки близько 60 м і діаметром до 3 м. Пластик — пятишарова плівка загальною товщиною 225-270 мікрон, зовнішній шар якої білого кольору для віддзеркалення сонячного світла. Внутрішній шар, навпаки, чорного кольору, щоб поглинати сонячне світло, а ще армований, щоб надати виробу міцності.

Зберігати у одному такому рукаві можна до 200 т пшениці, кукурудзи та ячменю. Також можна зберігати соняшник, сою та ріпак. За словами директорки «Агроземлересурсу» Олени Флорес, олійні культури зазвичай на 1 см3 важать більше, ніж зернові, тому в мішок їх влазить менше.

Олена Флорес

директорка, власниця «Агроземлересурс»

«Об’єм заповнення залежить від типу зерна та його вологості. Тому в один полімерний рукав може поміщатися різна кількість зерна. Звісно, якщо у аграрія є мішок на 200 т, а він планує зберігати меншу кількість зерна, то він просто може не використовувати весь мішок».

Чи збережеться якість зерна?

Щоб зерно пролежало 18 місяців у рукаві, воно повинно мати базисні показники. Чим меншим у ньому буде відсоток вологи, тим довше воно пролежить. Але, що робити, коли на елеватори черги на пару місяців і немає можливості швидко просушити зерно?

Олена Флорес зауважує, що запаковувати можна і вологе зерно, але в такому разі зменшиться строк зберігання. Наприклад, у рукава можна закладати зерно, вологість якого буде вища на 5-10% за вимоги ДСТУ, тільки зберігати його можна буде лише 3 місяці. Зерно з вологістю вищою на 2-3% можна зберігати до 6-7 місяців.

Що ж сприяє тривалому зберіганню зерна? 

Цьому сприяє герметичне пакування.

Олена Флорес

директорка, власниця «Агроземлересурс»

«Після того, як рукав буде запакований, зерно та мікроорганізми, які потрапили разом з ним, ще тиждень продовжують дихати, виробляючи вуглекислий газ. Оскільки подачі кисню всередину мішка немає, то там поступово створюється насичене газове середовище такий собі природний консервант, який запобігає розвитку шкідників. Тому, коли мені телефонують аграрії і питають, чи можуть у рукавах завестися миші та жуки, зерно почати гнити це може бути тільки через неправильне пакування. У правильно запакованому рукаві мікроорганізми не зможуть вижити».

І додає, що завантаження та розвантаження зерна з пластикового мішка відбувається за допомогою спеціальної техніки: зернопакувальників та вивантажувачів. Придбання такої техніки потребує додаткових інвестицій. Наприклад, ціни на аргентинські вивантажувачі стартують від €30 тис. 

Альтернатива: доручити ці послуги компанії, у якої така техніка є. Спеціалісти компанії проведуть ці роботи з урахуванням всіх нюансів, адже знають якою повинна бути щільність пакування, який об’єм зерна дозволено завантажити в мішок, щоб він не тріснув, тощо.

Як підготувати майданчик під рукава?

Це повинна бути рівна поверхня (ґрунт, бетон, асфальт) без сильних нахилів, щоб там не збиралася дощова або тала вода. Якщо це поле, то покосити стерню та прибрати грубу солому, що стирчить, гілки дерев, гостре каміння. Тобто всі ті предмети, які можуть пошкодити герметичність мішка. Будь-які отвори це вже доступ до кисню, а отже порушення внутрішнього середовища. Якщо такі порізи є, то їх заклеюють спеціальним скотчем. Після пакування зерна майданчик обов’язково обробляють отрутою від гризунів.

Якщо планується закладання великої кількості рукавів, то рекомендують їх розміщувати на відстані 1,5 м один від одного з метою раціонального використання території. Потрібно враховувати, що під час холоду полімерна плівка трохи зменшується, а при жарі розтягується. Плюс потрібен прохід для спеціаліста, який буде оглядати рукава з  усіх боків на предмет цілісності. Олена Флорес радить такі огляди проводити раз у тиждень.

З рукава можна забирати не все зерно відразу. Частину забрати, а іншу частину знову герметично упакувати. На подальшу якість зберігання такі маніпуляції ніяк не вплинуть.

Порахуємо економіку?

Довезти зерно до елеватора обійдеться аграрію мінімум у 300 грн/т. Ще потрібно буде заплатити 50 грн/т за приймання та 100 грн/т в місяць віддавати за зберігання. Якщо, наприклад, зерно аграрій зберігає на елеваторі 6 місяців, то це обійдеться йому в 600 грн/т. У підсумку за півроку заплатить 950 грн/т. До цієї суми додамо відвантаження з елеватора, яке коштує мінімум 230 грн/т. Отже, кінцевий результат 1180 грн/т.

Зберігання зерна в рукавах з урахуванням вартості рукава і використанням техніки по пакуванню і розпакуванню коштує 300 грн/т. Тримаючи зерно в рукавах 18 місяців, вартість зберігання становитиме 16,6 грн/т на місяць.

Олена Флорес

директорка, власниця «Агроземлересурс»

«В чому ще вигода? Коли зерно лежить у тебе в господарстві, ти сам приймаєш рішення: коли, по якій ціні та скільки продавати. Якщо продавати з елеватора, то ти або підв’язаний під його ціни (коли продаєш йому), або повинен ставати у величезну чергу на відвантаження (коли хочеш продати третій стороні). Тому, якщо обирати: продати нижче собівартості, не прибирати взагалі, або ж запакувати свій врожай у рукави і почекати момент аграрії обирають останній».

Також вона говорить, що зараз більше половини клієнтів її компанії запаковують урожай минулого року, тому що це вже сухе зерно, і вони не хочуть продавати його по низькій ціні. В умовах, коли є невпевненість у завтрашньому дні, потрібно виходити з ситуації з найменшими затратами.

Мінуси

Попри наявні переваги такого зберігання зерна є у нього і мінуси. По-перше, щоб упакувати і розпакувати пластиковий мішок потрібна спеціальна техніка. Але ця проблема вирішується легко, про що ми вже згадували вище.

По-друге, зберігання зерна в полімерних рукавах потребує постійного нагляду. Потрібно періодично проводити процедуру відбору проб зерна, щоб контролювати його якість. Проби відбираються щупом. Для цього в мішку робиться отвір, який потім заклеюється спеціальним скотчем.

Олена Флорес

директорка, власниця «Агроземлересурс»

«У випадку зі зберіганням зерна в рукавах, на відміну від елеваторного, за його якість відповідає фермер. Він має хоча б раз на тиждень проводити огляд рукавів. З урахуванням економії ціни, думаю, витратити час і проїхатися по полю подивитися на рукави  це не складно».

Пластиковий рукав можна використовувати лише один раз. Як тільки з нього буде забране зерно, його потрібно утилізувати.

Попит перевищує пропозицію

Після повномасштабного вторгнення попит на рукава для зберігання зерна зі сторони українських аграріїв зріс на 30-50%. Ми, що називається, навели «шороху» в Європі. Іноземні виробники полімерних рукавів навіть заявляли у червні, що не можуть швидко виготовити необхідну кількість продукції, щоб забезпечити нинішній попит не тільки українських аграріїв, а й аграріїв інших країн.

Олена Флорес розповідає, що її компанія закуповує рукава заздалегідь в Іспанії та Польщі. В цьому році на рукава від іспанського виробника довелося чекати 2 місяці. Вона пояснює, що хоча в Європі і працює 6 заводів по виготовленню такої продукції, та досить мало техніки, яка складає рукава в туби. Саме через це на ринку і склався дефіцит.

Щодо цін, то вони теж зросли після 24 лютого. Воно й не дивно. В Україні немає можливості виробляти таку кількість рукавів, яка б задовольняла попит. Отже багато цієї продукції імпортується. З урахуванням того, що виріс курс американського долару та подорожчала логістика — ціни на рукава теж поповзли вверх. Однак Олена Флорес зазначає, що в «Агроземлересурсі» мішок, пакування та розпакування буде коштувати 300 грн/т з гарантійним терміном зберігання за дотримання інструкції 18 місяців.

Олена Флорес

директорка, власниця «Агроземлересурс»

«Я багато знаю фермерів, які в цьому році відмовилися збирати ячмінь. І їх можна зрозуміти: потрібно витратити кошти на збиральну кампанію, а ціни на зерно низькі, ще й зберігати його ніде. Але щодо зберігання, то це не безвихідна ситуація. Немає необхідності в умовах війни витрачатися на капітальне будівництво складів. Більш зручно з меншими капіталовкладеннями зберігати своє зерно в рукавах».

За півроку війни українські аграрії зуміли переналаштуватися на нові ланцюги експорту. Але всі об'єми зерна вивезти неможливо. Тому зберігання у рукавах — це не тільки альтернатива, а й необхідність в умовах переповненості елеваторів, відсутності власних складів та інвестицій на побудову модульних конструкцій.

 Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus